Földtörténeti vázlat Ős-Európától Új-Európáig

Full text search

Földtörténeti vázlat Ős-Európától Új-Európáig
A lemeztektonika elmélete a kontinensek helyzetét – megbízhatóan – legkorábban a paleozoikum elejére tudja visszanyomozni (lásd az ábrasoron), s eszerint az ősi Európa akkor még a déli féltekén, Észak-Amerika és Ázsia egykori kontinense között helyezkedett el. Ezt az ősi kontinenst a prekambriumban, azaz a paleozoikum előtt lezajlott nagy hegységképződések hozták létre. A nagy szerkezeti mozgások ugyanakkor – vagy két-két és fél milliárd év során – hiába újultak meg öt-hat ízben is, a külső erők pusztításával szemben nem tudtak dacolni. Éppen ezért Ős-Európa földje, amelyet kis részben a mai Angol-sziget északi része, zömében pedig a Balti- vagy Fennoskandiai-őspajzs és a Kelet-Európai síkság talapzata (együtt a mai Európa több mint fele) alkot, ma jobbára síksági térszín. Az egykori hegységképződések által létrehozott, vastag őspajzs nyugaton fedetlenül terpeszkedik, a Kelet-Európai síkságon viszont a rátelepült, különböző korú üledékfeltöltés alól csak egy-két helyen bukkan ki. Az irdatlan terület síksági arculatának megrajzolását a nagy eljegesedések, főleg a pleisztocén jégtakaró tetőzték be; a Skandináv-hegységből lehúzódó jég a Balti-pajzsot egyetlen felszínű, később tavak borította síksággá tarolta, a Kelet-Európai-síkságot pedig (akárcsak a Középső-Európához tartozó Német-Lengyel síkságot) morénaanyagával töltögette.
Ős-Európát gyakran mint Európa egykori, kisebb területű „magját” emlegetik, amelyhez a fiatalabb részek „hozzáforrtak”. Ha azonban figyelembe vesszük, hogy prekambriumi kőzetek Európában nemcsak az őspajzsi területeken, hanem a kaledonidák, a variszcidák és az alpidák egyes részeiben is megtalálhatók, akkor ez a nézet nem tartható. Ős-Európa egykori kiterjedésének megállapítása azonban ettől még nem lesz könnyebb; a fiatal hegységképződések ugyanis olyannyira átalakíthatták az idős kőzettesteket, hogy ma nemhogy az őskontinens méretéről, de még a biztosan prekambriumi kőzetek elterjedéséről sincsenek egyértelmű adataink (lásd bővebben a következő, földtörténeti fejezetet).
A paleozoikum elején az európai és az amerikai kontinens egyre közelebb került egymáshoz. Két nagy hegységképző fázisban – a kambriumtól a devonig – felemésztették a közöttük húzódó Kaledóniai- vagy Iapetus-óceánt, üledékanyagát felgyűrték, és kialakult a mindkét kontinens peremén húzódó Kaledóniai-hegységrendszer (hegységképződések ezenközben más kontinenseken is lejátszódtak). Ó-Európát ma egyrészt kontinensünk (az Uralt nem számítva) leghosszabb hegyvonulata, az északkeleti-délnyugati futású Skandináv-hegyvidék, másrészt az Angol- és az Ír-sziget ugyanilyen csapásirányú, összességükben szélesebb, de jóval rövidebb és széttagoltabb hegységei alkotják. Az erőteljes gyűrődések hatalmas takaróredőket hoztak létre; mivel ezek a Kaledonidák tengelyéhez, azaz a közrezárt óceán varratvonalához képest ellentétes dőléssel, szimmetrikusan alakultak ki, a hegységöv nyugati felén északnyugati, keleti felén délkeleti irányú (vergenciájú) takarókat találunk. A Skandináv-hegyvidék fiatalon kétezer méter fölé emelkedett vonulataira a gleccserek alakította éles formák nyomják rá bélyegüket; a Brit-szigetek szintén jégformálta, de alacsonyabb hegységeit némileg szelídebb domborzat jellemzi.
A paleozoikum második fele gyors mozgásban találja az egybeforrt „Euramerikát”. Az Uráli-óceánnal elválasztott Ázsia felé haladnak, de közeledik hozzájuk a többi kontinens is, amely utóbbiak egybeforrva már kialakították a déli félgömb hatalmas szárazulatát, a Gondwanát. A devontól a permig tartó lemezmozgások újabb világméretű hegységképződéshez, a Variszcidák kialakulásához vezettek, s a paleozoikum végére a Föld valamennyi kontinense egyetlen földdarabban egyesült (Pangea). Európában a valamivel idősebb (devon-karbon) gyűrődésövezetet, amelyet a Bretagne-félsziget és a tőle nyugatra eső rész alkot, armorikai, a fiatalabb (karbon-perm), közép-európai területeket pedig hercini ágnak szokták nevezni, bár a „hercini” és „variszkuszi” szavakat a szakirodalom többnyire szinonimaként használja.
A variszkuszi hegységképződés Amerika és Európa határán az Appalache délebbi részének, Európa keleti peremén a majd négyezer kilométer hosszú Uralnak a felgyűrődését eredményezte. Hozzájuk hasonló, egységes lefutású hegységöv jöhetett létre Középső- (Mezo-) Európában is. A hegységöv – a kaledonidákhoz hasonlóan – ismét egy óceáni medence felemésztődése kíséretében gyűrődhetett fel, e folyamatot azonban, bár az óceán egykori kérgére ún. ofiolitok formájában vannak bizonyítékok, a lemeztektonika még nem rekonstruálta egyértelműen (a kutatók többsége egy Ó-Európához délről hozzáforrt szigetívet, illetve egy ezzel összefüggő, északi irányú szubdukciót valószínűsít). A variszcidák ma kettős hegységövet alkotnak. Az északabbi Írország déli részétől a Szudétákig követhető, a délebbi pedig az Ibériai-félszigeten húzódik; e két részt – az alpi hegységképződés idején – a Vizcayai-öböl kinyílása, illetve az Ibériai-félsziget elforgása választotta szét egymástól. Az északi részt Nyugat- és Közép-Európa alacsony középhegységei, dombságai alkotják. A széttagolódott hegységeket három jelentősebb és néhány kisebb orogén fázis hozta létre; tengelyzónájukban (Bretagne déli része, a Massif Central, a Vogézek, a Fekete-erdő, Cseh- és Morvaország középhegységei) erősen metamorf képződmények fordulnak elő, külső zónáikat viszont (északon az Ír-sziget, Dél-Anglia, Belgium és Németország kiterjedtebb, kettős vonulatsorát, délen Dél-Franciaország középhegységeit) általában jelentéktelenebb metamorfózis és ami fő, a kaledonidákhoz hasonlóan ellentétes irányba vergáló takaróredők jellemzik. (A variszkuszi hegységekre széles körben használt „röghegység” elnevezés tehát – a gyűrt szerkezetek megléte miatt – kerülendő.) Ibéria variszcidái elsősorban nagyobb magasságukkal térnek el közép-európai társaiktól; ebben nem kis része volt az alpi mozgásokkor kiemelkedett Pireneusok és Betikai-Kordillerák „fiatalító” hatásának.
Európa legfiatalabb és legjobban ismert része Új-Európa. Mint a kontinensvándorlási ábrasoron láthatjuk, kialakulását a Gondwana és Eurázsia között egykor terpeszkedő Tethys-óceán bezáródása eredményezte. A korábbi Ős-Tethys utódjaként a triászban-jurában született Tethys a krétában – a Dél-Atlanti-óceán kinyílása, illetve ennek következtében Afrika északkeletre nyomódása miatt – lassan bezárult. Európa és Afrika egymásnak ütközött, peremeik darabokra (ún. mikrolemezekre) hasadtak; ezek mozgásának (eltolódásának, alábukásának, forgásának) stb. közepette felgyűrődött a Tethys üledékgyűjtőjének anyaga, és bonyolult lefutású gyűrődésövezetet hozott létre, „bekapcsolva” a hegységképződésbe a kontinensek belsőbb területeit is. Európa alpi övezeten kívüli, idősebb részei olykor maguk is enyhe gyűrődést szenvedtek („megfiatalodtak”), másutt pedig a szerkezeti igénybevételt vulkánosság kísérte. Az Atlanti-óceán kinyílásról például a Brit-szigetek északi részének bazaltja tanúskodik, az Alpok körül pedig kis hasadékvölgy-kezdemények alakultak ki, szomszédságukban fiatal bazaltvidékekkel (Rajna- és Rhône-Saône-árok, illetve Eifel-hegység és Auvergne). A kisebb-nagyobb, közrezárt óceáni – vagy vékonyabb kontinentális – kéregdarabok alábukása természetesen az alpi gyűrődésövezeten belül is vulkánosságot gerjeszthetett (lásd pl. a belső-kárpáti vulkáni vonulatot).

