Balatoni szelvények

Full text search

Balatoni szelvények
A Balaton nemcsak kedvelt kirándulóhely, hanem – geofizikus szemmel nézve – olyan, sima felszín, amelyen át jól vizsgálhatjuk a Pannon-medence mélyebb szerkezetét. A tó már csupán elhelyezkedéséből adódóan is izgalmas kutatási terület. A Dunántúli középhegység déli lábánál fekszik, ahol a paleozoikumi-mezozoikumi aljzat („alaphegység”) a felszínre bukkan, s a pannóniai rétegek észak-északnyugat felé kiékelődnek. Az a neogén üledéksor, amely a Pannon-medence egyes részein több kilométer vastagságú, itt csak pár száz méter vékony, igaz, üledékhézagok tarkítják.
Vízi szeizmikus mérést már korábban is végeztek a Balatonon (Cserny Tibor és Ruben Corrada), ez a kutatás azonban a holocén tavi üledékekre irányult. Az újabb mérések már a pannóniai üledékeket is megkutatták. Behatolás alapján sorbaállítva a dunai, a tiszai és a balatoni mérést, utóbbi a maga 200 méteres mélységével középre kerül. A szelvények értelmezésekor a mélyfúrások és feltárások adatait, valamint a korábbi szeizmikus méréseket is figyelembe lehetett venni.
A Balaton bemutatott helyszínrajzán a szeizmikus szelvények nyomvonala látható. Kivastagítottuk azon, utolsónak bemutatott szelvényünket, amely a Tihanyi-félszigettől indul és a déli parttal párhuzamosan haladva Siófok előtt ér véget.
A tó alatt három fő unkonformitást különíthetünk el. Közvetlenül a holocén tavi üledékek alatt található a legfiatalabbik, amely szárazföldi eróziós felülethez kapcsolódik és felső-pannóniai rétegeket fejez le. Ennek döntő fontossága van a tókeletkezés magyarázatában (lásd alább). Az e felület feletti tavi üledékek átlagos vastagsága 5 méter, ezek szeizmikus képét folyamatos, egymással párhuzamos reflexiók jelzik. A legidősebb tavi üledékekbe fúrások is mélyültek, s a minták abszolút kora 14C (radiokarbon)-kormeghatározás alapján 12000–14000 évnek adódott (Cserny Tibor és Ruben Corrada). Így határfelület a miocén végétől csaknem a holocénig tartó üledékhézagot jelöl.

A balatoni kutatás helyszínrajza. Kivastagítva az alul bemutatott szeizmikus szelvény nyomvonalát láthatjuk
A Pan-2 jelű unkonformitás szintén jelentős szárazföldi lepusztulási időszakkal függ össze, amely a dunántúli medenceperemi részeket jellemzi. Ez a felület feltárásokban is megfigyelhető; kialakulását Marco Sacchi és társai tektonikus és vulkanikus tevékenységgel magyarázzák. Mivel a felület a tihanyi piroklasztitokkal van rétegtani kapcsolatban, utóbbiak K/Ar-radiometrikus vizsgálata jó becslést adott az unkonformitás korára (7,5 ± 0,5 millió év).
A Sar-1+Pan-1 jelű unkonformitás nem más, mint a szarmata mészkő és márga teteje. Ez egy olyan újabb eróziós felület, amelyet a szarmata korszak végétől a pannóniai elejéig húzódó üledékképződési hiány jellemez.
A szeizmikus szelvényen jól látszik, hogy a holocén tavi üledékek alatt fekvő pannóniai rétegek erősen deformálódtak. A deformáció főleg a neogén medenceüledékek lerakódása után zajlott, jellemzőek az enyhe gyűrődések és a délnyugat-északkeleti oldalelmozdulások.
A teljes szelvényhálózat elemzésekor szembeötlő volt a medence és a medenceüledékek délkeleti dőlése. A medenceüledékeket mindenütt lefejezi az erózió. Ez a kifejlődés a Dunántúli-középhegységnek az újharmad-negyedidőszak során bekövetkezett megemelkedésével magyarázható, amely a legfiatalabb unkonformitás hatalmas üledékhézagát okozta.

Balatoni szeizmikus szelvény (alul) és értelmezett változata Marco Sacchi nyomán. A Sar-1+Pan-1 és Pan-2 jelek markáns diszkordancia-felületeket jelölnek. A túlmagasítás 20-szoros
Mi mondható a tó eredetéről? A tómedence kialakulását sokféleképpen magyarázzák. Klasszikusnak számító elméletében id. Lóczy Lajos és Cholnoky Jenő árkos besüllyedést feltételeztek a Dunántúli-középhegység déli lábánál, amit Cholnoky szerint a szélerózió is továbbmélyített. Cholnoky úgy gondolta, hogy az északi parttal párhuzamosan futó két vető között, árokszerűen süllyedt meg a terület, Lóczynak viszont az volt a véleménye, hogy a Balaton medre több különállóan süllyedő medencéből jött létre a víz abráziós tevékenységével. Más szerzők a szél pusztító munkája helyett a folyóvízi eróziót tartották fontosnak, megint mások – újabban – szakaszos, a középső-pleisztocénban kezdődő szerkezetalakító mozgásokkal magyarázzák a tómedence kialakulását.
A szeizmikus mérések nem mutatnak peremi töréseket a Balaton medre körül. A szelvényeken ugyanakkor – mint említettük – világosan látszik, hogy a holocén tavi üledékek markáns eróziós felszínre települtek. Ez úgy magyarázható, hogy a Balaton medencéje folyamatosan emelkedő, következésképp pusztuló térszínen alakult ki az erősebben emelkedő Dunántúli-középhegység mögött. A tómedence tehát elsősorban az eróziónak köszönhette kialakulását, a tektonika csak másodlagos, az alakot előrejelző szerepet játszott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me