Egy fészek, egy tojás

Full text search

Egy fészek, egy tojás
Nászrepülnek más, az erdőben élő ragadozók, például a kígyászölyv is. Ez a nagy termetű, sárga szemű madár egyébként is érdekes színfoltja az Európában élő ragadozóknak, a rendszertanban a keselyűk és a rétihéják között kapott helyet.
A német kígyászsasnak (Schlangenadler) hívja, és megjelenésében van is valami, ami a sasokra emlékeztet. Hazánkban főleg a középhegységek déli kitettségű, meleg tölgyeseiben fészkel, de miután főként hüllőkkel él, egy-egy párnak igen nagy revírre van szüksége. Így aztán nem nevezhető gyakorinak. Érdekes, hogy ez az egerészölyvnél jóval nagyobb madár aránytalanul kis fészket épít, és azt nagyon gyakran a tölgyfák magas ágain tenyésző sárga fagyöngybokorba rejti. A fészek alulról többnyire alig látható. A kígyászölyv március közepén érkezik vissza Afrika távoli szavannáiról, és a hó végén a költőhely felett már megfigyelhetjük a pár pazar nászrepülését. Ilyenkor a hím nagy magasságba emelkedik, és lassú szárnycsapásokkal hullámvonalban repül, miközben nevéhez méltóan gyakran jókora kígyót tart a csőrében. A tojó alacsonyabban köröz a levegőben, vagy egy fa csúcsáról figyeli párja mutatványait.

A macskabagoly nem épít fészket; erdőben, tág szájú odúban költ
A kígyászölyv csak egyetlen tojást rak. A természet bölcs berendezkedése ez, hiszen a szülők négy vagy öt fiókát már képtelenek lennének kígyókkal és gyíkokkal ellátni, de ugyanilyen bajba kerülnének a felnőtt állatok is táplálékhiány miatt, ha hirtelen megszaporodnának. A szülők a fiókának eleinte apróbb állatokat hoznak, de később már nagyobb kígyókkal is etetik. A fiatal madárnak nemegyszer kemény munkába kerül, míg sikerül a hosszú zsákmányt lenyelnie. Fejét előre- és hátravetve birkózik vele. Egy ízben egy húsznapos fióka a 75–90 cm hosszú és körülbelül 4 cm vastag kígyót csak több mint félórás küszködés után tudta lenyelni. Előfordul, hogy a kicsi egyszerű megoldást talál, lógni hagyja a kígyóból azt, ami már sehogy sem fért volna el odabent, és csak később, amikor a többit már megemésztette, nyeli utána a „felesleget”.
Igazi erdőlakó a macskabagoly, mely hazánkban is meglehetősen gyakori madárnak számít. Zömök, közepes termetű bagoly, vannak szürke és vörhenyes színezetű példányok. Szemei feketék, tollfüle nincs. Hangja „hu-hu-hu-húúú”, kacagó kiáltás. Ez a hang még ma is halálra rémíti a babonás embereket, ha sötétedés után az erdő vagy különösen a temető közelébe kerülnek. A hímek már a tél derekán kiáltozni kezdenek, a tojó márciusban, enyhe idő esetén akár már február végén, 3–5 fehér tojását melengeti. Majd egy hónapig ül, ezalatt párja vadászik, és látja el élelemmel. Rokonaihoz hasonlóan a macskabagoly sem épít fészket, tojásait tág szájú faodú aljára, elhagyott épületek kéményeibe, öreg padlások gerendái közé, néha ragadozó madarak üres fészkeibe rakja.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me