Medencék és szigethegységek

Full text search

Medencék és szigethegységek
A hegyláncokkal övezett Kárpát-medence a neogén (újharmadidőszak) során jelentős megnyúláson ment keresztül. Területén a külső kárpáti flistakarók felgyűrődésével egyidőben kisebb, mély medencék nyíltak fel. Ezek az egyedi medencék a késő neogénban egyetlen nagy, egységes medencévé olvadtak össze. E medencének nem óceáni, hanem csak elvékonyodott kontinentális litoszférája (kőzetburka) van.
A Kárpát-medence nem egységes síkvidék: területét alacsony középhegységek tagolják, amelyek közül a legjelentősebbek a Dunántúli- és az Erdélyi-középhegység. E szigetszerű hegységek négy almedencére osztják a belső-kárpáti térséget: a Grazi-medencére, a Kisalföldre, a Nagyalföldre (utóbbi kettőt összefoglalóan Pannon-medencének is nevezik), valamint az Erdélyi-medencére. Két további süllyedék, a Bécsi-medence és a Kelet-Szlovákiai- (Transzkárpáti-) medence a külső-kárpáti flistakarók belső pereméhez közel, az eoalpi takarókon ül.

A kárpát-pannon régió földtani vázlata
Többek között Lóczy Lajos és Prinz Gyula már a század elején felismerték, hogy a belső szigethegységek kőzetei igen hasonlatosak az Alpokéihoz. Az azóta végzett mélyfúrási tevékenység, illetve szeizmikus szelvényelemzések megerősítették e korai véleményeket, és felfedték a neogén előtti mélyföldtani elrendeződést. Az ezeket összefoglaló, Fülöp József és Dank Viktor által szerkesztett mélyföldtani térkép szerint a belső-kárpáti térség aljzatát kristályos és mezozoikumi üledékes kőzetekből felépülő takarós egységek alkotják, amelyeknek a szigethegységek felszíni kibukkanásai. A takarók általános csapása északkelet-délnyugati.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me