Himnusz minden időben

Full text search

Himnusz minden időben
Saját magához A nap jegyese (1954) c. kötettel talált vissza a költő, a lírai modell-váltást A vasárnap gyönyöre (1956) mutatta meg teljességében. Az igazi beérkezés könyve, a pálya csúcsa viszont a Himnusz minden időben c. kötet (1965). A letisztult eredményeket mutatja fel, kiteljesítése és összegzése is egy költői iránynak. Elsősorban a tragikum és a pátosz hatja át a versek összességét, de jelen van az idill és a játékosság utáni sóvárgás is. Nagy a műfaji változatosság is, a dalok és a hosszúversek a meghatározóak, gyakori az ódai, a himnikus, a rapszodikus, a dalszerű hangvétel.
A címadó mű, a Himnusz minden időben (1958) dalszerű himnusz, s a szerelem ideáját köti az emberi létezés lényegéhez, az egész személyiséget megmozgató, életerőt varázsoló hatalomként mutatva fel azt. De nemcsak szerelmes versként, hanem emberiség himnuszként is értelmezhető. S vitathatatlan e himnusz keresztényi jellege. Nemcsak dicsőit, hanem kér is, s szerkezeti és tartalmi hasonlóságok is fölfedezhetők a Mária-himnuszokkal.
A remény elvének három nagy képzetköre bontakozik ki Nagy László költészetében. A kozmosz szintjén a Napé, a földi természet szintjén a tavaszé, az emberiség szintjén a szerelemé, a nászé a kisdedé. A Nap az örök életforrás, a tavasz az örök újjászületés, a szerelem, a kisded az örök folytatódás jelképe. A Nap jelképkörének motívuma a tűz, a láng, a fény, a nyár is. A Tűz c. költeményben a tűz az élet elvével válik azonossá. A remény elvét és annak veszélyeztetettségét fejezi ki a szólító vers formája. E kötetben a címadó mű mellett a Tűz és a József Attila! ennek kiemelkedő példái. A szeretett kedves, az élet hajtóerejét jelképező tűz, és a szó szerint is a „te add nekem a reményt” kérésével megszólított példakép költő-előd a remény elvű lét fő princípiumait tárják elénk. A József Attila! (1962) világában központi kérdés az ember és az emberiség történelmi útjának értelmezése. Az ilyen mű emberiségköltemény is egyúttal. S mivel a művész- és az ember-lét végső kérdéseivel néz szembe, ars poetica is.
A látomásos-szimbolikus-mítoszi költészet leglátványosabban a hosszúversekben mutatta fel újdonságait. A hosszúvers néhány száz soros költemény, amelyben a lírai jelleget epikus, olykor dramatikus elemek is színezik. Általános sajátosságuk a világkép-magyarázat igénye, az összefoglaló jelleg. Mivel a világ polifonnak mutatkozik, s csak feloldhatatlan ellentétpárokkal írható le hitelesen, erőteljes e művek drámaisága. A mítoszi jelleg nem teszi irracionálissá a művet, csupán a valóságnak a rációt megcsúfoló-megcáfoló vonásai épülnek be, az irracionalitás témája és anyaga e költészetnek. E verstípus jól szemlélteti a poétikai forradalom verstani újításait is. Nagy László számára a költészetünkben élő ritmusrendszerek további egyneműsítése a cél. A nemzeti versidomra, az ütemhangsúlyos versre rámintázza annak szabadabb változatát, a tagoló verset, de az időmértékes ritmusokat is. A hosszúvers sortípusa a felező tizenkettősre emlékeztető, de annál terjedelmesebb sorfaj, kötetlen szótagszámmal, de erős cezúrával. A sorok ütemszáma sem feltétlen azonos, általában 3-5 ütem található egy sorban, s az ütem szótagszáma nemegyszer eléri az 5-6 szótagot is.
Nagy László első hosszúverse, a Gyöngyszoknya (1953) egyúttal a szemléleti-poétikai váltás igénybejelentése is. Legfontosabb hosszúversei: A vasárnap gyönyöre (1955), Rege a tűzről és jácintról (1956), A Zöld angyal (1964) Menyegző (1965). Ez utóbbit maga a költő is egyik fő művének tartotta, 1966-os gyűjteményes kötetének a vers vezérmotívumát adta címül: Arccal a tengernek. Maga az esküvő itt szóba sem kerül, csak következményeivel: a lakodalom, forgatagával, illetve a ténnyel, hogy a két fiatal immáron egy pár. Ám ez a pár olyan lakodalomba csöppen, amely nem a szent és nagy hagyománynak, az élet újrakezdésének folyamatába illeszkedik, hanem annak látványos és drasztikus ellentéte. Nem ünnep ez: az életek sorra aláhullanak az erkölcsi erózió könyörtelen rostáján, s ez ellen csak rendkívüli erőfeszítés segíthet, képileg jelen esetben a szoborrá dermedés fenséges szimbóluma.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me