Löszpusztagyepeink

Full text search

Löszpusztagyepeink
Löszpusztagyepeink magas füvű, többszintű gyepek, amelyekben magas a kétszikű lágyszárúak aránya. Fontos tényező a rovarvilág számára, hogy a növényzet szinte teljesen beborítja a talajt, és még egymásra is rétegződik. Felülnézetben sokszor nem is látjuk azt pontosan, mi van az alsó növényzeti szintben. Sok az évente elpusztuló és lebomló növényi anyag is erőteljes a humifikáció. Mindez azt is jelenti, hogy a növényzet nagyon aktívan alakítja a termőhelyi viszonyokat. Változatos a növényzet faji és életforma szerinti összetétele, erőteljes a hasonló termőhelyi igényű fajok közti versengés. Ebből következik a növényzet foltossága. Sok az évelő, sarjtelepképző növény, pl. kakukkfüvek, zsályák, macskamenta, macskahere (megannyi ajakos!), sok a pillangós virágú, a fészkes virágzatú, egyáltalán a kétszikű lágyszárú, amelyek az évelő füvekkel állandó „harcban” állnak. Mindez kedvező azoknak a fajoknak, amelyek igénylik a gyepszint erős takarását, állományklímáját, és amelyeknek előnyös a vegyes fű-kétszikű „diéta”. Tömeges, domináns csoportok pl. az egyenesszárnyúak (Orthoptera), bizonyos poloskák (Heteroptera) és kabócák (Cicadina), a talajszinthez kötött életmódú bogarak (Coleoptera), a füves növényzethez ragaszkodó molylepkefélék (Microlepidoptera) és bagolylepkék (Nodtuidae), aránylag fajszegény viszont pl. a növényevő bogár (Phytophaga) és a nappali lepke- (Papilionidea, Zygaenidae stb.) együttes.
Nagy számban fordulnak elő löszgyepeinkben a nagy termetű, mind növényevő, mind pedig ragadozó életmódú szöcskefélék. A tarsza- (Isophya)fajok, pl. magyar tarsza (I.costata) főleg különböző, lágy szövetű kétszikű növényekkel (pimpófélék, szamóca, zsályák) táplálkoznak. Növényeket is fogyaszt, de rovarokkal is táplálkozik a farkos lombszöcske (Tettigonia caudata). Hasonló életmódú a magasabb füvű gyepeinkben mindenfelé gyakori szemölcsrágó szöcske (Decticus verrucivorus). Főleg mezei kabócákat, poloskákat és apróbb bogarakat zsákmányol. Mindkét faj nőstényének hosszú, szárnyain jóval túlnyúló tojócsöve van, amellyel petéit mélyen a talajba helyezi.
Löszpusztagyepeink talajszintben lakó bogáregyüttese is változatos, sokszínű. Sajnos sok jellemő faj a legjobb minőségű löszterületek intenzív művelése miatt vagy eltűnt, vagy pedig a kipusztulás szélére jutott. Ilyen pl. a pusztai gyászbogár (Platyscelis spinolae), amely századunk elején Békés megyében még gyakori volt, de már évtizedek óta nem került elő. Szintén löszpusztagyepeink lakója a ráncos gyászbogár (Probaticus subrugosus), amelyet kipusztulástól veszélyeztetett rovarfajaink között tartunk nyilván. Más gyászbogárfajok a környezetük változásait jobban elviselték, pl. a gyökérrágó gyászbogár (Pedinus femoralis), amely degradált gyepekben, kultúrterületeken is előfordul. Egyik legnagyobb termetű gyászbogarunk az alföldi löszputagyepekben és a Dunántúli-középhegység puszta füveslejtőin egyaránt gyakori pohos gyászbogár (Gnaptor spinimanus).
Rendkívüli módon megritkultak a löszgyepeinkre jellemző nünükék (Meloe spp.), és azok a földben fészkelő méhfélék is, amelyek számos kultúrnövényünk fontos beporzói (pl. lucerna!), de egyúttal gazdaállatai is a bonyolult fejlődésmenetű nünükeféléknek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me