Pelso-egység

Full text search

Pelso-egység
Három nagyobb szerkezeti egység tartozik ide: a Dunántúli-középhegységi (a következőkben röviden Középhegységi), a Gömör-Bükki, és a Közép-Dunántúli. E „mozaikok”, amelyekből csak a felső-oligocénban állt össze a Pelso, a középső-triász során kinyílt Vardar-Mellétei óceán jórészt déli kontinentális szegélyéről származnak; fő alpi szerkezetfejlődési szakaszuk ezen óceán jura végi bezáródásához (az újkimmériai és korai óalpi szerkezeti fázisokhoz) köthető.
1. A Középhegységi-egység gyengén metamorf ópaleozoikumi képződményei – a Dunántúli-középhegység teknő- (szinklinális-) szerkezetének megfelelően, annak Balaton-vonal menti, illetve Rába-vonal menti szárnyán – a harmadidőszak előtti medencealjzatot alkotják. Felszínre a Balatonfelvidék-Balatonfő-Velencei-hegység vonulatban csak lapos kis dombokon bukkannak. Északon az Ógyalla-Diósjenői-vonal mentén a Veporikumra tolódtak, határuk a Gömör-Bükki egységgel a nógrádi medencealjzatban ismeretlen, nyugat felé a Dráva-vonulattal (Drauzug) vannak szoros kapcsolatban.
A mindvégig ún. passzív kontinentális szegélyen képződött kőzeteket az idősebb, nagy vastagságú mélytengeri törmelékes-vulkáni eredetű Balatoni fillit-csoportra és a belőle folyamatosan kifejlődő, nagyságrenddel vékonyabb (legfeljebb 100–200 m) pelágikus devon mészkő-csoportra tagolhatjuk. A Középhegységi-egység ősföldrajzi helyzetét a törmelékesebb Felső-ausztroalpi zóna déli pereme (Grauwacke-öv, Grazi paleozoikum) és a karbonátos dél-alpi kifejlődések között nyomozhatjuk (lásd a lemeztektonikai fejezetben).

A szabadbattyáni Szár-hegy földtani metszete (Majoros György szerint, Fülöp József könyvében, 1990). Hercini (variszkuszi) takaróhatár
Az első csoportban a legidősebb, ordovíciumi Balatonfőkajári kvarcfillit a Balaton tengelyébe eső Balatonfői- és a párhuzamos Balaton-vonal által határolt ún. Balatoni kristályos küszöb fő alkotója. Riolit-piroklasztitokkal tagolt, grauvakke-típusú üledékei a karbon elején klorit-zónás metamorfózist szenvedtek. A szabadbattyáni Szárhegy előterében kisfokú metamorf finomtörmelékes palából Magyarország legidősebb, alsó-ordovíciumi (arenigi) ősmaradványegyüttese (a barázdásmoszatokra hasonlító páncélos ostoros Acritarcha) került elő.
A Balaton-vonaltól északra uralkodó Lovasi aleurolitpala előbbihez hasonló üledékösszlet igen alacsony fokú (pumpellyit-prehnit) átalakulásával keletkezett. Benne riolitos-dácitos szubvulkáni testek, láva-, piroklasztit- és tufitszintek gyakoriak (Alsóörsi metariolit). Ritka, de nagyon jellegzetes fekete, dm–m vastag kovapala- (lidit-) szintjei gazdag szilur közepi (wenlocki) Acritrarcha-, Chitinozoa-, Conodonta- és Graptolites-együttest tartalmaznak. A törmelékes kifejlődést a felfelé érettebb anyagú, növekvő karbonáttartalmú, andezites vulkáni szintekkel tagolt alsó-devon (?) Révfülöpi aleurolitpala zárja. Hasonló palákat fúrtak meg a Rába-vonal mentén is (Takácsi, Tét, Vaszar).

