Árpádházi Szent Margit legendája

Full text search

Árpádházi Szent Margit legendája
IV. Béla király a tatárjárás alatt fogadalmat tett, hogy születendő leányát, országa megmenekülése esetén, Istennek ajánlja fel. Szent Margit (1242-1271) a fogadalomnak megfelelően először Veszprémben, majd a számára építtetett Nyulak szigeti (Margitsziget) domonkos apácakolostorban élt családja és hazája sorsa iránt érzett nagy felelőségtudattal, mélységes alázatban, önpusztító aszkézisben és Krisztus iránti misztikus elragadtatásban. Halála után rögtön megindult a szenttéavatási eljárás, ami külső akadályok miatt mindig újra megakadt, s végül csak 1942-ben valósult meg. Hazánkban és a domonkos renden belül azonban Margitnak mindvégig élő kultusza volt. Első legendáját feltehetően gyóntatója, a magyarországi rendtartomány priorja, Marcellus foglalta írásba. Az 1276-ban készített szenttéavatási jegyzőkönyvvel együtt ez a realisztikus legenda volt minden későbbi legendaváltozat alapja.
A legendák, mint említettük, olvasmányként beépültek a liturgiába. Nagyobb ünnepeken azonban a zsolozsma énekelt részei, a himnuszok, antifónák és a responzóriumok is a szentről szóltak. A 10. századtól a himnuszok mintájára ez utóbbiakat is gyakran versbe foglalták, ezek a verses zsolozsmák. Valamennyi magyarországi szent tiszteletére készült önálló verses officium.

Szent Gellért a bakonybéli remeteségben teológiai művein dolgozik. Magyar Anjou Legendárium (1330 k.)

Csuklyás könyvet tartó apostol a budai várból. A könyv alján zsákszerűen meghosszabbították a kötést, végére karikát fűztek, így a vándorprédikátor övére akasztva magával hordhatta legfontosabb prédikációs könyvét

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me