Vízjárás, vízállás, és a folyóvizek fizikai-kémiai jellemzői

Full text search

Vízjárás, vízállás, és a folyóvizek fizikai-kémiai jellemzői
Az időjárásnak megfelelően folyóink vízjárása nagymértékben ingadozik, de különbség van a vízjárásban a vízgyűjtőterületek kiterjedése szerint is, mert a nagyobb folyóknál bizonyos kiegyenlítődés is érvényesül. Míg a kisebb folyóknál (Rába, Ipoly, Zagyva, Berettyó) akár kétszázszoros, szélsőséges vízhozamingadozás tapasztalható, addig a Duna 10-szeres (Magyarországra lépésénél kb. 10 000–1000 m3/s), vagy a Tisza 80-szoros (3300–40 m3/s) vízhozameltérései már mérsékeltnek tűnnek. Az éven belüli vízhozameloszlás a felszíni lefolyás, így az évszakos csapadékmennyiség tükörképe. Az egyik árvizes időszak a tavaszi hóolvadás, a másik a nyár eleji csapadékmaximum ideje. Ettől azonban jelentős eltérések is előfordulhatnak. Pl. a Dunának minden hónapban lehet árvize (az alpi vízgyűjtő változatos időjárása szerint), ami a Tiszán már nem következhet be. A Dráván viszont mediterrán hatásra őszi árvizek is kialakulhatnak. A mellékfolyókon a medencebeli vízgyűjtők a csapadékos nyárelő után gyorsan kiürülnek és tartósan kisvizűek (Zagyva, Sió stb.). Ellenben a nagyobb, hegységi vízgyűjtővel is rendelkező vízfolyásokon – épp a tartós utánpótlás miatt – a kisvíz csak nyár végén szokott bekövetkezni (Rába, Ipoly, Sajó, Hernád, Maros stb.).

A Tiszát igen ingadozó vízállás jellemzi. A Felső-Tisza-síkságon is, a Kárpátalján is (képünkön) hol szigetek közt kanyarog, hol pusztító árvizekkel rohan le (Karátson Dávid felvétele)
A vízállás-eltérések rekordját a Tisza csongrádi szelvényén mérték, ahol a legkisebb és a legnagyobb vízszint különbsége meghaladta a 13 m-t. Ezzel szemben a Dunán Budapestnél „csak” 10,37 m a rekord, ám a vízhozamok ismeretében ez sokszoros vízmennyiség-különbséget jelent. A Duna vízállásbeli szélsőségei a jeges árvizekhez kötődnek: a ritkán kialakuló jégtorlaszok rendkívüli visszaduzzasztásokat okozhatnak. A vízmélységek természetesen a vízállásokkal szoros összefüggésben változnak. Elmondható, hogy a Dunán – egy-két gázló kivételével – a vízmélységek kisvíz idején is kielégítik a hajózás igényeit, a Tiszán viszont a nyár második felében tartós kisvizekkel jelentkező alacsony vízállások Tiszafüred felett akadályozzák a hajózást.
A folyók vizének hőmérsékletét a levegőé szabja meg, amit a vízmozgás turbulenciája befolyásol. Mivel a kisebb vízfolyások vízhozama nagyobbrészt a kiegyenlített hőmérsékletű felszín alatti vizekből származik, hőmérsékletváltozásaik is mérsékeltebbek. A nagyobb folyók vizének hőmérséklete viszont a levegő helyi középhőmérsékletét követi. A Duna és a Tisza vize hosszukkal, egyre nagyobb víztömegükkel arányosan válnak szélsőségesebb hőmérsékletűvé, ahogy a Nap besugárzásának, illetve a léghőmérsékletnek a hatása fokozódik. A jégképződés – mint a vízfelszín 0 °C alá való lehűlésének következménye – a magyar folyóhálózaton telenként rendszeresen bekövetkező jelenség. A befagyást viszont csak a vízfelszínen úszó jégtáblák elakadása váltja ki. A területi hőmérsékletkülönbségek miatt a jég megjelenése és a folyók befagyása között kb. kétheti időkülönbség van a délnyugati és az északkeleti országrész felszíni vizei között. Ugyanez az időkülönbség jelentkezik a jégtakaró felszakadásában és eltűnésében, s a jégmegjelenés gyakoriságában és a befagyásban is az északkeleti vízfolyások kb. 20-25%-kal vezetnek a délnyugatiakkal szemben. Mivel az olvadást a nyugatról érkező légáramlatok idézik elő, a Duna ugyancsak nyugatról felülről induló olvadásos árhulláma nálunk általában még álló jégre talál, s ebből veszedelmes, pusztító jeges árvizek szoktak kialakulni (legutóbb 1956 tavaszán).
A folyóvizek kémiai jellegét a vízgyűjtők földtani felépítése és az útjuk során elszenvedett antropogén hatások határozzák meg. Emiatt a kisebb folyókkal szemben a nagyobb folyók vize ritkán mutat kémiailag egynemű sajátságokat. A Duna meszes kemény vize azonban ennek ellenére jól megkülönböztethető a Tisza lágy, karbonátokban szegény vizétől, ami a két folyó vízgyűjtőterületének eltérő kőzettani felépítéséből következik. A korábbi természetes állapot vízminőségével szemben egyre nagyobb fokú a folyók mesterséges – kommunális és ipari anyagoktól származó – elszennyeződése. Mivel mind a Duna, mind a Tisza már nagyfolyóként érkezik külföldről, vízminőségüket már nem – de még a kisebbekét sem igen – lehet a határokon belül jelentősen javítani, legfeljebb a további szennyeződést lehet(ne) meggátolni. Legjobban veszélyeztettek az egy-egy város vagy nagyüzem használt vizeit felvevő kisebb vízfolyások. Így ún. IV. osztályú (igen rossz) minősítésű pl. az Ikva, Rábca, Marcal, Felsőválicka, Alsó-Zala, Mura, Cuha, Concó, Séd, Sárvíz, Kapos, Pécsi-víz, Tápió, Dongér, Eger, Szinva, Sajó, Szamos, Kraszna, Hortobágy-Berettyó. A Dráva, Zagyva, Körösök és Maros némileg jobb, III. osztályúak.

