Átvonuló partfutók

Full text search

Átvonuló partfutók
Ennek kapcsán érdemes néhány szót ejteni a halastavak madártani jelentőségéről. Ezek a mesterséges, de a madarak szemszögéből nézve a természetessel egyenértékű élőhelyek nagyon sok fajnak nyújtanak fészkelő- és táplálkozóhelyet. Óriási előnyük, hogy olyan helyeken is lehetővé teszik vízimadarak megtelepedését, táplálkozását, ahol azok természetes vízek híján legfeljebb csak átrepülhetnének. A nyílt vízen táplálkoznak egyebek mellett a búbos vöcsök, a kormorán, a barátréce és egyes gémfélék, a nádasban fészkel és talál élelmet számos énekesmadár, így a nádiposzáták, a nádi tücsökmadár, a fülemülesitke és a barkóscinege, a többiek közül a guvat, a bölömbika, a törpegém, a vízicsibék és még sorolhatnánk a nádasokban, gyékényesekben élő madárfajokat. Amikor pedig valamelyik tavat leeresztik, hatalmas csapatokban keresgélnek ott a legkülönbözőbb parti madarak, a pólingoktól és godáktól kezdve a pajzsoscankóig, lilékig és partfutókig. Vonulás idején a parti madarak már levetették a nászruhát, úgynevezett nyugalmi ruhájukat viselik, de a nagyon korán érkezők legalább részben megőrizték díszesebb tollaikat. A júliusban megjelenő sarlós partifutók tollazata például még nagyon gyakran élénk rozsdavörös, később egyszerű téli ruhájukban teljesen fehér (osztatlan) farksíkjukról ismerhetjük fel a víz felett repülő madarakat. Viszonylag hosszú csőrük kissé lefelé hajlik.
Az alföldi szikes tavaknál, leeresztett halastavakon, de a Dunántúl vizeinél is gyakori átvonuló a havasi partfutó. amikor az első csapatok a nyár derekán megérkeznek, még sok fekete hasút láthatunk közöttük, ezek a madarak felül is vörhenyesebbek, mint a már teljesen átvedlett, szürkés színű példányok. A havasi partfutó a magas északon költ, a párok négy tojást raknak, amelyeken hím és tojó felváltva kotlanak. A 21-22 nap alatt kikelő fiókák fészekhagyók, szüleik vezetik őket. A havasi partfutó rendkívül társas természetű madár, az esetleg magukra maradt fiókákat más madarak nyomban adoptálják, így adtak hírt korábban ötös vagy hatos fészekaljakról. A tojók vonulási hajlama erősebb, mint a hímeké. Finnországban végzett vizsgálatok szerint átlagosan mindössze hat napig maradtak a fiatalok mellett, de az olyan pároknál, amelyek későn kezdtek a költéshez, a tojók gyakran már a fiókák kikelése előtt elhagyták a családot, és útnak indultak. A hímek sokkal tovább, átlagosan 19 napig tartanak ki a fiatalok mellett, amelyek, mihelyt röpképesek, szintén dél felé indulnak.
A pajzsoscankó kis számban nálunk is fészkel, de nagy csapatai csak a tavaszi és őszi vonulás idején láthatók. Tavasszal gyönyörű látványt nyújt a sok nászruhás hím. Elálló, nagy körgallérjuk jellegzetes formát kölcsönöz nekik, a gallér tollainak színe az egyiknél fehér, a másiknál fekete, tarka vagy éppen rókavörös. Mint valami pajzsot, borzolják fel és a tocsogós májusi réten látszólag életre-halálra küzdenek egymással. A valóságban ez inkább afféle bemutató, a nászviselkedéssel kapcsolatos mutatvány, játék, ami soha nem végződik komoly sérülésekkel.
A pajzsoscankók hatalmas tömegben vonulnak át hazánkon. Az alföldi sekély vizű tavaknál, elöntött réteken, legelőkön vagy a leeresztett halastavak iszappadjain, tocsogóin néha felhőnyi csapataik keresgélnek. Jellemző rájuk, hogy mindig némán repülnek. Annál hangosabban kelnek a valamitől megriadt szürke cankók: a füstös cankókat jellegzetes, egytagú „csuit”, a réti cankókat sűrűn ismételt, hangos „ti-ti-ti-ti” kiáltásuk árulja el. Aki ismeri már ezeket a hangokat, legalábbis a cankókat illetően, akár becsukott szemmel is kiismeri magát a vizek mentén.

A havasi partfutó északon fészkel, nálunk ősszel és tavasszal nagy tömegben vonul át

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me