Gondolatolvasó ebek?

Full text search

Gondolatolvasó ebek?
Vajon miért alakult ki sok állatbarátban az a benyomás, hogy a kutya szinte „olvas” az ember gondolataiban? Az tény, hogy bizonyos esetekben a kutya a legkisebb változást is észreveszi gazdájának magatartásában, még olyan akaratlan mozdulatot is, amelynek az ember nincs tudatában.
Jó gazda mellett a kutya sok időt tölt azzal, hogy figyelemmel kövesse gazdája tevékenységét. Nem csupán egyes cselekedetekre, szavakra reagál, hanem azt is megtanulja, hogy előre érezze, ha az ember olyasmire készül, ami számára izgalmas vagy kellemes. Gyorsan megtanulja például, hogy bizonyos tevékenységeket és kifejezéseket rá nézve fontos előnyökkel asszociáljon: az ételkészítést az etetéssel, a pórázlevételt a fogasról a sétával vagy a kirándulással. Az asszociációk sok esetben tovább hatolnak az emberi magatartásnak olyan apróbb részleteibe, amelyet már nehéz leírni.

Kitágul előtte a világ!

Válassza ki 5 hetes, vigye el 7 hetes korában
A kutya a másik kutya pofáján – megfelelő jellegzetes vonásokból és jelekből – előre „leolvassa” annak szándékát. Hozzávetőleg hasonló a helyzet akkor is, amikorra kutya az emberrel áll szemben. Amennyiben az ember grimaszt vág, és – mondjuk – fogait mutatja (s a kutya nem rendelkezik még a tréfával kacsolatos tapasztalattal), az állat izgatott lesz, esetleg ijedt vagy agresszív. Ez természetesen vele született reakció, amely az ebek gyakori fogvicsorgatásának eredménye.
Ha két kutya közül az egyik figyelni kezd, a másik az orrát megközelítően azonos irányban fordítja, s ezután az érdeklődés tárgyát szemmel láthatóan gyorsan észreveszi. A kutya ugyanakkor nem képes megérteni az ember mutató mozdulatát előzetes „önidomítás” nélkül. Meglehetősen hamar megtanulja azonban, hogy bizonyos tárgyakat meglásson vagy megkeressen – legalábbis megközelítően abban az irányban, amelyet valamiképpen jelzünk neki. A kutyák jól látják egymás „arckifejezéséből” és fejmozdulataiból, hogy merre található az ingerforrás, amely az adott esetben kiváltotta valamelyikük érdeklődését.
A fülek állása és az orr iránya ilyenfajta tájékozódásnál látszólag sokkal fontosabb szerepet játszik, mint a szemek iránya. Minden bizonnyal ez a magyarázata annak, hogy puszta ránézéssel nem tudjuk a kutyát rávezetni arra, hogy valamilyen tárgyat vagy élőlényt meglásson.
A kutya „gondolatolvasó tudománya” tehát végső soron nem más, mint hihetetlenül kifinomult megfigyelőképesség.

Az ember a falkavezér

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me