Búzatáblák, kukoricaföldek

Full text search

Búzatáblák, kukoricaföldek
Lehet, hogy a nyílt területek egységbe foglalása kissé önkényesnek tűnik, de ha a magasban keringő mezei pacsirta szemével nézhetnénk az alattunk elterülő tájat, az „egységesítés” mégis indokoltnak látszana.
Az agrárbiotópok, az egymással váltakozó búzatáblák, lóhere-, répa- és kukoricaföldek vagy a sárgán virító hatalmas napraforgótáblák ránézésre talán egyhangúnak, unalmasnak tűnnek. Ám ha közelebb megyünk, ha csak egy kicsit is elmélyültebben tanulmányozzuk a lucernatarló, a zöldellő vetés vagy a tök szúrós indáival átszőtt kukoricások állatvilágát, ezernyi érdekes felfedezést tehetünk. Ha valaki járt már az eke után, amikor porhanyós, nagy rögökben kerül felszínre a talaj felső rétege, biztosan észrevette, hogy a menekülő pockok és egerek mellett a különböző rovarlárvák, giliszták, pókok és még sok más állat is a felszínre kerülnek. Ha pedig távolabbról figyeljük a traktor munkáját, azt látjuk, hogy helytől és időszaktól függően seregélyek, vetési varjak, dankasirályok serege követik a nagy zajjal dolgozó gépet, és hol lebegve, hol leereszkedve, rikácsolva, károgva, egymást odébb taszítva igyekeznek megkaparintani a rögökkel kiforduló zsákmányt.
A repce jelenti a telelő túzokok legfontosabb téli táplálékát, a repceföldek azok, amelyekkel a csapatokat helyhez lehet kötni. A mezőgazdasági kultúrákban rendszeresen és nagy számban fészkel a mezei pacsirta, költ a fogoly, a fürj és a túzok, az őszi kukoricatarlókon darvak, ludak, varjak, fácánok és más madarak táplálkoznak, de éjszakánként odajárnak a környező erdőkből a vaddisznók, és az elszórt szemeket rágcsálják a szárkupacok alatt tanyázó pockok és egerek is.
Az érőre forduló napraforgótáblákon óriási csoportokban gyülekeznek a balkáni gerlék és a vadgerlék, de a már leszüretelt táblákon is annyi elszórt szem akad, hogy rengeteg rágcsálónak nyújt táplálékot. Állandó jelenlétük a környékre csábítja a tollas és szőrmés ragadozókat is.
Hazánkban a földterület jelentős részén mezőgazdasági művelés folyik. Ez az emberi tevékenység egyes állatfajokat kedvezőtlenül, másokat éppen ellenkezőleg, rendkívül kedvezően érintett. Olyannyira, hogy például a mezei pocok akaratlan emberi segédlettel elsőszámú mezőgazdasági kártevővé léphetett elő. Ez a kis rágcsáló az eredeti állapotban lévő, szűz sztyeppéken is él, de csak mérsékelt számban, messze nem olyan mennyiségben, mint azt, különösen a négyévente esedékes túlszaporodások idején, egy-egy legelőn vagy lucernatarlón megfigyelhetjük. A termesztett növényekkel paradicsomi állapotokat teremtettünk a kis rágcsálók számára, és ami a legfontosabb, ezek a termények az egyébként szűkös, téli időszakra is biztosítják a bőséges táplálékot.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me