A földtan és természetföldrajz határmezsgyéjén

Full text search

A földtan és természetföldrajz határmezsgyéjén
A korszerű, immár tudományos vizsgálatok sokaságán alapuló leíró természetföldrajz első művelője az előző oldalakon már említett Hunfalvy János (1820–1888), akit az Akadémia 1860-ban kér föl A magyar birodalom természeti viszonyainak leírásá-ra. Ennek három vaskos kötete, amely 1863–65-ben jelenik meg, a Kárpát-medence földtani fölépítésnek, magasságviszonyainak, éghajlatának, vízrajzának, domborzatának minden addiginál részletesebb és pontosabb bemutatása. Ezt követően megjelent, Gömör és Kishont törvényesen egyesült megyék leírása (1867) című munkája máig forrásértékű tájrajz.
1870-ben megalakul a pesti Tudományegyetem földrajzi tanszéke, amelynek – Magyarországon a földrajz első egyetemi tanáraként – Hunfalvy haláláig vezetője és szervezője. Harmadik jelentős munkája, az Európát országonként tárgyaló Egyetemes Földrajz (1884, 1886–90), amely természet- és társadalomföldrajzot s néprajzot egyaránt tartalmaz, már mint egyetemi tankönyv lát napvilágot. E mű második kötete, amely Magyarországot mutatja be, a nem sokkal korábban elhunyt német tudósok, Karl Ritter és Oscar Peschel leíró-összehasonlító iskolájának legkitűnőbb hazai példája.
Az 1870-es, 80-as évektől a kor földrajztudománya – a geológiaiakhoz hasonlóan – egyre inkább a jelenségek összefüggéseinek föltárása felé fordul, következésképp a leíró szemlélet elsősorban a tágabb érdeklődésű nagyközönségnek szánt művekben él tovább. Utóbbiak közül – már csak kiállításuk, gazdag kép- és térképanyaguk miatt is – feltétlenül ki kell emelnünk Az Osztrák-Magyar Monarchia képekben és a Magyarország vármegyéi (szerkesztette Borovszky Samu) című sokkötetes sorozatokat.

Cholnoky Jenő Magyarország földrajza című művéből a Rozsnyói-medence tömbszelvénye.
SZ – Szilicei-;
P – Pelsőci-;
J – Jósvai–planina;
CS – Csetnek;
R – Rozsnyó;
Kh – Krasznahorka;
S – Sajó;
M – Mészkő;
r – régi; leginkább kristályos kőzetek

A Torda- s a Túri-hasadék tömbszelvénye.
H – Hesdátpatak;
T – Túr-patak;
A – normális völgy a medencében;
S – Sinfalva;
Tor. – Torda (Cholnoky idézett művéből)

A Meleg-Szamos völgye a Gyalui-havasokon át.
M – A Bihar-hegység mészkő–planinája;
SzB – Szamosbazári;
Kp – laza kristályos palák;
Gr – gránit;
A,B,C,D – a folyó ki- és belépő pontjai, a baloldali hossz-szelvény megfelelő pontjainak értelmezésére (Cholnoky idézett művéből)

Kolozsvár környékének földfelszíni formái (Cholnoky idézett művéből)
S = fiatal suvadások; B = Bercsényi-turistaház; M = Malomvölgy
Az oknyomozó, magyarázó szemlélet, amelyet az előző oldalakon említett Mitterpacher és követői honosítottak meg a hazai természetföldrajzban, igazában a földtan két, már említett kitűnő művelője, Szabó József és főleg id. Lóczy Lajos, majd pedig Cholnoky Jenő és Prinz Gyula jóvoltából éled újjá. Közülük Lóczy és Cholnoky egyúttal a természetföldrajz új ágának, a felszínalaktannak (geomorfológia) is hazai megteremtője.
E tudományág az 1870-es évektől bontakozik ki a Belső-Ázsia, Kína és Észak-Amerika sivatagi-félsivatagi területein dolgozó földtantudósok körében. A korábban Erdélyben is fölvételező német Ferdinand Richthofen (1833–1905) iskolájának legkiválóbb, és egyik legkorábbi „növendéke” id. Lóczy Lajos, aki Széchényi Béla kutatóútja (1877–1880) keretében maga is vizsgálódott és gyűjtött Belső-Ázsiában és Kínában. 1886-ban megjelent, nagyalakú, ábrákkal, képekkel és fényképekkel gazdagon kiegészített könyve, A Khinai Birodalom természeti viszonyainak és országainak leírása (1886) a hazai földtudományi irodalom egyik legértékesebb darabja. Az utazás során gyűjtött anyag szigorúan tudományos, két évtizedig tartó földolgozása csak 1899-ben jelenik meg; 600 oldalas földtani és 200 oldalas őslénytani része Lóczy világviszonylatban is kiemelkedő munkája.
Itt kell megemlíteni, hogy akárcsak a század első felében és derekán, az utolsó harmadában és a századforduló környékén is – Lóczyhoz hasonlóan – számos kitűnő felkészültségű tudós vesz részt idegen földrészek természeti és néprajzi viszonyainak kutatásában. Közülük Déchy Mór a Kaukázus, Xanthus János Észak-Amerika és Délkelet-Ázsia, Jankó János a Kaukázus és Nyugat-Szibéria, Bíró Lajos, Fenichel Sámuel Délkelet-Ázsia, Teleki Sámuel, Torday Emil Afrika, Vámbéry Ármin, Stein Aurél Középső- és Belső-Ázsia, Germanus Gyula Dél-Ázsia egyes területeiről gyűjtött új ismereteket.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me