Építőanyagaink

Full text search

Építőanyagaink
Az építőiparban használt ásványi nyersanyagokat négy nagy csoportra oszthatjuk: 1. építőkövek, amelyeket tömegesen használunk természetes állapotukban (kavics, homok, homokkövek, mészkövek, márgák stb.); 2. díszítőkövek, amelyeket megmunkálásuk után építmények külső és belső burkolására használunk; 3. építészeti kötőanyagokká feldolgozott ásványi nyersanyagok (pl. tiszta mészkő, amiből égetett mész vagy cement készülhet); és 4. durvakerámiák, különböző agyagos képződmények, amelyek plasztikus állapotban való megmunkálás után, égetéssel nyerik el szilárdságukat, használhatóságukat. Magyarország bővelkedik mind a négy típusban, a mértéktelen kitermelés viszont súlyos környezeti ártalmakkal járt – elegendő, ha a fél hegyeket elhordó mészkőbányászatra (pl. Naszály), a mészkő- és agyagbányákra települt, rendkívül légszennyező cementgyárakra (pl. Beremend), vagy a több ezernyi meddőhányóra gondolunk.
A 20. században – a cement felfedezésével – a beton vált a legfontosabb építőanyaggá. Ehhez nagy mennyiségű kavicsra van szükség. A kavicsbányászat egy része a nagyobb folyók medréből vagy teraszaiból történik, gyakran víz alól, ami lehetővé teszi, hogy a kavics agyagmentes legyen. Kavicsot harmadidőszaki (pl. miocén) tengeri kavicsrétegekből is bányásznak, ezek azonban nagy agyagtartalmúak. Az építési homok egy része, a kavicsbányászathoz hasonlóan, szintén a folyókból és a teraszokból származik. Más részét elsősorban pannóniai képződményekből, külszínről bányásszák. Az Alföld területén gyakran a jelenkori futóhomokot hasznosítják. A homokbányászat elsősorban a felhasználási területek közelében folyik.
Hazánkban a legszebb és leggyakrabban használt díszítőkövek a jura időszaki mészkövek. A mélytengeri keletkezés következtében magas vastartalom színezi e megfelelő szilárdságú, jól vágható, csiszolható, polírozható köveket, és nagy táblákban fejthetők az ún. sztilolitos felületek mentén. A hazai jura mészkövek közül a leghíresebb a tardosi, a piszkei, a tatai „márvány”, amelyeket már a rómaiak is ismertek. Legszebb építészeti emlékeink közé tartozik a belőlük épült visegrádi Mátyás-kút vagy az esztergomi Bakócz-kápolna. Számtalan épület- és kerítéslábazat, partvédőmű anyagául szolgáltak, de gyakoriak temetők sírköveiként is. A siklósi „márvány” és a mecsek-villányi kávébarna, szürkésbarna vagy drapp színű, foltos-eres jura kőzetek igen kedvelt belsőépítészeti díszítőkővek. Az eocén nummuliteszes-ortofragminás mészkövet szintén belső terekben (lépcsőhöz, korláthoz) használják.
A szarmata mészkő puha, jól faragható. A múlt század végi, e század eleji nagyvárosi építkezések faragott köveinek, szobrainak anyaga Sóskút, Diósd, Nagytétény, Kőbánya részben föld alatti fejtőiből került ki. Budapest térségében az őskor óta az egyik legkedveltebb kőfajta a pliocén-pleisztocén édesvízi mészkő, amely a környéken a Duna-völgy menti töréseken máig feltörő hévforrások mészanyagából válik ki. E mészkőféle megfelelő keménységű, fagyálló, jól fűrészelhető, csiszolható, faragható. Nagy kőfejtőkben bányásszák Budakalász, Süttő, Dunaalmás környékén. Az idősebb mészkövek ugyanakkor – főleg, ha még csiszolják is – csak belső felületek burkolására alkalmasak, mert a téli, fűtési időszakban a légkörbe kerülő szén-dioxid és kén-dioxid a levegő páratartalmával savvá alakulva oldja, pusztítja a felületét.