 

 

 

 

 

A kontinensek legvalószínűbb helyzete a földtörténet öt fontos időszakában, és a mai elhelyezkedésük
Új-Európát az alpidák két gyűrődésövezetre különülve építik fel. Az északi öv az egykori Európa, a déli pedig az egykori Afrika peremét képviseli. A két öv – éppen a mikrolemezek mozgásának, illetve az igen fiatal (pliocén) Földközi-tenger kinyílásának köszönhetően – nem feltétlenül a megfelelő mai kontinensperemen húzódik. Mindkét öv tovább tagolható egy belső és egy külső zónára. A belső zóna az egykori Tethys üledékgyűjtőjének felel meg, és igen erőteljes kréta-óharmadidőszaki szerkezeti mozgások, takaróképződés, térrövidülés jellemzik; a külső zóna (vagy előtér) az egykori kontinensperemeket képviseli, amelyeket csak a fiatalabb (harmadidőszaki) orogén fázisok és csak enyhébben gyűrtek meg. Az északi – ún. alpi – övezet a Betikai-Kordillerákat, Korzika északi részét, az Alpokat, a Kárpátokat, a Balkánt, Kisázsiában a Pontuszi-hegységet, majd Európa és Ázsia határán a Kaukázust foglalja magába, és külön övként a Pireneusok („Iberidák”) is hozzá kapcsolódik. A déli – ún. dinári – övezet az Észak-Atlasztól Szicílián, az Appennineken, a Dinári- és a Hellén-hegyvidéken keresztül a kisázsiai Toroszig és Zagroszig húzódik. Az alpidák Európa legmagasabb hegységei; mai arculatukat az általában még a fő orogén fázisnál is fiatalabb kiemelkedés és a jelen- vagy jégkori eljegesedés együttesen határozzák meg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me