A vízlépcsőépítés krónikája

Full text search

A vízlépcsőépítés krónikája
Az 1977-es államközi szerződés megkötésére azt követően került sor, hogy a Szovjetunió nagy összegű hitelt ígért Magyarországnak az építkezés finanszírozására. A szerződés aláírása után azonban Magyarország a hitelt nem kapta meg, ezért a megkezdett munkálatokat felfüggesztette és tárgyalásokat kezdett Csehszlovákiával az építkezés elhalasztásáról. Ezzel egyidőben a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a Magyar Szocialista Munkáspárt felkérésére alkalmi bizottságot hozott létre a vízlépcsőrendszer létesítésével kapcsolatos környezeti-gazdasági kockázatok vizsgálatára. A bizottság jelentése alapján az MTA Elnöksége 1983 decemberében az építkezés jelentős elhalasztását, de leginkább annak leállítását javasolta. Az akkori kül- és belpolitikai viszonyok közepette azonban a kommunista párt és a kormány vezetői az állásfoglalást figyelmen kívül hagyva az építkezés folytatásáról egyeztek meg Csehszlovákiával. Az építkezés jelentős részét a magyar fél majdani áramszállítások fejében folyósított osztrák forrásból, osztrák cégek részvételével szándékozott kivitelezni.
Időközben Magyarországon és Szlovákiában civil környezetvédő mozgalom bontakozott ki a vízlépcsőrendszer építése ellen. 1989-ben jórészt ennek hatására a magyar kormány felfüggesztette a nagymarosi vízlépcső építkezését. Az első szabad választások után alakult Országgyűlés 1991-ben úgy foglalt állást, hogy a vízlépcsőrendszer bármely fő létesítményének az üzembehelyezése súlyos gazdasági és környezeti károkat okozna mindkét érintett ország területén. Mi több, a magyar kormány a csehszlovák munkálatok miatt kialakult ökológiai kényszerhelyzetre hivatkozva 1992. májusában az 1977-es államközi szerződést megszűntnek nyilvánította.
Csehszlovákia azonban a magyar álláspontot visszautasította, a szerződés megszüntetését nem ismerte el; „ideiglenes” megoldásnak szánt, C-variánsként emlegetett duzzasztót és gátat épített, aminek segítségével 1992. októberében egyoldalúan felduzzasztotta a folyót, és saját területére, a már megépült oldalcsatornába terelte.
1993-ban a két ország közösen fordult az ENSZ Hágában székelő Nemzetközi Bíróságához, kérve a felek lépései (az egyoldalú eltérés, illetve az államközi szerződés megszüntetése) jogosságának az eldöntését, és a döntésből a felekre háruló kötelezettségek megállapítását. A per írásbeli előkészületei 1995-ben lezárultak, és várhatóan 1997-ben kerül sor az úgynevezett szóbeli szakaszra és a bíróság döntésére. A magyar fél álláspontja, hogy a Dunát vissza kell terelni az eredeti medrébe – visszaállítva ezzel a nemzetközi hajóutat is –, továbbá széleskörű ökológiai rehabilitációs programot kell kidolgozni és végrehajtani az érintett térségben.

A Szigetköz felső része a Duna elterelése után (a hágai periratokhoz mellékelt térkép alapján)
Mint az MTA által folytatott vizsgálatok eredményeinek tudományos összefoglalója megállapítja, a Szigetköz természeti, társadalmi, gazdasági viszonyait, folyamatait, alapvetően a terület sajátos vízrajzi, hidrológiai adottságai határozzák meg. A Szigetköz a Kisalföld különösen értékes területe, amelyen a természeti, táji értékek és a sokrétű emberi tevékenység, a gazdálkodás fokozatosan kialakult összhangja jellemző (lásd korábban a Kisalföld című részben). Itt tehát a két társadalmi érdek: a természet védelme és a gazdálkodás eddig nagyrészt kiegyensúlyozott kompromisszumban jelent meg. A különböző tudományterületek vizsgálódásai meglehetősen egybehangzóan támasztják alá azt a megállapítást, hogy a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer létesítésével járó beavatkozások előtti állapot hosszabb távon is kielégítően biztosította a természeti értékek védelmét és a gazdálkodás különböző ágazatainak társadalmi érdekeit. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy „minden rendben volt”, hiszen bizonyos kérdések – mint például a Duna szabályozása (az árvédelem és a hajózás érdekében) vagy a területfejlesztés bizonyos kérdései még továbbfejlesztésre, megoldásra vártak.
A fentiekből kiindulva, kizárólag az érintett tudomány-, illetve szakterületek megállapításaira alapozva – tehát a politikai meggondolásoktól függetlenül – az MTA szakértői szerint a cél olyan vízgazdálkodás kialakítása, amely lehetővé teszi, hogy a Szigetköz értékeit a megelőző időszakra jellemző összhangban fenntarthassuk és fejleszthessük. A célállapotot szolgáló ökológiai követelmény a Duna (Öreg-Duna) medrében az elterelés előtti vagy attól csak jelentéktelen mértékben eltérő vízjárás (vízhozam, áramlási sebesség, vízszintingadozás) biztosítása, egyúttal a mellékágrendszerek és az Öreg-Duna kapcsolatának korrigálása oly módon, hogy funkcionális egységük helyreálljon, és a talajvízháztartás a korábbit legalábbis megközelítővé váljék.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me