A mértéktelen mészkőbányászat olykor hegyoldalakat hord el. A képen a Bükk hegységi Bélkő mészkőbányája Bélapátfalvánál
Az általánosan használt építő- és díszítőkövek mellett helyenként a környékbeli kőbányákból kikerülő kövek határozzák meg a környék arculatát. Közülük Tihanyban a bazalttufa, Balatonalmádi környékén a permi vöröshomokkő, a Bükkalján a sárgától vörösön át szürkéig terjedő színű riolit-ignimbrit említhető.
Nagy mennyiségű követ igényel az út- és vasútépítés. Az ehhez szükséges anyagot elsősorban magmás kőzetekből termelik ki; például Uzsán és Zalahalápon bazaltot, Komlón és Szobon amfibolandezitet, Tállyán és Szadán piroxénandezitet, Veszprém környékén és Gánton dolomitot bányásznak. Balaton-felvidéki bazalt tanúhegyeink többségén szerencsére abbahagyták a fejtést. A vízügyi építkezésekhez a Balatonnál a Révfülöp környékén bányászott permi vörös homokkövet, a Dunánál a dunabogdányi Csódi-hegy szubvulkáni andezitjét, a Tiszánál a bodrogkeresztúri riolittufát használják.
Ásványi építészeti kötőanyagoknak nevezzük azokat a természetes anyagokat, amelyek vízzel és adalékanyaggal keverve plasztikus, formálható masszát alkotnak, majd hosszabb-rövidebb idő elteltével maguktól vagy kémiai hatásra megszilárdulnak, az adalékanyagot összecementálják. A legrégebben használt és a mai napig is legelterjedtebb kötőanyag az oltott mész. Elsősorban homokkal keverve falazó- és vakolóhabarcsot készítenek belőle. Mészégetésre csak a tiszta, agyagban, vasban, magnéziumban szegény mészkövek alkalmasak. A szervesanyag-tartalom a mészégetést nem befolyásolja. A legjobb minőségű meszet a triász Dachsteini mészkőből nyerik. Szintén régóta ismert kötőanyag a gipsz. Róla a nemérces ásványi nyersanyagoknál emlékezünk meg.
A hidraulikus kötőanyagok közül ma a legáltalánosabban a portlandcement terjedt el. A cement gyártásához a 20-22% agyagot tartalmazó mészmárga a legjobb, amit előbb 1250–1350 °C fokon klinkerré égetnek, majd finom porrá őrölnek. Ha megfelelő mészmárga nem áll rendelkezésre, akkor agyag- és mészkőőrlemény keverékét égetik ki. A vasmentes nyersanyagokból fehércement égethető. A cementgyárak megfelelő menynyiségű és minőségű mészkő- és agyaglelőhelyek környékén épültek. A különböző anyagok minőségnek javítására újabban a duzzadásra kevésbé hajlamos perlitet használják (szintén lásd a következőkben).
A kerámiaipari nyersanyagok elsősorban oligocén (kiscelli), miocén (bádeni, pannóniai) és pleisztocén agyagtelepekből kerülnek ki. A szaniter- és csempeárukat kaolintartalmú, nemes anyagokkal javított, helyi nyersanyagokból állítják elő.
A téglagyárak az országban elszórtan helyezkednek el, hiszen a termék nagy tömege és kis értéke miatt a szállítás jelentősen növelné a költségeket. Cserepet csak jó minőségű, plasztikus agyagból lehet égetni, mivel itt lényeges tulajdonság a tömörség, a fagyállóság.
A kavics és a homok mellett könnyűbeton előállítására a horzsakő, a hólyagos bazalt, valamint a magas szervesanyagtartalmú agyagokból előállított, duzzasztott kavics is alkalmas. A mélyépítésnél, vízépítésnél használt bentonitot bővebben a nemérces nyersanyagoknál mutatjuk be. A festékföldek bányászata a szintetikus festékek előterébe kerülése miatt ma már visszaszorult.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me