Azok a békeévek!

Full text search

Azok a békeévek!
A 20. század kezdetétől az I. világháború kitöréséig sorra-rendre épülnek a tógazdaságok, melynek nyomán a piacokon újból megjelentek a halárusok és portékájuk, mindenekelőtt a ponty, a fogassüllő, a harcsa, a csuka. Az utolsó békeévekben nagymérvű fellendülés volt a hazai halászatban, halgazdálkodásban. A pontyos gazdaságok mellett, a Felvidéken, továbbá Erdélyben – ahol bőven voltak tiszta vizű, oxigénben gazdag patakok – mintegy 200 pisztrángos tógazdaság létesült, ahol évente hozzávetőlegesen 6–8 millió pisztrángivadék látott napvilágot, és ezek tekintélyes hányadát fel is nevelték.
Az I. világháborút követően a megtorpanás, sőt a hanyatlás jellemzi halászatunkat. Ennek több oka volt. A békeszerződés értelmében azok a területek, ahol a pisztrángos gazdaságok voltak, a szomszédos országokhoz kerültek. Folyóink egy része határvízzé változott, ami az ottani halfogást igencsak körülményessé tette. Maradtak az alföldi, a dunántúli pontyos tógazdaságok – folyamatosan romló, feliszapolódó állapottal.
Az 1929–1930. évi gazdasági válságot követően a természetes vizek halászata éppen úgy fellendült, mint a tógazdaságoké. A balatoni fogassüllőt, vagyis a halak „királyát” – a királyok halát – ugyanúgy exportálni lehetett Európa számos országába, mint a tógazdaságokból kikerülő pontyokat. A Duna, a Tisza vize akkor még olyan tiszta volt, hogy a tógazdaságokból származó és iszapízű halakat ezekbe szállították, hogy néhány (2-3) hét alatt kifürödjék kellemetlen mellékízüket. Persze nem szabadon engedték őket, hanem lyuggatott aljú halasbárkákba kerültek, ahová a folyóvíz is bejutott…
A II. világháború után egész halászatunk – akárcsak az ország – a mélyponton volt. Említésre méltó változások csupán 1960 után következtek be. Állami segítséggel számos tógazdaságot felújítottak, és újabb tavakat építették. Szarvason létrehozták a Haltenyésztési Kutatóintézetet. Dinnyésen egy korszerű ivadéknevelő tógazdaság létesült. 1963-ban – Kínából – betelepítettek három növényevő halfajt, az amurt, a fehér és pettyes busát 1974-ben Százhalombattán – ENSZ-FAO-támogatással – felépül Közép-Európa legnagyobb ivadékos gazdasága, a Temperáltvizű Halszaporító Gazdaság, ahol évente több százmillió csuka, fogassüllő, kecsege, balin, ponty, harcsa, növényevő hal stb. lát napvilágot. Ezek nagy része a természetes vizek és a tógazdaságok halállományának utánpótlására szolgál, de számos országba is exportálunk belőlük.

Balatoni halszigonyos
Ugyancsak Százhalombattán, 1975-ben létrehozták az országos hatáskörű Vízélettani Laboratóriumot.
1970 és 1980 között, évről évre emelkedett a haltermelés. Volt rá példa, hogy az éves halmennyiség elérte a 30–35 000 tonnát – vagyis a 3000–3500 vagont. 1985-ben, Szántódpusztán megnyitották a Balatoni Akváriumot. 1990 és 1995 között, a korábbi állami és szövetkezeti tulajdonban lévő halgazdaságokat nagyrészt magánosították (privatizálták).

Halász vetőhálóval

Vető- vagy más néven dobóháló(belül)

Különféle halszigonyok
Halászati módszerek és eszközök
Őseink rendszerint kétféle halászati módszerrel – rekesztő- és mozgóhalászattal – fogták a halakat. A rekesztésnél – mint az már az elnevezésből is kitűnik – különféle csapdarendszerekkel dolgoztak. Az egykori székely, magyar, czigány-czégé, továbbá a magyar és rácz vejsze, a szegedi szárnyas varsa stb. mind-mind útját állták a halaknak, és valósággal bevezették őket a hálókelepcébe.
A mozgó (kerítő) halászat vonatkozásában említésre méltó a tihanyi, az öreg-, a kecsege-, a piritty-, a gyalomháló, a különféle emelőhálók, a tapogatóhálók, a vesszőből készített tapogatók. A „kisszerszámos” halászok időnként alkalmazták a vető- (dobó-) hálót, a dárdaszigonyt, a kettős, hármas, négyes, sőt nyolcas szigonyt, a különféle méretű horgokat stb. is.
Az ún. állítóhalászatnál – mely kissé a rekesztőhalászattal rokon, jóllehet nincsenek tévesztő labirintusai, kürtői – leginkább a mét-, a marázs- és az eresztőhálót alkalmazzák.
A felsorolt eszközök egy részét – főleg a varsákat, a különféle kerítőhálókat, dobóhálókat, a horgokat, az eresztőhálókat – ma is használják. Napjaink új eszközei között meg kell említeni az ún. halradart (=echolotot), mely a halak kinyomozásánál használható. Működésének legfőbb elve az, hogy a szerkezet hanghullámokat bocsát ki, s ha azok a halakba vagy az aljzatba ütköznek, onnan visszaverődnek. Ezeket a készülék felfogja, és egy tv-képernyőn kijelzi. Így láthatóvá válnak a magányosan kóborló nagyobb halak vagy halcsapatok.
Az elektromos halászeszközöket már néhány évtizede ismerik, alkalmazzák. Működésüknek elve az, hogy egy aggregátor segítségével – a halászladikban – áramot fejlesztenek, majd azt bevezetik a vízbe. A vízbe került áramtól – néhány m2-es területen – az ott tartózkodó halak áramütést szenvednek, ettől elkábulnak. Többségük a víz felszínére emelkedik, s így összegyűjthetővé válnak.
P. B.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me