Farka vége mindig fekete

Full text search

Farka vége mindig fekete
A nádasok, halastavi gátak, folyópartok, öreg fűzfákkal tarkított mocsaras területek jellemző ragadozója a hermelin. A menyéttel közeli rokonságban álló és ahhoz nagyon hasonló, hajlékony testű állat. Nyári bundája éppen olyan, mint a menyété, vörhenyesbarna, a torka, melle és alsóteste fehér. Farokvége mindig fekete, ez a legbiztosabb különbség a két faj között. Télire a hermelin bundája kifehéredik, ez a szőrváltással egybekötött folyamat nagyon gyorsan megy végbe. A farok hegyi része ekkor is fekete. Az északon élő állatok bundája hófehér, délen vörhenyesbarna marad, illetve csak részlegesen fehéredik ki. Hazánkban fehér, sárgásfehér és „tarka” hermelinekkel egyaránt találkozhatunk. Miután a tavaszi szőrváltás jóval lassabban megy végbe, az ilyenkor látható barnásfehér állatok rendszerint az átszíneződő példányok közül kerülnek ki. A hermelin csak átlagosan nagyobb, mint a menyét, az egyes példányok méretei fedhetik egymást. A hímek nagyobbak a nőstényeknél. Testhossza 170–320 mm, farokhossza 50–120 mm, súlya 350 grammig (hím), illetve 200 grammig (nőstény).
A hermelin Európán kívül Ázsiában és Észak-Amerikában is él. Jellemző tartózkodóhelyein néha nappal is látni, de túlnyomóan a szürkület idején és éjszaka mozog. Ügyesen kúszik, nagyon jól úszik. Örökösen keres, szimatol, mozgása, viselkedése ilyenkor teljesen megegyezik a menyétével. A menyétfélékre általában jellemző hullámzó mozgással jár, a megpillantott zsákmányt villámgyors tarkóharapással öli meg. Többnyire egyedül tanyázik, de a nőstény néha hosszabb ideig megtűri a közelben a már önállóvá vált fiatalokat. Német adatok szerint (Görner és Hackethal, 1988) a hímek mozgásterülete 15–20 hektáros revírre, a nőstényeké legfeljebb 8 hektárnyi területre terjed ki. A vadászó állat hol itt, hol ott bukkan fel, néha két hátulsó lábára emelkedve kémlel maga körül. Kíváncsi természetű, innen a Zalában gyakran hallható mondás: kíváncsi, mint a menyétasszony. A népi megfigyelés mindkét fajra érvényes és értendő.
Ami a hermelin szaporodásbiológiáját illeti, még vannak fehér foltok. A párzási idő egyes szerzők szerint március-áprilisra, mások szerint a nyári hónapokra esik. A vemhességi idő változó, az embriófejlődés hosszabb-rövidebb ideig szünetelhet. A kölykök 3–9, maximum 18, tavasszal születnek, a nőstény évente csak egyszer ellik. Felnevelésükben Corbet és Ovenden (1980) szerint a hím is részt vállal.
Születésükkor a hermelinkölykök súlya mindössze 3 gramm. Szemeik hathetes korukban nyílnak ki, 6–7 hétig szopnak, de a 4. héttől kezdve már szilárd táplálékot is fogyasztanak. Öt hónapos korukban önállóak, de az ősz beálltáig rendszerint anyjukkal maradnak.
A hermelin tápláléka megegyezik a menyétével. Elsősorban apró rágcsálókat fog, fel egészen az üregi nyúlig, de madarakat, hüllőket és kétéltűeket, sőt alkalmilag halat is zsákmányol. Hazai gyűrűzőtáborokban több ízben is megfigyelték, hogy a hálóban lógó madarakat: nádiposzátákat, barkóscinegéket ölte meg.
Egy ízben a Kis-Balaton területén, a Zala folyó közelében lévő nádas szélén húztam ki a függönyhálót, de az ellenőrzésekkor nagyon gyakran csak tollakat vagy a háló szemein lógó madárlábat találtam. Futó Elemér barátom, a terület kitűnő ismerője figyelmeztetett, máshol állítsam fel a hálót, mert ez itt éppen egy hermelin tanyája. Mint később meglestem, a kis ragadozó ügyesen felkúszott a finom szemű hálón, és úgy érte el a néha embermagasságban csüngő madarat. A Kis-Balatonban egyébként meglehetősen gyakori volt a hermelin, rendszeresen találkoztam vele a Zala folyó gátján éppen úgy, mint a Diás-sziget öreg fűzfákkal tarkított mocsaras területén. Az egércincogásra éppen úgy reagál, mint a menyét, különösen jó fedezékből, például egy fa mögül cincogva egészen közelre lehet csalni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me