A hulladékról

Full text search

A hulladékról
Hulladéknak nevezzük azt az anyagot, amely valamely biológiai ciklusban az élőlények vagy az életközösség számára adott helyen és időben hasznavehetetlen; emberi léptékkel nézve azt, amelyet az egyén vagy a társadalom nem kíván felhasználni vagy hasznosítani, és amelytől tulajdonosa meg akar szabadulni (esetleg törvény kötelezi rá). Tágabban a hulladékok körébe tartoznak a szilárd és folyékony hulladékok mellett a gőz/gáz, a , sőt a hang és a sugárzás is. Míg a természetben hulladék gyakorlatilag nincs, mivel kevéssel odébb és kis idő múlva minden hasznosul, addig a társadalomban épp a hulladék nagy helyen és hosszú ideig való létezése a probléma.
Hulladéktípusok: A hulladékokat termelési, települési (kommunális) és veszélyes hulladékokra osztjuk. A nemzetközi gyakorlat külön kategóriának tekinti a radioaktív hulladékokat, míg hazánkban ezeket a veszélyes hulladékok közé sorolják. Az egyes kategóriák között további átfedések lehetnek. A termelési hulladékokra az jellemző, hogy viszonylag egyneműek és nagyobb mennyiségben keletkeznek. A települési hulladékoknak alapvetően két típusuk van: a szilárd és a folyékony. A szilárd települési hulladék igen heterogén összetételű: üveg, papír, fém, szervesanyag (konyhai és kerti hulladék), textília, műanyagok, gumi, mérgező anyagok (pl. gyógyszermaradványok) és veszélyes hulladékok (pl. szárazelem, festékek stb.) alkotják. A folyékony települési hulladékok közé a szennyvizek és szennyvíziszapok sorolhatók. Jellemzőjük a magas szervesanyag-tartalom. A veszélyes hulladékok közé azokat a hulladékokat soroljuk, amelyek az emberi életre, egészségre vagy az élővilágra közvetlenül vagy közvetve veszélyesek (reakcióképes, mérgező hatású, fertőzőképes, tűz- és robbanásveszélyes anyagok). A veszélyesség mértéke alapján három kategóriát különböztetünk meg: az I. (legveszélyesebb) osztályba tartoznak például a növényvédő szerek, galvániszapok, cianidok, fenolok, higany- és ólomtartalmú iszapok, savhulladékok, egyes lúgok, fertőző kórházi hulladékok; a II. osztályba a vörösiszap, kohászati salak, fáradtolaj, festékek, lakkok, ragasztók, mosószerek: a III. osztályba az ecetgyártási iszap, olajos papírok, az üveg- és kerámiahulladék.
Hulladékgazdálkodási politika: A hulladékgazdálkodás főbb módozatai, csökkenő prioritási sorrendben, a következők: 1) hulladékszegény termelési technológiák bevezetése; 2) egyes termékek újrafelhasználása (pl. visszaváltható üvegek); 3) a keletkezett hulladékok egy részének visszaforgatása a termelésbe, reciklálás (pl. hulladékpapírból előállított [„újra-”] papír); 4) hulladékégetés, amelynek során energia nyerhető, de környezetszennyezéssel jár; 5) a hulladék lerakása.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me