A Gömör-Szepesi-érchegység földtani szelvénye (Peter Grecula és Imrich Varga szerint, 1979)
Jelkulcs: 1 – Eocén, miocén intrúziók; 2 – Mellétei és bükki fáciesű ópaleozoikum és mezozoikum képződmények. Szilicei- takaró; 3 – Alsó-triász homokkő, homokos agyagpala; 4 – Középső-triász-jura, főként karbonátos képződmények. Gömöri- takaró; 5 – Permi konglomerátum, homokkő, homokos agyagpala, alárendelten evaporit, riolit- és dácittufa; 6 – Karbon epidot-amfibolit fáciesű konglomerátum, homokkő, pelites és homokos grafitos agyagpala, diabáz és diabáztufa; 7 – Grafit-szericit fillit; 8 – Klorit-szericit fillit; 9a – savanyú, b – bázisos vulkanit; (7 – 9a – a Gömöri-takaró ópaleozoikuma); 10 – A variszkuszi és alpi ciklus granitoidjai; 11 – Amfibolit fáciesű kristályospala és bázisos magmatit; 12 – Vepor-takaró; 13 – Rátolódások
A második csoport, az egykor nagy területet fedő devon mészkő az erőteljes karbon–alsó-perm lepusztulás miatt ma csak néhány fúrásban tanulmányozható. A pelágikus, vékonyrétegzett mészkövet általában agyagfilmes-sztilolitos réteglapok tagolják. A lencsés-gumós, üledékbreccsás, turbidites rétegek tagolt aljzaton történt anyagáthalmozást tanúsítanak. Conodonta-, illetve Styliolina-fauna alapján a mészkő Kékkúton emsi, Úrhidán emsi-giveti, Ógyalla (Hurbanovo) mellett középső-devon, Székesfehérvárott frasni korú.
Polgárdi és Szabadbattyán között az idős kvarcfillitre, illetve az alsó-karbon molasszra dél felől áttolt, 200–300 m vastag takaróroncsban a Középhegységtől idegen, fehér, kristályos Polgárdi mészkő tűnik elénk. Sajátos üledékciklusai, algagyepes szintjei és néhány korallmaradványa melegvizű sekélytengeri lagúna- (ún. karbonátplatform-) eredet és devon kor mellett szólnak.
A Középhegység ópaleozoikumi összlete még az alsó-karbonban (a felső-viséi előtt) metamorfózist szenvedett, és délkeleti irányú gyűrődésekkel, áttolódásokkal variszkuszi takarókba rendeződött. Az ősmaradványokban (pörgekarúak, korallok, likacsoshéjú egysejtűek, kagylósrákok) gazdag, sekélytengeri, sötét színű Szabadbattyáni agyagpala-mészkő már a Dráva-vonulat-beli nötschi, a Felső-ausztroalpi veitschi és a gömöri alsó-karbon molasszal rokon. A variszkuszi molasszt és a kontinensütközést követő granitoid-benyomulásokat az Újpaleozoikum című részben ismertetjük. A Középhegység egészére jellemző, hogy – legtöbb szomszédjától eltérően – fiatalabb, alpi metamorfózis nem érte.
2a. A Gömöri (Gemer) nagyszerkezeti egység a Csetnek (Štítnik) völgye és Kassa közt húzódó, a Vepor nélkül értett Gömör-Szepesi-érchegységet alkotja. Paleozoikumi képződményeit délen a meredek Rozsnyói- (Rožňava-) vonal határolja el a mezozoikumi anyagú, lenyírt Dél-gömöri- és Mellétei-takarókkal fedett (tágabban vett) Bükki aljzattól (lásd alább).

Jellegzetes táj a Gömör-Szepesi-érchegységből (Dobsina)
A Gömörikum erőteljesen gyűrt-takarós szerkezetű ópaleozoikumi képződményeit három variszkuszi egységbe sorolják: az óceáni szigetív típusú, alsó-kéreg eredetű Tőkési (Klátov), az ívmögötti medence szegélyeként a Rákospataki (Rakovec), és a magmás szigetívet és a hozzá csatlakozó ívmögötti medencét (esetleg passzív kontinensperemet) képviselő Gölnici (Gelnica) kifejlődésre.
A legmélyebb helyzetű, legerősebben átalakult Tőkési kifejlődés alig 1–2 km széles nyírt övben jelentkezik az érchegység északkeleti szegélyén, de pikkelyei a gyengébben metamorf Rákospataki-zónában Dobsináig (Dobšiná) nyomozhatók. A grauvakke eredetű gneisz, a sávos leptit-, illetve gránátos-amfibolit és a szerpentinesedett peridotit ásványi összetétele átmeneti nyomást és 550–630° C hőmérsékletet jelez. A metamorfózis kora alsó-karbon (320–350 millió év), de idősebb adatok kaledóniai átalakulásra is utalnak.
