A Szolnoki flis

Full text search

A Szolnoki flis
Alföldünk mélyén délnyugat-északkeleti irányban, Szolnoktól Nagykárolyig (Carei, Románia) mintegy 150 km hosszúságban és 20–30 km szélességben eltemetett flisöv húzódik: a Szolnoki flis. Ez is belső-kárpáti flisnek tekinthető, noha jelenlegi helyzetében – amire a Paleogén rétegtan és ősföldrajz című részben szolgáltunk magyarázattal – a Tisza-lemez északkeleti peremén található. Mintegy 1000–2000 m vastag neogén törmelékes és vulkáni sorozat takarja, ezért csak mélyfúrásokból ismert.
Az Alföld aljzatából már a felső-krétából is ismerünk flis jellegű üledékeket. Rákóczifalva, Kisújszállás, Nádudvar, Hajdúszoboszló, Debrecen térségében durvatörmelékes üledékeket fúrtak meg, amelyeket Debreceni homokkő néven mint flist írnak le. A felső-kréta sorozat egy másik tagozata a rozsdabarna, vörös, ritkábban szürke, kemény, globotruncanás Puhói márga (a hazai nevezéktan szerint Izsáki márga), amely a Debreceni homokkővel összefogazódik.
A kréta és a felső-paleocén–alsó-eocén összletek között jelentős üledékhézag van. Utóbbiakat tarka futtatású, barnásvörös, néha levelesen elváló márga alkotja homokkőcsíkokkal, ritkábban homokkőpadokkal.
A középső-felső-eocén jellegzetes kőzetkifejlődése a kalciteres, sötétszürke vagy fekete agyagmárga-aleurolit, zöldesszürke, finomszemű, keresztrétegzett, üledékcsúszásos homokkőpadok ritmikus közbetelepülésével. Az agyagmárga néha féregnyomos, „hieroglifás”. A Szolnoki flis összes képződménye közül erre illik legjobban a flis megnevezés. Az összlet eocén korát a kaotikusan közbetelepülő, ritka, Nummulites-t, Discocycliná-t és Lithothamnium-ot tartalmazó márgák igazolják, amelyek valószínűleg partközeli üledékek áthalmozott anyagából származnak.
Az eocén fölött települő oligocén (felső-kiscelli és egri) összlet meglehetősen különbözik a korábbiakban megismertektől. Legjellemzőbb kőzetfajtája a szürke agyagmárga és agyagos aleurolit finomszemű homokkő-közbetelepülésekkel. A konglomerátumok ritkák, bár az Ebes-10 számú fúrásban pl. lepidocyclinás konglomerátum-padot is találtak.
Az eltemetett flisvonulat fúrásokkal jól követhető kelet felé, romániai területre is. Bár Nagykároly-Szatmárnémeti vonalán túl a flis jellegű övezet eltűnik a Gutin-hegység miocén vulkanitjai alatt, nagy valószínűséggel kapcsolódik a Máramarosban megismert belső-kárpáti flisövhöz.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me