Költészete 1920 után

Full text search

Költészete 1920 után
Az új történelmi helyzetben, az 1920 utáni versekben, mindenekelőtt tematikus módosulás tapasztalható Babitsnál. Megsokasodtak a nemzettel és a társadalommal sorsközösséget vállaló alkotások (Petőfi koszorúi, A gyémántszóró asszony, Cigány a siralomházban, Hazám!), nyomot hagyott a személyes sors alakulása: Tanner Ilonával, a később Török Sophie néven publikáló költőnővel kötött házassága és nehezen diagnosztizálható betegsége (Engesztelő ajándék, Balázsolás), módosultak az önszemléleti művei (Síremlék). Babits költészete ebben a szakaszban – az ekkor érlelődő líratörténeti tendenciák: az új népiesség, az új tárgyiasság és a klasszicizálódás áthasonlítása közben – egyetemes erkölcsi tartalommal telítődött. Mindebben pedig meghatározóvá vált az általános érvényűnek tételezett katolicizmus.
A katolicizmus (a katolicitás, a keresztény kultúrkör) már a Recitatívban (1916) is megjelent. A Nyugtalanság völgyében Babits számára ehhez a jóság, az erkölcs, a megigazulás képzete társult, a Sziget és tengerben (1925) pedig mindez általánosabb tartalommal egészült ki: a „nemzeteken felülálló, egész világnak szóló ... igazság”-ot jelentette (Örökkék ég a felhők mögött). A katolicizmus kínálta a bergsoni nyílt társadalom vízióját is, ahol az erkölcs átlépi a határokat; az ember közreműködésére is számító, az üdvözülést így biztosító élet lehetőségét (Elbocsátott vad, Ősz és tavasz között); a középkori himnuszokat lefordító és összeállító költőnek, az Isteni színjáték átültetését befejező, Dantéről tanulmányt író szerzőnek pedig újból és újból felmutatta az európai kultúra egyetemességét is. A katolicizmus ugyanakkor mást is prezentált. Az Ady halála után a Nyugat szerkesztésében való részvétellel, 1933 és 1941 között a főszerkesztőséggel, a komoly anyagi támogatás fölött döntő Baumgarten díj kurátorságával irodalmi vezér-szerepbe jutott Babitsnak a Biblia az önstilizáló lehetőségét is jelentette. Az irodalomért, az 1930-as években már az egész magyar társadalomért vállalt kötelességérzés és a katolicizmus példázatsora juttatta el az értéket óvó, a közösségre ügyelő szerzetes és próféta példájához (A gazda bekeríti házát, Holt próféta a hegyen, Jónás könyve). Ebben a folyamatban alakult ki Babits pályáján, az esszéisztikus vers típusa. Az intellektuális költészetnek ez a változata a 20. század líratörténetének egyik viszonyítási pontja lett.

Tamásiban készült fénykép Babits István, Babits Mihály testvérének esküvőjén. A kép jobb szélén ül Babits, mögötte áll a felesége, Török Sophie

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me