Az újpaleozoikum ősföldrajzi képe

Full text search

Az újpaleozoikum ősföldrajzi képe
A variszkuszi-hegységképződés Európa-szerte legjelentősebb szerkezetfejlődési lépcsőfoka, a mintegy 320 millió évvel ezelőtt, az alsó- és középső-karbon határán (a szerpuhovi-baskíriai vagy namuri A és B korszakhatáron) lezajlott szudétai orogén fázis egyben az ó- és újpaleozoikum határát is kijelöli. Az ennél idősebb kőzetek ekkor általában közepes vagy kis fokú metamorfózison estek át, míg a fiatalabbak a már kiemelkedett hegyláncok közti – gyengébb kéregrészek harántnyíródása során bezökkent – keskeny tektonikus medencesorokban, vagy azok gyorsan süllyedő előterében rakódtak le, nagy (gyakran pár ezer méteres) vastagságban. Utóbbiakat poszttektonikus képződményeknek nevezzük; gyűjtőnevük variszkuszi molassz; számottevő metamorfózist e hegységképződés során már nem szenvedtek.
A variszkuszi igénybevétel fő zónájában a gyűrt hegységek lepusztult felszínére a molassz jelentős üledékhézaggal, eltérő szögben (diszkordánsan) települ, s ugrásszerű változás észlelhető a kőzetek átalakulási fokában is („metamorf diszkordancia”). Ettől távolodva – akár dél-délkelet felé, az Ős-Tethys keskenyre szűkült maradványában, akár a korábbi hegységképző fázisok során merevvé vált őspajzsok irányában – a diszkordanciák egyre gyengébbek, gyakran nem is észlelhetők. A távoli hegységképződés drámája itt már csak a tengeri üledékképződés megváltozásában tükröződik. A karbon Nyugat-Európában használatos tengeri alsó, illetve szárazföldi felső tagolása helyett a Tethys végig tengeri karbonját három részre osztjuk (alsó, középső, felső). Akárcsak ezeké, a rákövetkező kontinentális, illetve tengeri perm kifejlődések párhuzamosítása is meglehetősen nehéz az eltérő időrétegtani tagolás miatt.
A permben viszonylag stabil kép áll előttünk, Laurázsia és Gondwana közé a délkeleten (Délkelet-Ázsia térségében) fennmaradt Ős-Tethys elkeskenyedő sekélytengeri öble nyúlt be. Ennek belsőbb zónáiban ősmaradványokban gazdag mészkő, ehhez csatlakozva dolomit, majd a széles, lapos tengerparti sávban – az ismételt tengerelöntések nyomán – bepárlódó evaporit (gipsz, anhidrit, kősó) keletkezett. A szárazföldek belsejében az egyre pusztuló hegyvidékek közötti alacsonyabb térszíneken, részben széles aszimmetrikus hasadékvölgyekben, félsivatagi éghajlaton folyóvízi vöröshomokkő-kavicskő (konglomerátum) rakódott le.

A Tethys dinári-alpi ága északnyugati elvégződésének ősföldrajzi modellje a felső-permben (Haas János, Kovács Sándor szerint, 1995)
Jelkulcs: 1 – kontinentális „vörös rétegek”; 2 – evaporitos fácies (parti lagúna, szabkha); 3 – sekélytengeri karbonátok (self)
Dráva-von. – Dráva-vonulat; ÉKV – Északi-Karavankák; KD – Közép-Dunántúli-egység; DKV – Déli-Karavankák; A – Alpok
A permet általában tágulásos szerkezetalakulás jellemzi, az említett hasadékvölgyeket részben alkáliákban gazdag „savanyú” (dácit, riolit), részben „bázisos” (bazalt) vulkáni termékek töltötték fel. Időben előrehaladva a lepusztulás a domborzat szintkülönbségeit fokozatosan csökkentette, egyre finomabb szemcsés törmelékek rakódtak le. A lapos parti síkságokon a viszonylag kismértékű tengerszintváltozások is jelentős tengerelöntéssel és -visszahúzódással jártak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me