A hegységkeret holocén fejlődése

Full text search

A hegységkeret holocén fejlődése
Az alföldekhez képest a Kárpátok főleg magasabb hegységeiben a holocén során számos tekintetben nagy különbségek mutatkoztak.
A pleisztocén végét nemcsak a Kárpátoktól északra egész Európán terpeszkedő jégtakaró fokozatos visszahúzódása és eltűnése, hanem a magashegységek jégárainak rövidülése, majd a – Kárpátok területén – teljes elolvadása követte. A holocén elején már nincs jég a Kárpátokban, csak ún. nivációs fülkék formálódása mutatható ki főleg a Magas Tátrában, kb. 2000 méter fölött (ezekben az összegyűlt hó foltokban még megmaradt, de már nem nőtt túl a mélyedésen). A gleccserek visszahúzódásával párhuzamosan a magasabb és alacsonyabb hegységek függőleges övei eltolódtak: az erdőhatár egyre feljebb kúszott, s vele együtt a fagy uralta periglaciális tartomány is magasabbra került, gyakorlatilag elfoglalta a glaciálisokban hó és jég borította csúcsrégiót.

A magyarországi földrajzi környezet későglaciális-holocén változásainak összefoglaló táblája.
1 – évi középhőmérséklet; 2 – „Arvicola-humiditásgörbe”; 3 – a Balaton vízszintváltozásai (a – nyugati medence; b – keleti medence); 4 – a folyók középvízhozamának változásai; 5 – deflációs szakaszok (pontozás – homokmozgás, vonalkázás – talajképződés a homokbuckákon); 6 – szikesedési és talajképződési szakaszok az Alföldön (négyzetháló, ill. vonalkázás); 7 – társadalmi hatások: a termesztett növények elterjedése, gátépítés, erdőirtás; 8 – a folyók szakaszjellegének változásai (pontozás – feltöltés; vonalkázás – völgyszélesítés; keresztvonalazás – bevágódás). Böll=bölling, Dr=dryas, Prebo=preboreális
A holocén éghajlatának ingadozásai természetesen a gleccserek visszahúzódásának ritmusos gyorsulásával-lelassulásával, sőt időnként újbóli előrenyomulásával jártak együtt. Ilyen jégnövelő klímarosszabbodásokat elsősorban az Alpokban mutattak ki, de a Kárpátok magashegységeiben is ugyanolyan ritmusokban következett be a periglaciális és a lejtős folyamatoknak – az általános csökkenés melletti – szakaszonkénti felélénkülése. Ilyen hideg-nedves szakaszok voltak 8500– 8000, 6700–6000, 5100–4500, 2900– 2300 B. P. között, és hozzánk időben legközelebb az ún. kis jégkorszak (1500–1800 A. D.) idején, amikor megnövekedett a csapadék átlagos mennyisége és intenzitása, és ezzel párhuzamosan általában csökkent a hőmérséklet. E nedvesebb-csapadékosabb időkben a hegységekben felerősödtek a csuszamlások, a talajfolyások. A folyóvízi erózió-akkumuláció ritmusainak az Alföldéhez hasonló időbeli alakulása a Kárpátok folyóvölgyeiben is a magas és alacsony árterek kialakulásához vezetett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me