A Rákospataki kifejlődés (devon–alsó-karbon?) északon 5 km széles, délkelet felé beszűkülő sávjában grafitos-finomtörmelékes sorozattal összefogazódó, nagytömegű tholeiites bazalt- (ritkábban andezit-) lávát és vulkáni törmelékes anyagot találunk. Az alsó-karbon zöldpala-fáciesű (350–370 °C) metamorfózis során főként grafitos fillit és klorit-epidot-aktinolitpala keletkezett; utóbbiból egy megelőző, magasnyomású variszkuszi fázist is kimutattak. Szűk déli előfordulásából (Stósz [Štós]) a magmás kőzetek hiányoznak.
Az ún. Ökörhegyi- (Volovec-) boltozat központi részét 25–30 km szélességben a Gömörikum legidősebb, Gölnici kifejlődése építi fel. Több ezer méter vastagságú, ritmusos, homokos-agyagos flissorozatába gyakran ismétlődő mészalkáli, riolitos-dácitos piroklasztit- és áthalmozott vulkáni törmelékes szintek települnek. Felső részét grafitos pala-, allodapikus mészkő- és üledékes kovapala- (lidit-) rétegek tarkítják. Kora sporomorfák alapján felső-kambriumi– középső-devon. Az alsó-karbonban az egész összlet alacsony nyomású zöldpala-fáciesű metamorfózison esett át.
A Gömörikum területén az első kontinensütközés az alsó-karbon elején történt (breton fázis), amelynek során az északon kiemelkedő övtől délre fennmaradó medencékben tournai-i–viséi flisképződés (Csermely [Črmel'], Kassa mellett), illetve nem flis-típusú finomtörmelékes üledékképződés (Martonháza [Ochtiná]) folyt. Az egyre keskenyebb és sekélyebb medencéket partközeli durvatörmelék és zátonymészkő töltötte fel (felső-viséi–szerpuhovi). A gyakran magnezitesedett karbonáttesteket ma Jolsva (Jelšava) környékén külfejtésekben termelik ki. Az ütközés kezdeti szakaszát a valószínűleg szigetívre fölpréselt óceáni aljzatból az üledékgyűjtő medencébe becsúszott, szerpentinesedett kőzettestek jelzik. A kontinensütközés előrehaladtával a vesztfáliai kezdetéig lerakódott képződmények kisfokú metamorfózist szenvedtek, míg a hegységrendszer teljes kiemelkedése utáni szegélymedencék sekélytengeri-szárazföldi molasszát variszkuszi átalakulás már nem érte. Ez azonban már az Újpaleozoikum című rész „hatásköre”.
2b. A Bükki-egység a Közép-magyarországi-vonal mentén legtávolabbra előretolt belső-dinári típusú képződményekből áll. Keleten az Eperjes-Tokaji-hegység vastag vulkáni összletével fedett Hernád-vonal határolja, délen pedig kifut a Közép-magyarországi vonalig. Nyugati elhatárolása a Középhegységi-egységtől bizonytalan.
Több szerkezeti egységre osztható, amelyek az Upponyi-hegységben, a Cserehát északnyugati részétől elkülönített Szendrői-hegységben, és a Bükkben bukkannak a felszínre. Valamennyien egy variszkuszi passzív kontinentális szegély részét képezték, illetve az Upponyi-hegységben kezdeti óceáni riftesedés közelségére utaló jelek is vannak. Kifejlődése alapján szintén e részbe tartozik a bükki rétegsort indító, flis jellegű Szilvásváradi formáció, a Bükk egységes tárgyalása céljából azonban az újpaleozoikumnál mutatjuk be.
A Bükktől északra található alacsony, kis kiterjedésű (15 km2) Upponyi-hegységben Magyarország legjobban tagolható, a Kárpátokban egyedülálló ópaleozoikumi rétegsorát tanulmányozhatjuk. Ez északon (az Upponyi-feltolódás mentén) rudabányai típusú triász és alsó-miocén, délen pedig (a nekézsenyi feltolódás mentén) bükki felső-perm–alsó-triász képződményekkel határolva, teljes, 3–3,5 km szélességében az alsó-miocén Darnó nyíródási öv része.
