Magyarországi andezitváltozatok

Full text search

Magyarországi andezitváltozatok
A kárpát-pannon térség zömmel andezitből álló hegységei a Börzsönytől a Hargitáig húzódó, a miocéntől a pleisztocénig működött ún. belső-kárpáti vulkáni koszorú tagjai. A vulkáni tevékenység – mint a lemeztektonikai áttekintésben olvashattuk – egykori szubdukciós zónákhoz kapcsolódott. (A Mecsekben a kb. 1 km2-es területen felszínre bukkanó sötét, finomszemcsés amfibolandezit eredete egyelőre ismeretlen.) E vonulat legkeletibb tagjainak, a Börzsönynek és a Visegrádi-hegységnek közös jellemzője a láva- és vulkáni törmelékes kőzeteikben egyaránt gyakran megjelenő gránát. A jólismert Holdvilág-árokban a piroklasztitból kimálló ellenálló, kemény gránát a patak hordalékában erősen feldúsul, helyenként vörösre színezve a homokot. A Börzsönyben található Királyréten a Széles-mező alatti turistaúton százszámra gurulnak a szintén piroklasztitból kimállott, gömbölyű gránátok.
A Visegrádi-hegység típusos amfibolandezitje a Szentendrétől északnyugatra eső dömörkapui kőfejtőben, vagy a Visegrádra kifutó Apátkúti-völgy szintén felhagyott kőbányáiban és útbevágásaiban figyelhető meg. A geológusok által leglátogatottabb hely azonban a dunabogdányi Csódi-hegy, amely óriási, ma is működő bányájáról és az egész világos színű gránátos biotitamfibolandezitjében előforduló sokféle ásványáról híres (lásd korábban). A hegy voltaképpen egy picike, néhány száz méter átmérőjű lakkolit, amely kis mélységben megszilárdult, duzzadt lencse alakú szubvulkáni testet jelent.

Zónás plagioklász mikroszkópos képe a cserháti Szanda-hegy andezitjéből
A Börzsöny andezitjei nagyon változatosak, a fő kőzetalkotó színes elegyrészek minden típusa (amfibol, hipersztén, augit, biotit) megtalálható bennük. A kissé szilícium-gazdagabb dácit is előfordul. A Márianosztrához közeli Csák-hegy kőfejtőjében a hegység mindkét fő kőzettípusa megtalálható.
A Cserhát lankás dombjai sajátos földtani képet takarnak. Az itteni andezit ugyanis zömmel délkelet-északnyugati irányú teléreket, vagyis hasadékkitöltő, függőleges síkban kiterjedt, kis mélységben megszilárdult szubvulkáni testeket formál. A típuskőzet fő lelőhelye a Szanda-hegy. Fekete, üveges alapanyagában fenokristályként nagy számban fordul elő plagioklász, melynek 1–2 mm-es, víztiszta, átlátszó léces kristályai szintén sötétnek látszanak, így szabad szemmel nehezen fedezhetők fel. Színes szilikátot a kőzet makroszkóposan nem tartalmaz, ezért amafitos andezitnek (mafit = színes elegyrész) is hívhatjuk. Üde, kemény, kalapáccsal megütve csengő hangot adó rideg kőzet.
A Mátra lávakőzetei zömmel piroxénandezitek, belőlük mindig hiányzik az amfibol. Az andezit főleg hidrotermás átalakulása ebben a hegységben a legváltozatosabb.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me