Baloldali irányzatok

Full text search

Baloldali irányzatok
A magyar irodalmi baloldal az első világháború és az azt követő forradalmak tüzében jött létre, ez a baloldal azonban sohasem volt igazán egységes, és nagy tévedés volna azt hinni, hogy minden tekintetben a kommunista ideológia és mozgalom irányítása alatt működött.
A második világháború után az irodalmi baloldal kétségtelenül megerősödött: hazatértek az emigránsok, s nagyobb szerepet, több lehetőséget kaptak az idehaza dolgozók. Az előbbi csoportot képviselte Lukács György, Balázs Béla, Gábor Andor, Lányi Sarolta, Illés Béla, Háy Gyula, majd később a szovjet kényszermunkatáborokat is megjárt Lengyel József és Hidas Antal. Az itthon tevékenykedő baloldali írók közé tartozott Nagy Lajos, Déry Tibor, Zelk Zoltán, illetve a „munkásírókat” képviselő Benjámin László és igen sokan az induló fiatalok közül. A kommunista írócsoport kezében több folyóirat is összpontosult, közülük a Fórum és a Csillag hatása volt a legnagyobb.
A baloldali irodalom általában a hagyományos realista alkotómódszert képviselte, ugyanakkor a baloldal táborához tartozott a magyar avantgárd mozgalom is. Ez a mozgalom a társadalmi és művészeti forradalom jegyében kívánta megújítani nemcsak az intézményes rendet, hanem az emberi tudatot is. Vezetője: Kassák Lajos több folyóiratot is szerkesztett 1945 után, így az Új Idők c. korábban konzervatív hetilapot, az Alkotás c. művészeti szemlét és a Kortárs c. folyóiratot, amely a szociáldemokrácia fóruma volt. Ez utóbbi munkatársai voltak Fejtő Ferenc, Ignotus Pál és Németh Andor. Kassák szemben állott a kommunista párt művelődéspolitikájával, s bátran küzdött a kulturális diktatúra kibontakozása ellen.

Révai József, a Magyar Dolgozók Pártjának ún. „négyesfogatá”-ban a kultúra legfőbb irányítója volt. Az Írószövetség 1951-es kongresszusán előadói beszédét tartja

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me