A könnyenillók szerepe az utókristályosodásban

Full text search

A könnyenillók szerepe az utókristályosodásban
A következőkben a földkéreg különböző szintjein kialakult ún. könnyenillók (a magmában oldott gáz- és folyadék-összetevők) dúsulási lehetőségeit mutatjuk be.
A magmás kőzetek képződésekor a könnyenillók (pl. víz, szén-dioxid, klór, bór) a főkristályosodás során a magmamaradékban feldúsulnak, mivel a kőzetképződés korábbi körülményei között csak alárendelten vehettek részt az egyes ásványfázisok felépítésében. A bázisos-ultrabázisos kőzetek kristályosodását rendszerint nem követi jelentős könnyenilló-dúsulás; ez inkább a savanyú és neutrális kőzeteket kísérő jelenség. A könnyenillók elkülönülésével kezdetét veszi a magmás folyamatokhoz kapcsolódó ásványképződés utómagmás fázisa, amelyben már elsősorban oldatokból történik az ásványok kiválása.
Az utómagmás folyamatok, a földtani környezet kémiai jellegének és a keletkezési mélységnek a függvényében, eltérően mennek végbe.
A mélységi kőzetek kristályosodásakor (3–6 km mélyen) a könnyenillók jelentős része nem távozik el a kőzetképződés helyéről, hanem a megszilárduló olvadék egyes részeiben feldúsul. E „fészkekben” a lassú lehűlés során óriási kristályok növekednek. Ezek alkotják a pegmatitokat.
A szubvulkáni kőzetek kristályosodása 1,5–3 km mélységben, kisebb nyomáson és gyorsabban megy végbe. Ennek során a könnyenillók elkülönülnek a magmától, és a hirtelen kitáguló magmás gőzök és gázok a magma felnyomulásának vonalában ún. intruzív breccsákat hoznak létre. E csatornák mintegy szelepként szolgálnak a könnyenillók eltávozására, s a későbbiek során az ércképződés helyei lehetnek.
A vulkáni (kiömlési) kőzetek kristályosodása kis nyomáson megy végbe, ezért a könnyenilló fázis az olvadék megszilárdulása során gyorsan eltávozik. A vastagabb lávaárak mélyebb részein, illetve a felszín közelében (kb. 500 m mélységig) megrekedt vulkáni benyomulásokban az olvadék könynyenillókat, vizet, víztartalmú agyagos-meszes üledékeket vesz fel. Ez az ún. transzvaporizáció-laterálszekréció. Felismerése és vizsgálata Szádeczky-Kardoss Elemér nevéhez fűződik. A víztartalom az olvadék megszilárdulása során üregeket hoz létre. Az üregek falán megjelenő első ásványkiválásokat a nagy hőmérsékletre utaló autopneumatolitos ásványegyüttesek névvel illeti a szakirodalom (lásd később). Jellegzetes ásványai a plagioklászok, amfibol, diopszid, apatit, titanit, haüyn, magnetit, hematit, tridimit, cristobalit és kvarc. Az üregek a további hűlés során hidrotermás jellegű ásványokkal bélelődnek ki (zeolitok, karbonátok, agyagásványok).
A felszínen a vulkáni működést kísérő, illetve azt megelőző könnyenilló-elkülönülés a vulkánok lejtőjén, általában hasadékokhoz kötötten jelenik meg. Legmagasabb hőfokon az ún. szublimátumok válnak ki a gőzökből. Ásványai a halit, szilvin, szalmiák, viliaumit, fluorit, kén, egyes szulfidok, továbbá hematit, tenorit, tridimit. A további, alacsonyabb hőmérsékleten lezajló gőzös-gázos elkülönülés mofettákban, szolfatárákban és fumarolákban megy végbe, ami kapcsolódik a hidrotermás tevékenység záró fázisához is.
A víz mint fontos könnyenilló a folyamatok során feldúsul, lényeges szerepet a későbbi ún. hidrotermás fázisban vesz fel (lásd később).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me