Vízi szeizmikus szelvényezés

Full text search

Vízi szeizmikus szelvényezés
Hanghullámot gerjesztünk a vízben. A hullám elindul lefelé, és mivel útja során egyre mélyebb rétegekbe jut el, egyre mélyebb rétegekből verődik vissza. Minél mélyebben van a réteghatár, annál később érkezik a felszínre. Hangforrásként képzeljünk el például egy cintányérhoz hasonló szerkezetet, amelyet nem összeverünk, hanem szabályos időközönként szétlökünk a vízben, s ezúton rugalmas hullámokat indítunk el. A visszaverődő hullámokat „mikrofonnal” felvesszük és mágnesszalagon mint hangfelvételt tároljuk. Mikrofonunk valójában egy nyomáshullámokra érzékeny műszer, amelyet hidrofonnak hívnak. Másfelől a szeizmikus mérések során a gerjesztett hullám tartalmaz olyan frekvenciákat is, amelyek kívül esnek a hallható hang tartományán, ezért „hangforrás” helyett szabatosabb a hullámforrás megnevezés.
Első ábránkon egy egyszerű mérési elrendezést mutatunk be. A hullámforrást és a hidrofont a hajó mögött vontatjuk egyenletes sebességgel. Szabályos időközönként „robbantunk”, és észleljük a hidrofonhoz beérkező hullámokat. A legrövidebb utat az a „hullámcsomag” teszi meg, amely visszaverődés és törés nélkül egyenesen a hidrofonhoz jut el. Ezt nevezzük direkt hullámnak. Az első réteghatár a vízfenék lesz, innen verődik vissza először hullám, amit első reflexiónak hívnak a geofizikusok.

Vízi szeizmikus mérés egyszerűsített vázlata

Szeizmikus szelvény felépítése. A függőleges tengely a hullámcsomag kétutas terjedési idejét mutatja. A vízszintes tengelyen egymás mellé nyomtatva láthatók az egyes robbantások során kapott felvételek, ez ebben az esetben a távolsággal arányos. Az ábra jobb oldalán egyetlen észlelés részletét kinagyítva ábrázoltuk
Következő ábránkon robbantás után a hidrofon felvételét, illetve a felvétel egy kinagyított részét láthatjuk. A függőleges tengely lefelé a beérkezési időt, míg a vízszintes tengely az észlelt hullám erősségét mutatja. A beérkezési időt kétutas terjedési időnek nevezik, mivel a hullám egyszer lefelé és egyszer felfelé teszi meg az utat. A pozitív amplitúdókat feketével beszíneztük, majd az egyes robbantások során kapott felvételeket egymás mellé nyomtattuk. Így a kapott képen a vízszintes tengely a hajóval megtett útnak felel meg. Ezt a képet hívjuk szeizmikus időszelvénynek. Az időszelvény voltaképpen egy felszín alatti keresztmetszet, csak távolság helyett a rétegek mélységét kétutas terjedési időben adtuk meg.
Az, hogy milyen mélységig jutnak le a gerjesztett hullámok, a hullámforrás típusától és energiájától függ. A föld elnyeli a magas frekvenciákat, pedig ezek képezik le a vékony rétegeket. Így a kutatónak el kell eldöntenie: vagy mélyre akar látni, vagy a sekélyebb rétegek finom részleteire kíváncsi.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me