A Nyugat prózapoétikája

Full text search

A Nyugat prózapoétikája
A Nyugat szerzői nem a tradicionális regényformát tekintették eszménynek. Szini Gyula (1876-1932) a folyóirat legelső számában, tehát 1908 januárjában, A mese alkonya c. írásában elutasította a lekerekített anekdotikus novellaszerkezetet, elhárította „az apáról fiúra szálló elemek” felhasználását, a történés meghatározó voltát. Nem az fontos ugyanis – írja idézett tanulmányában – mit mond az író, ez „alapjában véve igen véges”; az a fontos, hogyan mondja, ugyanis ez „végtelen”. Ebben a minősítésben benne van az élet múlékony jelenségeinek leértékelése, s a vonzódás azok felé az életrétegek felé, ahol a létezés örök nyugvópontjai láthatók.
Szini Gyula teoretikus fejtegetéseit a Nyugat szerkesztői és kritikusai programosan is vállalták. Ignotus ebben a szellemben (a folyóirat 1908 decemberi számában) Jókait egyszerűen „mesélő”-nek, Mikszáthot „irodalmi nagypapá”-nak titulálta, Fenyő Miksa (1908 júliusában), akkor, amikor Ady még jó szavakkal minősítette Herczeg Ferenc művészetét, az íróval kapcsolatban már mindössze „divatelegenciá”-ról írt, Gárdonyi regényét, Az isten rabjait pedig egyszerűsítő kultúrtörténeti alkotásnak mondta. Szini, Ignotus, Fenyő és a többiek ideálja ekkor Flaubert, Dosztojevszkij és – kisebb mértékben – Tolsztoj volt.
A folyóirathoz szorosabban vagy lazábban kötődő prózaírók valamilyen szempontból mindenképpen megpróbálták a változtatást. Cholnoky Viktor (1868-1912) a szecesszió hangulat- és stíluselemeit érvényesítette. Cholnoky László (1879-1929) a személyiség alakulását, sorsát állította a középpontba. Török Gyula (1888-1918) A zöldköves gyűrűben és A porban megformálta a konvenciókban gondolkodó világ és a művészi ambíciókkal, de legalábbis a kiszakadás vágyával megáldott-megvert következő nemzedék (Thomas Manntól ismerős) konfliktusát. Csáth Géza (családi nevén Brenner József – 1888-1918) Kosztolányi Dezső tragikus sorsú, öngyilkosságba menekült unokatestvére, a szemléletben, néha még a szövegformálásban is a későbbi modernek, például Ottlik Géza elődje, a pszichológia és a pszichiátria gondolkodásmódját érvényesítette (Trepov a boncolóasztalon, A varázsló kertje). Tersánszky Józsi Jenő (1888-1969), a Viszontlátásra drága és a Kakuk Marci c. regény szerzője, egy görög regénytípus, a középkori legenda és a pikareszk regényforma modernizációját kísérelte meg.
A Nyugat első nemzedékéből és a kortársak közül a próza programos megújítása – Móricz, Krúdy, Kosztolányi, Karinthy és Füst Milán mellett – Kaffka Margit és Szabó Dezső nevéhez kapcsolódik.

Csáth Géza esszéinek és tanulmányainak feltételezhetően teljes gyűjteménye 1996-ban jelent meg

Major Henrik karikatúrája Csáth Gézáról

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me