A Tisza vízállás- és vízhozam-adatai Szegednél 1950-től 1994-ig (a VITUKI Hidrológiai Intézete nyomán)
A folyók hordaléka a szállítás jellege szerint lehet oldott, lebegtetett és görgetett. Ezek mennyisége és összetétele a vízhozam, azaz a folyó energiája, hordalékszállító képessége szerint változik. De befolyással van rá a meder esése és anyaga is. A vízhozamokkal együtt hazai folyóink hordaléka is nagyobbrészt a Kárpát-medence szomszédos országaiból származik. A határokon belüli hordalék gyarapodási helyei többnyire a laza, lejtős felszínek, főleg a lösztakarós hordalékkúpterületek, amit az ottani mély, szakadékos vízmosások nagy száma is mutat. A folyók hossz-szelvényében a peremhegységek alatti eséstöréseknél a legtöbb a hordalék, amely e területeken főleg görgetett hordalék formájában le is rakódik (pl. a Duna Pozsony és Gönyü közötti szakaszán). Az alsóbb folyószakaszokon általában már csak lebegtetett hordalékot szállítanak folyóink. A mederfenék kavicstakarója és a medreket kísérő teraszok anyaga azonban tanúsítja, hogy voltak folyóinknak aktívabb hordalékszállító periódusaik is. Az árvizek természetesen lebegtetve is mindig jóval nagyobb hordaléktöménységűek, mint a kisvizek. Hogy a felszín felépítése mennyire befolyásolja a hordalék mennyiségét és minőségét, azt jól mutatja a Duna és a Tisza hordalékszállításának összehasonlítása. A Tiszában ugyanis sokkal nagyobb a lebegtetett hordalék töménysége („Szőke Tisza”), mint a Dunában. Ezért évi hordalékszállítása is meghaladja a jóval nagyobb vízhozamú Dunáét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me