Középkori kezdetek

Full text search

Középkori kezdetek
Erre utalnak a latin liturgikus dráma korai nyomai: az első, bencés szerzetesek által írt Quem queritis Kálmán király korából (1090 körül) maradt fenn, Hartwik győri püspök szertartáskönyvében. E szentsír-játék későbbi változatai olasz és francia hatásokat mutatnak, egy 1200 körüli időkből fennmaradt szöveg részletes szcenikai utasításokat is ad: „És minekutána a harmadik responsoriumot is elénekelték volna, keresztekkel és gyertyákkal, tömjéntartókkal és füstölőkkel mindnyájan együtt menjenek a sírhoz. A diakónusok (angyalok) ott üljenek felöltözötten...” A legszebb fennmaradt liturgikus drámánk a Tractus stellae, vagyis egy betlehemi játék, melyet ugyancsak Hartwik püspök szertartáskönyve őrzött meg. Legközelebbi rokona a franciaországi Rouanban megmaradt Officium stellae, de a magyarországi változat hosszabb és bonyolultabb Heródes jelenetet tartalmaz. Ez a liturgikus játék már a templom három helyszínén játszódott, s nem kevés szereplővel: a napkeleti bölcsek, Heródes és írnokai, két klerikus, akik a Szent Szűz képe mellett állnak, valamint egy hírhozó.
Sajnos jóval kevesebb nyoma van annak, hogy a liturgikus dráma magyar nyelven is megjelent volna. Az irodalom- és művelődéstörténészek közvetett bizonyítékokra kénytelenek hagyatkozni: a néprajztudósok által gyűjtött és leírt falusi betlehemes játékok szövegéről néha erősen gyanítható, hogy középkori eredetűek, s keletkezésüket a hajdani liturgikus drámák ihlették. Első fennmaradt lírai versünkről, az Ómagyar Mária-siralomról pedig Kardos Tibor azt vetette fel, hogy nem más, mint egy dramatizált, párbeszédessé formált himnusz.
A hazai templomokban megjelenő liturgikus dráma legbonyolultabb formája a devóciós játék volt, melyet elsősorban a ferencesek műveltek Európa-szerte. Ennek számos emléke maradt fenn magyar területekről, s híres középkori prédikátoraink, Temesvári Pelbárt és Laskai Osvát részletes tanácsokat is adtak szentbeszédeikben e devóciós játékok bemutatásához és színreviteléhez. A 15. század végétől már magyar nyelvű szövegeink is szép számmal vannak, melyek ilyen templomi bibliai játékok jeleneteit tartalmazzák (Weszprémi-kódex, Érsekújvári Kódex).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me