Legidősebb képződményei – a délebbi, magasabb helyzetű Tapolcsányi-egységben – a homokból, grauvakkéból, illetve szervesanyagokban és mangánban dús, mélytengeri radioláriás iszapból keletkezett felső-ordovíciumi–szilur Tapolcsányi formációba tartoznak. Mangános vasérctelepeit egykor a diósgyőr-ómassai kohászat hasznosította. Az alsó- (középső) devon tengeralatti hasadékvölgy-képződést tholeiites bazalt, mandulaköves bazaltláva és -piroklasztit jelzi, amely környezetének mésziszapos üledékeivel keveredve ún. spilitesedett. A Strázsahegyi formációt a tengeraljzaton áthalmozódó vulkáni-üledékes összletbe csúszott kisebb (cm–dm) méretű szilur, és nagyobb (m–10 m) alsó-devon mészkőtömbökből álló szint jellemzi (olisztosztrómák; lásd a Szedimentológia című részt). A szilur olisztolitok finomszemcsés, pelágikus kőzetek, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak kagylósrákokat, héjtöredékeket (filamentum), szivacstűket, Nautilus-féléket. Az általában tengeri liliomok (krinoidea) vázelemeiből álló mészkőtípusok alsó-devon (gedinni-siegeni) Conodontái, és az önálló korallmaradványok alapján a Strázsahegyi formáció kora alsó-devon végi. A Tapolcsányi egység rétegsorát záró Éleskői olisztosztróma viszont már a karbon flis-szakaszhoz köthető.
A mélyebb Lázbérci-egység rétegsora a középső-devon, sekélytengeri, karbonátplatform-fáciesű Upponyi mészkővel indul, amelynek legnagyobb feltárása a védett Upponyi-szoros. Vele a felső-givetitől összefogazódik, illetve a frasnitól végleg felváltja a tholeiites bazalttal-mandulaköves bazalttal és bazalttufitos szintekkel tarkított, pelágikus Abodi mészkő. A Conodontákban nagyon gazdag formáció jellegzetes kőzettípusa a zöldesszürke-sárgásbarna szericit-klorithálós mészkő, az ún. cipollino. A legalsó-karbont a továbbra is mélytengeri, de sokkal tömöttebb, lencsés Dedevári mészkő képviseli alsó-viséi tűzkőszinttel. A legelterjedtebb képződmény a viszonylag nagy vastagságú, meszes-finomhomokos-agyagos üledékek váltakozásával jellemezhető, felső-viséi–alsó-baskíriai Lázbérci formáció. A szudétai fázis során a távoli északi háttérben kiemelkedő variszkuszi hegységrendszer gyorsan pusztuló, éretlen üledékanyaga csak erősen „megszűrve” jutott el idáig, és a szendrői és bükki flistől eltérően lerakódása nyugodt körülmények között történt. Az Upponyi paleozoikumot záró kvarc-liditkavicsos-meszes homokkő (Derenneki tagozat) a bükki Mályinkai formációra emlékeztet, és valószínűleg már az Ős-Tethys bezárulását követő sekélytengeri molasszhoz sorolható.
A nagyobb kiterjedésű, de még az Upponyinál is alacsonyabb Szendrői-„hegység” szelíd dombvidéke a Darnó-övtől délkeletre húzódik. Délen a bükki aljzattal való kapcsolata ismeretlen. Fejlődéstörténete a Lázbérci-egységével párhuzamos. A hegység déli felén az Abodi szerkezeti egység – uralkodóan medencefáciesű devon képződmények csaknem teljes sorozata – az északi, kiemeltebb („küszöb-”) helyzetű Rakacai „parautochton” egységre tolódott rá, amelyet hiányos, lepusztult felső-devon és nagy vastagságú karbon flis jellemez. Az Abodi egység mélytengeri, szerves anyagban gazdag, finomtörmelékes üledéksorozatára egy tagolt self üledékképződése következett. A Szendrőládi mészkő ősi típusú korallos (Tabulata) foltzátonyait mélyebbvízi koralltörmelékes-krinoideás mészkő, illetve az erősen lepusztult kontinentális háttérről származó, érett törmelékanyaggal jellemezhető csatornák tagolták. A gazdag eifeli-giveti fauna (Favosites, Thamnopora, Alveolites, Syringopora stb.), melynek híres lelőhelyei a Mészégető-(Borda-) völgyben sorakoznak, a Grazi Paleozoikummal való kapcsolatot bizonyítják. Ezzel egyidejűleg a kiemeltebb karbonát-platformokon törmelékszállítástól mentes mészkő képződése folyt. Az óalpi (alsó-kréta) átkristályosodás során keletkezett szürke fehérsávos Rakacai márvány – erős töredezettsége miatt – díszítőkőnek csak korlátozottan alkalmas.

