Polgári áramlatok

Full text search

Polgári áramlatok
Az 1945 és 1948 közötti esztendők a koalíciós kormányzás évei voltak. A koalíciós kormányzást ugyanakkor megoldhatatlan konfliktusok terhelték, minthogy az ország legerősebb pártjának: az 1945-ben abszolút többséget szerzett kisgazdapártnak, amely a polgári társadalmat kívánta kiépíteni, meg kellett osztania a hatalmat a baloldali pártokkal, közöttük a Rákosi Mátyás és csoportja által vezetett kommunistákkal, amely kezében tartotta a fegyveres erőket, és a szovjet megszálló hatóságok agresszív támogatásával a polgári erők felszámolására és az egyeduralom megszerzésére törekedett.
Az irodalmi életben kevésbé érvényesültek a politikai konfliktusok, mindazonáltal már a koalíciós korszakban tapasztalni lehetett a polgári irodalom s a hagyomány fokozatos kiszorítását és a kommunista párttal rokonszenvező csoportok térnyerését. Mindez időnként éles irodalmi vitákra és küzdelmekre vezetett.
A huszadik század magyar irodalmának irányzatai közül ekkor még igen erős volt az az írói csoportosulás, amely a Nyugat c. folyóirathoz volt köthető. A modern magyar irodalom első nagy nemzedékéből még élt és dolgozott Füst Milán és Tersánszky Józsi Jenő, a második nemzedéket is olyan írók képviselték, mint Szabó Lőrinc, Fodor József, Berda József, Márai Sándor, Cs. Szabó László és Remenyik Zsigmond, s időközben kibontakozott a harmadik nemzedék lírája és elbeszélő irodalma is: az előbbinek Weöres Sándor, Jékely Zoltán, Vas István, Hajnal Anna, Takáts Gyula, Kálnoky László és Csorba Győző, az utóbbinak Kolozsvári Grandpierre Emil, Sőtér István és Ottlik Géza voltak a neves alkotó egyéniségei. Ezek az írók a Nyugat klasszicizmusán nevelkedtek, ugyanakkor hatottak rájuk a huszas harmincas évek modern „izmusai” is: az európai polgári kultúra értékeit védelmezték, és értelmes rendet próbáltak teremteni abban a szellemi és erkölcsi káoszban, amelyet a háború, majd a történelmi korforduló okozott. Kezdetben fel szerették volna újítani a Nyugatot, de minthogy ez a törekvésük nem járt sikerrel, az 1945 tavaszán még Debrecenben létrehozott (Juhász Géza, Kéry László, majd Kolozsvári Grandpierre Emil által szerkesztett) Magyarok c. folyóirat körül gyülekeztek.
A Nyugat fiataljai és neveltjei hozták létre az 1946 és 1948 között működő (külön fejezetben bemutatott) Újhold c. folyóiratot. A csoportosulás – Nemes Nagy Ágnestől Pilinszky Jánosig, Mándy Ivántól Mészöly Miklósig – azokat tömörítette, akik a polgári humanizmus nagy hagyományai nyomán keresték a történelmi válság megoldásának lehetőségét. Nem zárkóztak el a politikai állásfoglalástól, elsősorban mégis a kulturális és erkölcsi értékek védelmében fedezték fel azt az erőt, amely hatékonyan küzdhet meg a diktatórikus rendszerek és a háború rombolásaival. Ebben a törekvésükben az európai humanizmus nagy magyar képviselőjét: Babits Mihályt választották mesterüknek. Művészeti eszményeik is a klasszicizmussal voltak összhangban: a tárgyias ábrázolás mögöttes terében adtak hangot bölcseleti felismeréseiknek és morális meggyőződésüknek.
A polgári humanizmus eszményeit tartották fenn a vallásos irányzatok, így a katolikus szellemi reformmozgalom, amely maga is szoros összeköttetésben állott a Nyugat táborával. Ennek a katolikus irodalomnak a Sík Sándor, majd Rónay György által szerkesztett Vigília volt a műhelye.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me