Az Alcapa-lemeztömb mezozoikumi takaróegységei

Full text search

Az Alcapa-lemeztömb mezozoikumi takaróegységei
A szorosan vett Alcapa-tömböt a Pienini-szirtöv határolja. Ez az egység jelenleg egy általában függőlegesen elhelyezkedő keskeny ék, amely a harmadidőszakban nagymértékű eltolódással és elnyíródással alakult ki. A keskeny zóna korábbi takarókból épül fel, melyek a „kihengerlődés” folyamán elvékonyodtak, szélsőségesen egymásba gyúródtak. Ma már éppen ezért csak e foszlányokból lehet rekonstruálni az egykori takarókat. A szirtöv takarói három nagyobb csoportot alkotnak. A legalsó takarók (Czorsztyn, Nedec) egy valamikori kontinens üledékburkát alkották. Az ezeken nyugvó Pienini- és Branisko- (Kysuca-) takarók egy eltűnt óceán peremének vagy mélyebb részeinek felelnek meg. Sajnos, az óceán aljzatából nem maradt meg semmi. A legfelül lévő takarók (Haligóc) a Belső-Kárpátok szegélyével rokoníthatók, amelyek tehát rátolódtak a szirtövre (mégpedig a kréta folyamán). Két különös egységet, a Klape- és a Manín-egységet szintén a szirtövhöz szoktak még sorolni, mivel jelenleg a szirtövi takarókon foglalnak helyet. Az újabb vizsgálatok szerint azonban a Belső-Kárpátok belsőbb régióiban keletkeztek, s onnan – Dušan Plašienka szerint – gravitációs csúszással kerültek a szirtöv mai területére. Ez azért lényeges, mert e két egységben olyan kréta konglomerátumok találhatók, amelyeknek anyaga korábban nagyszabású geodinamikai következtetések levonására sarkallta a kutatókat. Ezek szerint a szirtövön belül jura időszaki szigetív létezett volna, illetve az óceán kinyílása és bezáródása korábban zajlott volna le, mint azt egyébként a környezetből származó információ sugallja. A belső-kárpáti származással ezek a gondok megoldódnak (lásd később).
A Kis-Kárpátok, illetve az Inóc- (Inovec-) hegység térségében Plašienka és munkatársai a legalsó szerkezeti egységekben enyhén metamorf fekete palákat, finom- és durvatörmelékes karbonátos üledékeket találtak, melyeket jura időszakinak tartanak. Helyzetük, fáciesük, fejlődéstörténetük alapján az üledékeket az Alpok Penninikum-egységével azonosítják. Ezen egységek kőzetanyaga egy jura óceán peremén, illetve annak mélyebb zónáiban ülepedett le. A Penninikumhoz tartozik a Kőszegi-hegységben kibúvó, jura időszaki, metamorfizált bazalt és mélytengeri üledék is (lásd később a kőzetekről szóló részben). E kőzetek, amelyek a felsőbb takaróegységek alól előbúvó ún. tektonikus ablakot alkotnak, a Kisalföld aljzatában is nyomozhatók.
A szirtövön, illetve a Pennini-egységeken egy meglehetősen vastag, kristályos anyagot és nem metamorf mezozoikumi üledékeket tartalmazó takaró, a Tátrikum–Észak-Veporikum nyugszik. Nyugat felé ez az egység az Alsó-kelet-alpi takaróknak feleltethető meg, amelyek egyébként – többek között – Sopron környékén is feltárulnak. A Tátrikum-Észak-Veporikum egységre délről a Déli-Veporikum tolódott rá. E mélybe húzódó feltolódáson kívül azonban lapos síkok mentén is települnek takarók a Tátrikumra. Ezek alulról felfelé a Krizsna (Fátrikum)-, a Choč (Kócs)-(Hronikum-), valamint a Strázsó-egységek. A kevés kristályos anyagot és vastag, nem metamorf mezozoikumi üledékes burkot tartalmazó Krizsna-takarók származási helyét az Északi- és Déli-Veporikum közötti sebhelyben keresik. Itt a Krizsna üledékeire hasonlító, de metamorf üledékes sorozatok találhatók (Föderata-, vagy Velky Bok-sorozat). A Choč- és a Strázsó-takarók származási helyét még délebbre teszik, de ezek aljzatának mibenlétét még nem tisztázták; esetleg felemésztődött a szerkezetalakulás során.
A Belső-Nyugati-Kárpátok északi részének szerkezetfejlődése a középső-krétától a felső-krétáig tartott. A déli egységek torlódása a legidősebb, az északiabbaké egyre fiatalabb. A Choč- és a Strázsó-takarók a felső-krétában csúsztak tektonikus aljzatukra.

