A környezetföldtan szerepe a globális folyamatok megértésében

Full text search

A környezetföldtan szerepe a globális folyamatok megértésében
A környezetföldtan vizsgálódási körébe tartozó folyamatok megértésének alapfeltétele, hogy a Földet rendszerek (lito-, hidro-, atmo-, bioszféra és ezek alrendszerei) sokaságából felépülő ökológiai egységként szemléljük. A földi természeti rendszerek – rendszerelméleti megközelítéssel élve – általában nyíltak, azaz határaikon anyag- és energiacsere játszódik le. Működésük hajtóereje a rajtuk átáramló nap- és földi eredetű energia. Az energiaáramlással együtt járó anyagforgalom ún. biogeokémiai körfolyamatok keretében zajlik. A rendszerek működése negatív visszacsatoláson alapuló önszabályozó mechanizmus, amely egyensúlyi állapotuk fenntartására irányul.

A jelenleg észlelhető globális felmelegedési tendencia jósolt hőmérsékleti értékeinek (°K) összehasonlítása a kréta időszak hozzávetőleges hőmérsékleti értékeivel Thomas J. Crowley (1989) szerint
A Föld mai arculata a földi rendszerek múltbéli kölcsönhatásainak eredménye. A folyamatok nagysága és gyakorisága természetesen változott az idők folyamán, ami a Föld-rendszer evolúciójában és egyensúlyi állapota körüli ingadozásaiban nyilvánult meg. Az aktualizmus elve értelmében a kölcsönhatásokat alakító tényezők ma ugyanazok, mint a földtörténeti múltban, ám lényeges különbség, hogy a természetes hatások mellett napjainkban mesterséges hatásokkal is számolnunk kell. Az emberi tevékenység eredőjeként néhány évtized alatt előálló állapotváltozások olyan mértékűek, amelyeknek lejátszódásához rendesen több évszázmillióra van szükség. A Szedimentológia című részben már olvashattunk a földtörténeti múlt globális tengerszint- és éghajlatváltozásának összefüggéseiről, a változások ciklikus jellegéről. Ehelyütt egy másik összefüggést mutatunk be, amely azon a feltételezésen alapul, hogy a légkör jelenlegi CO2-szintjének megkétszereződése a kréta időszakból ismert, globálisan meleg éghajlathoz, ún. üvegház-állapothoz vezethet.
Milyen következményekkel járna egy ilyen változás? A felmelegedés egyrészt az antarktiszi jégtakaró és a gleccserek egy részének megolvadását, a világtengerek szintjének megemelkedését idézné elő. Másrészt a változások várhatóan hatnának a felszín alatti vizekre, a légkörzési rendszerre és ezeken keresztül mindennapi életünkre is. A megjósolt következmények ma még csak feltételezések, ám az üvegházhatású gázok légköri koncentrációjának folyamatos emelkedése és a globális hőmérsékletemelkedés tagadhatatlan tények.

A tiszántúli rétegvíz arzéntartalma Erdélyi Mihály (1991) nyomán
A Föld-rendszer „terhelt” változásainak megértéséhez tehát ismernünk kell fejlődését és természetes állapotú működését. Az egyes szférák közötti alapállapotú kölcsönhatások nyomozásában – a környezettudományok között – kitüntetett szerepet kap a geológia. A mai litoszféra (kőzetburok) rétegsorai, kőzetei a földtörténeti múlt litoszféra-hidroszféra-atmoszféra-bioszféra kölcsönhatásának eredményét zárták kőbe. E múltbéli kölcsönhatás-változásokról ad tájékoztatást a geológia térben (bolygónk egészére vonatkozóan) és időben (több százmillió év távlatában) egyaránt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me