Alsó-triász

Full text search

Alsó-triász
A triász legelején a mai kárpát-pannon térséget adó területek túlnyomó része szárazföld volt. A Magas-Tátra vidékét és a Déli-Kárpátok egyes részeit metamorf kőzetek (gránit, gneisz, csillámpala) alkották nem túl magas (a maiakhoz nem is hasonlítható) hegységek építőanyagaként, másutt a megelőző perm időszakban lerakódott, többnyire vörös homokkövek lapos térszínei húzódtak. Kivételt ez alól csak a Dunántúli-középhegység déli peremétől a Bükk felé húzódó pászta képez, ahol már a permben is sekélytenger volt, és a sekélyvízi üledékképződés a triász elején is folytatódott. (A különbségek az eltérő lemeztektonikai helyzetből adódtak, lásd korábban, illetve alább.) A Bükkben a perm végén tengerparti lagúnás környezetben fekete mészkő- és márgarétegek rakódtak le. A perm-triász határon jelentkező világméretű kihalási hullám e területen is éreztette hatását: a „határréteg” többnyire csaknem ősmaradványmentes agyagból áll. A bioszféra rövid krízise után a tengeri környezetben visszaállt az egyensúly, és a triász legelején főként mészvázú egysejtűek apró házaiból álló, vastagpados mészkő rakódott le. A Dunántúli-középhegység körzetében a triász elején a permvégi alluviális (folyómenti) síkságot fokozatosan, keletről nyugatra haladva borította el a tenger. Keleten, nagyjából a Bicske-Székesfehérvár vonalban, a még keletebbre elterülő nyílttengerrel kapcsolatban álló területen sekélyvízi mészkő képződött (Alcsútdobozi mészkő). A Balaton-felvidék keletibb részén a sekélytengeri Arácsi márga, nyugatibb részein az árapályövi Köveskáli dolomit rakódott le.
A környező, hullámos síksággá lepusztult (peneplén) területeken gyér volt a növényzet. Az időszakos vízfolyások óriási területen teregették el a lepusztuló hegységekről lehordott durva, kavicsos és finomabb szemcséjű törmelékanyagot. A majdani kárpát-pannon térséget alkotó területek legnagyobb részén az ily módon képződött vörös és tarka konglomerátum és (gyakran keresztrétegzett) homokkő alkotja a triász kezdő rétegeit. Hazánk déli területein a legalsó-triász, keresztrétegzett homokkő és konglomerátum neve Jakabhegyi homokkő. A keresztrétegzettségi irányok kimérése alapján kimutatták, hogy a mecseki üledékgyűjtőbe a homokkő törmelékanyaga északról szállítódott be. Ez a tény is felhívja a figyelmet arra, hogy a térségünk földjét alkotó kőzetlemeztömbök mai helyzete teljesen eltér az egykori ősföldrajzi helyzettől; ma ugyanis a Mecsektől északra a Dunántúli-középhegység tengeri eredetű mészkősávja húzódik, ahonnan nem származhatott a Jakabhegyi homokkő hatalmas tömegű törmelékanyaga.
A lassan süllyedő, lapos térszínű területet a tenger fokozatosan, de mégis meglehetősen gyorsan borította el. A gyors térhódítást az magyarázza, hogy a triász elején a világtengerek vízszintje több hullámban, csaknem 80 méterrel megemelkedett. A tenger előrenyomulásának hatására a szárazföldről behordódó törmelékanyag mennyisége és szemcsemérete lényegesen csökkent: a durva homokkő képződését agyag és finomhomok lerakódása váltotta fel. A tengerről időszakosan lefűződő öblök vize a száraz éghajlatnak köszönhetően bepárlódott: itt sejtes dolomit- és gipszrétegek váltak ki. Ezeket a gipsz- (illetve anhidrit-) telepeket bányászták az elmúlt évtizedekben Észak-Magyarországon (pl. Perkupán). A felsorolt kőzettípusok a tengervízszint ingadozásainak megfelelően egymással gyakran váltakoznak és párszáz méter vastagságú rétegösszletet képeznek. Az alsó-triász képződményeket a Keleti-Alpokban és a Kárpátokban – egy Salzach menti település után – hagyományosan Werfeni rétegeknek nevezik.

Egykori sekély tengervízben képződött hullámfodrok nyomai az alsó-triász Bódvaszilasi homokkőben (Perkupa, Rudabányai-hegység)
Az alsó-triász kőzetekben viszonylag kevés az ősmaradvány. A balatonfelvidéki-bükki pásztában, ahol hamarabb stabilizálódott a tengeri élettér, apró egysejtűek (foraminifera), valamint kagylók, csigák és ammoniteszek (Myophoria, Gervillia, Turbo, Natiria, Tirolites) is találhatók. A kárpát-pannon térség nagy részén a tengeri-édesvízi-szárazföldi környezetek váltakozását tükröző üledékekben alig fordul elő ősállati maradvány. Kinyerhetők azonban a rendkívül ellenálló anyagú, mikroszkopikus növényi spórák, amelyeknek elemzése alapján következtetni lehet a környező szárazföldek és tengerpartok növényzetének összetételére.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me