A szurdokvölgyekkel tagolt Torockói-hegység

Full text search

A szurdokvölgyekkel tagolt Torockói-hegység
Az Érchegységhez keleten kapcsolódó Torockói-hegységben tovább folytatódik az ofiolit-flis öv. A két hegység felépítése sok hasonló vonást mutat. Hiányoznak viszont az érces vulkáni vonulatok, és nagyobb területen jelenik meg és fontos szerepet játszik a tájkép arculatának kialakításában a felső-jura zátonymészkő. Úgyszólván az egész 70 km hosszú hegységen – több párhuzamos vonulatban – végighúzódik az ún. Titon (vagy Strambergi) mészkő, amely a legváltozatosabb formában – takaróként, takaróroncsként, foltzátonyként és olisztolitként – jelenik meg. Titon mészkövek hordozzák a Torockói-hegység legmagasabb, 1300 méter körüli tetőit, a Csumerna-fennsíkot (Vârful Ciumerna) és a Bedellői-havasokat (Muntii Bedeleu), kisebb takaróroncshoz tartozik a valamivel alacsonyabb Csáklya-kő (Piatra Ceţii) és Pilis (Vârful Pleşii). Tengeralatti vulkáni hátság bazaltos kőzetanyagára települt felső-jura mészkővonulat húzódik Torockótól Túrig. Ugyanennek a mészkőnek kisebb-nagyobb tömbjei (mint olisztolitok) százával emelkednek ki a beágyazó kréta flis felszínéből, és magányos szirtekként vagy impozáns csúcsokként messze környezetük fölé magasodnak. Legszebb a Kecske-kő (Piatra Craivei), a Sfredelasul (1132 m) és a Bulz-kő (939 m).

A Tordai-hasadékot a kis Hesdát-patak véste ki
A párhuzamosan húzódó mészkővonulatokat a vízfolyások gyönyörű szurdokvölgyekkel törik át. A Kárpátok egyetlen más hegyvonulatában sem találunk ennyi keresztvölgyet ilyen kis területen. Itt található a tudománytörténeti jelentőségű nagyenyedi Kőköz, amelyet Cholnoky Jenő munkái tettek közismertté. A neves geográfus itt ismerte fel az ún. epigenetikus (átöröklött) völgyek (vagy kőközök) kialakulásának folyamatát. Régóta ismert a hegység északi peremén a Túri- és a Tordai-hasadék. Cholnoky az előbbit epigenetikus völgynek, utóbbit barlangi eredetű keresztvölgynek tartotta; újabban a román geomorfológusok egy része a Tordai-hasadékot is átöröklött völgynek tekinti. A tucatnyi más szoros és kanyonvölgy közül a két legjelentősebb – a Remetei- és a Havasgáldi- (Întregalde-) szoros – barlangmennyezet felszakadásával keletkezett. Utóbbi nemcsak morfológiai, hanem botanikai értékei miatt is védett; itt található a havasi gyopár Közép-Európában legalacsonyabb termőhelye, 600 méter magasságban.
A Torockói-hegység szurdokvölgyei mellett mészkőplanináinak karsztjelenségei is különlegesek. A sokféle karsztjelenség közül a Szolcsvai-búvópatak barlangrendszere nemcsak a Torockói-hegység, hanem az egész Kárpátok legcsodálatosabb természeti képződményei közé tartozik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me