Az Alcapa-lemeztömb vázlatos földtani szelvényei (A-D) Krysztof Birkenmajer, Dušan Plašienka, Tari Gábor, Balla Zoltán és e sorok szerzője szerint. Felül észak-déli szelvény Krakkótól Egerig. (A szirtövtől délre lévő, sárgával jelzett üledékkitöltés a paleogén Belső-kárpáti flis.) Alatta az Alcapa déli részének szelvénye Kaposvártól Esztergomig (sárgával a Somogyi-árok neogén üledékkitöltése), majd az Alcapa északabbi részének szelvénye Székesfehérvártól Kőszegig (sárgával a Kisalföld neogén üledékkitöltése). Legalul az egykori kontinensek és óceánok javasolt elrendeződése, valamennyi további ábrán is a Dinári-egységtől a stabil Európa-tábláig
A Déli-Veporikumon egy összetett egység, a Gömörikum foglal helyet. Az érintkezés vonalát, a Lubény (Lubeník)–Margitfalva (Margecany) vonalat sokan az Alpok Periadriai-vonalával tartják egyenértékűnek. A Gömörikum tágabb értelemben magában foglalja a Dobsina környéki területeket, valamint a Cserehát, az Aggteleki-hegység és a Bükk környékét is. Éppen ezért erre az egységre szerencsésebb a Gömör–Bükki-egység elnevezés. Maga is több takaróból épül fel, szerkezete igen bonyolult. Legalul foglal helyet a szűkebben vett Gömörikum, amely paleozoikumi metamorf kőzetekből áll. E metamorfitoknak karbon-perm törmelékes üledékes burkuk van. Részben a Gömörikum mellett, attól délre, részben felette, de még mindig alsó szerkezeti helyzetben a Torna–Bükk-egység található. Ide alacsony hőmérsékleten és közepes-magas nyomáson metamorfizálódott paleo-mezozoikumi üledékek és vulkáni kőzetek tartoznak. Az alsó egységekre, főként a Torna–Bükki-takarók déli részeire tolódott rá a következő, a Mellétei- (Meliata-) vagy Szarvaskői-takaró. Ez legvalószínűbben egy óceán aljzatából származó összlet (lásd a Mezozoikumi magmatizmus és lemeztektonika című részt), amelynek bizonyos vulkanitjai és üledékes kőzetei megőrződtek. A kismérvű metamorfózist szenvedett egység Észak-Magyarországon több helyen, így a Délnyugati-Bükkben a felszínen van. A tágabban vett Gömörikumot burkolja a Szilicei–Strázsó-egység. Ez nem metamorf mezozoikumi üledékeket (jobbára vastag karbonátokat) tartalmazó összlet, amely gipszes-anhidrites legalsó képződményein elcsúszva, lepelszerűen borítja az előzőleg ismertetett takarókat.
A Gömörikum szerkezetalakulása több fázisban zajlott le. A jura végére-kréta legelejére tehető a Bükk déli irányítottságú szerkezeteinek kialakulása, az egységek közepes-magas nyomású metamorfózisa. Ezután – a kréta közepétől – északi feltolódások zajlottak, ekkor alakultak ki a jelenlegi takarós szerkezetek. Ekkorra tehető a Déli-Veporral kialakult kapcsolat, valamint az egységek kiemelkedése is. E kiemelkedéskor történt lepusztulásból származnak a szirtövnél említett Klape- és Manín-egységek törmelékei. A mezozoikumi szerkezeteket a kései paleogén-korai miocén korok történései jelentősen megkeverhették. Ez különösen a Gömör-Bükki egység déli peremére érvényes.
Tulajdonképpen a Gömör-Bükki szerkezethez tartozik az úgynevezett Közép-magyarországi öv vagy sáv is, amelyet teljes területén fiatal üledékek borítanak. Ez az öv a Balatontól délre húzódik, és Magyarország nyugati határszélétől a Bükkaljáig nyomozható. Az egység felépítésében több takaró vesz részt; ezek sorrendje, összetétele nagyban hasonlít az észak-magyarországi egységekére. Itt is megtalálhatjuk a Bükki-egységet, a Szarvaskő-Mellétei-takarók roncsait, valamint azokat a nagy vastagságú, nem metamorf karbonátos testeket, amelyek vagy a Szilicei-takaró, vagy pedig a Dunántúli-középhegységi-egység maradványai. A Közép-magyarországi sáv a harmadidőszak folyamán többször összepikkelyeződött, így az eredeti szerkezeti viszonyok kiderítése nagy nehézségekbe ütközik.
Az Alcapa-tömb egyik legdélebbi eleme a Dunántúli-középhegységi- vagy Bakonyi-egység. Akárcsak a Gömör-Bükki egység, Tari Gábor szerint ez is takarók, pikkelyek sorából áll. A Dunántúli-középhegységi-egység nyugaton, a Kisalföld alatt az Alpokban feltáruló takarókra van tolva, illetve a miocén során róluk csúszott vissza. E takarók alulról kezdve a Penninikum, az alsó-kelet-alpi Durvagneisz (Grobgneis), valamint a felső-kelet-alpi Grazi Paleozoikum nevű takarók. Az első nagyfokú, a második gyenge metamorfózist szenvedett paleozoikumi üledékek és magmatitok összessége. A Dunántúli-középhegység tömege délen, illetve keleten – a Cserhát szélén lévő Csővár térségében – a Gömör-Bükki egységre van tolva. Az itteni feltolódás igen fiatal, kései miocén korú, de igen valószínű, hogy paleogén–alsó-miocén, illetve mezozoikumi előzményei is voltak. Északról a Dunántúli-középhegységi-egységet a Belső-Kárpátok többi egységétől az Ógyalla-Diósjenő vonal választja el. Ezt Balla Zoltán egy nagyszabású oldaleltolódásnak tartja, de a paleogénban–alsó-miocénban Tari Gábor és munkatársai szerint feltehetően délre torlódó pikkelyekből állt.
A Dunántúli-középhegységi-egység enyhén metamorf paleozoikumi kőzeteken nagy vastagságú perm-triász összleteket tartalmazó takaró. Rétegsorában ezenkívül jura, sőt kréta időszaki képződmények is vannak. Az egység érdekessége, hogy általában törmelékes, parttól távol lerakódott karbonátokból áll, de a gerecsei alsó-krétában egy különös törmelékes formációt is találunk, amelynek anyaga obdukált óceáni aljzatból származik. A középhegységi-egység szerkezetalakulása több lépcsőben történt. Az alsó-kréta feltolódásokat a középső-krétában jelentős pikkelyeződés, gyűrődés követte, majd hasonló szerkezetalakulás ment végbe a felső-krétában. Különösen a déli peremen a paleogénban-miocénban is képződtek pikkelyek és feltolódások.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me