Jura (Vörös Attila)

Full text search

Jura
(Vörös Attila)
A Tethys-óceán fejlődésével a Kárpát-medence egykori területein tovább folyt a nyugodt tengeri üledékképződés. A változó vízmélységű, tagolt mélydomborzatú óceáni ágak felnyílását ugyanakkor hasadékvölgy- és szigeti-vulkánosság kísérte, és a megkezdődő alpi hegységképződés is éreztette hatását.
A mezozoikum második, középső időszaka, a jura a svájci Jura-hegységről kapta nevét, ahol a fehér felső-jura mészkőrétegek több száz méter vastagságban látványos sziklafalakat alkotnak.
Ősföldrajzi szempontból a jura időszakot egyfelől a tengerek uralomra jutása, másfelől kiegyenlített éghajlat jellemzi. Az élővilág fejlődésének leglátványosabb jelensége a hüllők felvirágzása minden élettérben. A dinoszauruszok a szárazföldet, a halgyíkok (Ichthyosaurus) a tengert, a repülő hüllők pedig a levegőt népesítették be.
Az egységes „szuperkontinens”, a Pangea a jurában fokozatosan két részre, Laurázsiára és Gondwanára vált szét. A szétválás nyomvonalában (Észak-Amerika és Afrika között) megszületett az Atlanti-óceán középső szakasza, amely összeköttetést teremtett a Tethys és az Ős-Csendes-óceán között. Az új óceán kinyílása a Tethys területén térrövidülést eredményezett, ami hegységképződéssel járt együtt: az időszak végén kezdetét vette az alpi (eurázsiai) hegységképződés. A Tethys óceáni kőzetlemeze az északi szegélyen Laurázsia alá tolódott (szubdukció): itt jelentős vulkánosság és hegységképző gyűrődések zajlottak. Ez volt a kimmériai orogenezis (lásd a lemeztektonikai fejezetben is).

A szinemuri korszak ősföldrajzi viszonyait bemutató térképvázlat, amely a kárpát-pannon térséget alkotó kőzetlemeztömböket mai helyzetükben és az alpi hegységképződés során deformált állapotban mutatja. Az egykori helyzetre vonatkozóan lásd a lemeztektonikai fejezetet
Európa változatos ősföldrajzi képet mutatott a jura időszakban. Nyugat- és Közép-Európa nagy részén szigetekkel tarkított ún. epikontinentális sekélytenger hullámzott. Keleten az Orosz-tábla sokáig egységes szárazföld volt, csak a középső-jura végén borította el tenger. Kissé délebbre, a Krím-félsziget–Kaukázus vonulatban frissen felgyűrődött hegyláncok emelkedtek ki a tengerből. A mai Dél-Európa a Tethys nyílttengeri régiójához tartozott, ahol a triász óta tovább élő sekélytengeri karbonát-platformok és tengeralatti hátságok között mélyebb medencék és a jura során felnyíló óceáni árkok húzódtak. Itt, de Európa sekélyebb vizű tengereiben is virágkorukat élték a változatos díszítésű ammoniteszek. A jura során nyílt fel az ún. Pennini-, majd a Magura-óceán, amelyek az alp-kárpáti-pannon térség lemeztömbjeit fokozatosan leválasztották az európai selfről (lásd a lemeztektonikai fejezetben).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me