A Keleti- és Déli-Alpok középső-karbon ősföldrajzi vázlata (Hans Peter Schönlaub nyomán, 1980) és korrelációja a Gömör-Bükki egységgel (Kovács Sándor és Péró Csaba nyomán, 1983)
A frasni során az egyre erőteljesebb tengeralatti riftesedés hatásaként a selfet alkotó karbonátplatformok rohamosan feldarabolódtak, lezökkentek és befulladtak. A felső-devonban a már megismert tufitos Abodi mészkő veszi át az uralmat. A devon-karbon határon a messze északon történt kontinentális ütközés (a breton fázis) távoli tükröződéseként a terület kiemelkedett; karsztosodott mészkőüregei, hasadékai helyenként tournai-i–alsó-viséi krinoideás mészkő foszlányait őrizték meg. A felső-viséitől ismét fokozatosan tagolódó hátakon mélyvízi, tömött mészkő képződése újult fel (Verebeshegyi mészkő), míg az egyre szaporodó mélymedencében flis típusú üledékképződés kezdődött.
A Szendrői fillit eredeti anyagában az éretlen, terrigén homokos üledékek közé a magasabban maradt hátakról lepusztuló mészkő keveredett törmelékfolyással, üledékcsúszással, illetve mésziszapos zagyárakkal. Az alsó-baskíriai során a mésziszap-képződés az utolsó kiemelkedéseken is megszűnt, és egyre finomodó törmelékanyagú, karbonátszegény (disztális) flisképződés folyt. Ősmaradvány és fedőképződmény híján – a rokon bükki, Szilvásváradi formáció és dél-alpi Hochwipfeli-flis analógiájára – feltételezzük, hogy a flis-üledékgyűjtő a leóni fázisban (alsó-felső-moszkvai határa) zárult össze.

A medencefáciesű Verebeshegyi mészkő gyűrt legfelső rétegei (alsó-baskíriai) és átmenete a flis kifejlődésű Szendrői fillitbe. A redőződés északnyugat felé irányul. Rakacaszendtől délre
Az upponyi-szendrői szilur–devon–alsó-karbon karbonátos kifejlődésnek a Kárpátokban nincs analógiája, a legközelebbi hasonló képződményeket a Felső-ausztroalpi egységek délnyugati peremén (Gráci Paleozoikum), a Belső-Nyugati-Dinaridákban (Medvednica) és a Déli-Alpok északi peremén (Karni-Alpok, Déli-Karavankák) találjuk. A variszkuszi flis jellegű, és a flist követő tengeri molasszképződmények rokonságát az előző területeken kívül a Gömöridákban is felismerhetjük.

Az Upponyi-szoros középső-devon, vastagpados-óriáspados, sekélytengeri mészkőbe (Upponyi mészkő) vágódott. A szoros keleti bejárata
Az Upponyi és Szendrői paleozoikum szerkezetfejlődése a bükki paleo-mezozoikummal közösen értelmezhető. Variszkuszi metamorfózisa nem bizonyítható; amennyiben létezett, az átalakulási fok nem volt magasabb az alpinál. A jól ismert alpi metamorfózis kora alsó-kréta (100–120 millió év); a Szendrői-hegységben kis-közepes (3 kbar) nyomás mellett kis fokú, kloritzónás átalakulás zajlott (350–450 °C-on), amely egyes övekben a biotitzónát is elérte; az Upponyi-hegységben kis nyomás mellett (2,5 kbar) kis vagy nagyon kis fokú (300–350 °C) regionális metamorfózis ment végbe. Mind a Szendrői-, mind az Upponyi-hegység redőződése, áttolódása északias irányú, megegyezően az ausztro-alpi- és belső-nyugati-kárpáti, Európai-lemez felé mutató vergenciával; a Bükköt viszont ellentétes, déli vergencia jellemzi.
3. A Pelso-egység Balaton-vonal és Közép-magyarországi-vonal által határolt Közép-dunántúli-egységéből ópaleozoikumi képződmény ez idáig nem került elő.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me