Utánzás és eredetiség

Full text search

Utánzás és eredetiség
Verne „Gyula” tudományos regényei, a sci-fi-k közvetlen előzményei sok hazai fantasztát is írásra ösztönöztek. Beksics Gusztáv 1880-ban terjedelmes regényben, a Barna Arthurban jókais hőst ábrázol verne-i környezetben és kalandok közepette, Tóth Béla Verne-paródiát ír Utazás a föld körül 24 óra alatt (1893) címmel, Makay István hősei repülőgépen szállnak a Holdba (1899), Godányi Zoltán Repülőgépen az északi sarkra (1903) c. művének hőse Nemo kapitány édestestvére, Drumár János is Verne-sémákat követ Sir Adamanth titka (1914) és Kassiopeia (1914) c. regényében. Sőt, közkedvelt kalendáriumaink Verne legnépszerűbb írásainak verses feldolgozását adják.
A másik nagyhatású szerző, a rajongó francia csillagász, Flammarion földönkívüli élet elképzeléseit 1865-tőt kezdve számtalan folyóirat és újság részletezi, többen megírják hipotéziseinek paródiáját is (Ignotus: Végig a világon, 1898).
A század utolsó két évtizedében megszaporodik a fantasztikus írásművek száma: a millenniumi ünnepségsorozat nem csak az ezeréves történelem eszméjére, hanem az ezeréves jövő perspektívájára is ráirányítja a figyelmet. A kiegyezés után felgyorsuló gazdasági fejlődés meghökkentő üteme valószerűsíti a szolid, vagy sokkolni igyekvő jövőképeket.
A jövő művészetét próbálja megragadni Bartalus István Az 1002-dik éj c. elbeszélésében; Turul Ferenc az Álomképek (1880) c. látomásában földalatti technikai paradicsomot képzel el; remek szatirikus Mars-regény jelenik meg 1880. júl. 3. és aug. 28. között a Konáromi Lapokban, s ugyanebben az évben lát napvilágot a Magyarország és a Nagyvilág hasábjain A világ törvénye ellen c. kisregény, mely fantasztikus ötleteiben már a huszadik század sci-jét idézi; az élénk szellemű humorista, Frankenburg Adolf (1811–1884) találmányparódiát ír (A találmányok országából, 1880), közread szatirikus ötletekkel tarkított utópiát (Magyarország nem volt, hanem lesz, 1880), szatírikus-allegóriát (Utazás a holdba, 1883); természettani humoreszkeket. 1885-ben jelenik meg a torzóban maradt hetség, Tábori Róbert (1855–1906) első fantasztikus írása A jövő század férje, a francia About ötletéből írja meg szellemes időutazás-regényét, A. élet folytatásokban címmel (1890). Akár disztópia-telitalálat is lehetett volna a Katonaregény a jövő századból (1893) c. látomása, ha nem hajlik el, a felszínes szórakoztatás irányába. Legértékesebb elbeszélése a Különös t« vetek (1900) c. kötetből Az utolsó nap sugár, említésre méltó után halála a megjelent fantasztikus ifjúsági kalandregénye, A csodás Atlantisz (1906). Ifjúságnak szánt fantasztikus regény Kardos Árpád „Ég és föld között” c. Szaturnusz-utazás álma is (1886). Kóbor Tamás (1867-1942) is megpróbálkozik a látomás-irodalommal, az Egy találmány (1890), Az ember alkonya (1898) humoros fantáziasziporkák. A sokirányú érdeklődésű Pollák Illés 1892-ben jelenteti meg pek világa c. „robotháború” novelláját, először bukkan fel irodalmunkban a gép által legyőzött emberiség rémlátomása. A ma már csak élvezetes anekdotagyűjteményéről ismert, korában igen népszerű Tóth Béla (1857-1907) A fekete sugárban (1897) a Föld méhébe pillantó távcsőről álmodozik, Dies irae (1898) c. írásában pedig felbukkan az első világpusztító fegyver képe. Mint látjuk, a technika mítosza megszülte saját ellenmítoszát, az emberiség létét fenyegető fantomként jelenik meg a modern technika.

A jövő háborúja: elképzelés 1873-ból...

...és 1892-bőt

A 19. században született, de csak századunkban vált népszerű fantasztikus közhellyé a gépek lázadása
Beöthy László, a jeles színházi szakember 1895-ben adja ki A jövő század regényét, kitűnő elbeszélőnk, Lovik Károly több karcolatot és szellemes tárcát is szentel e témának, míg Kézdi Kovács László, a festőművész és hírlapíró az Örök életben (1897) és a Művész urak, valami újat lássunk! (1898) c. írásában vet papírra „rémlátományt” a 21. századból. Makay István, gyomai természettanár 1899-ben izgalmas „csillagászati regénnyel” lepi meg fiatal olvasóit; a Repülőgépen a holdba Mühlbeck Károly jóvoltából a legszebben illusztrált múlt századi fantasztikus regény. Tudomány és erkölcs összefüggéseit kutatja Martos Ferenc A pszikograf c. elbeszélésében (1900). Ezekben az években lép színre a századvég kétségtelenül legtehetségesebb fantasztikum-szerzője, a más összefüggésben is idézett Herczeg Ferenc (1863–1954). Szíriusz c. időutazás története öt évvel előzi meg Wells világsikerű munkáját Az időgépet. Cserebőrűek c. regénye (1895), legsikerültebb fantasztikus írása ügyesen aknázza ki a földi viszonyokat teljességgel félreértő jupiterbeli tudós groteszk tévedéseit. A Báró Rébusz (1899) találó szatíra a lelepleződött „gépemberről”, A láthatatlan Pokorny (1912) szellemes Wells reminiszcencia; A jövő század novellája (1914) a háború előestéjén megjelent harcos antifeminista disztópia.
A századfordulón, bizonyára nem függetlenül a társadalmi egyenlőség gondolatát képviselő politikai pártoktól és szervezetektől, megjelennek a szocialisztikus utópiák is. 1888-ban olvasható (a később megszállott spiritisztává lett) egri Tóvölgyi Titusz munkája, Az új világ, 1903-ban készül el Naszády József, Anarchia (1903) c. könyve, mely a kommunisztikus berendezkedés torzképe, valamint Sajó Károly kommunisztikus világállama A 2270-dik évi világkongresszus, Mérő Gyula pedig 1905-ben A vörös városban megfesti a jövő szövetkezeti proletárvárosát. Természetesen feltűnnek a harcosan antimarxista utópiák is, így Magyar Gyula Félszázad múlva (1907) c. politikai fikciójában egy 1950-ben bekövetkező proletárforradalom iszonyú következményeiről fantáziál.

Az állatba „bujtatott” ember régi sci-fi közhely

Ma mutánsnak neveznénk a „másképp látó embert”

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me