A vulkánosság háttere és kronológiája

Full text search

A vulkánosság háttere és kronológiája
A börzsönyi vulkánosság első kitöréstermékei – Korpás László és munkatársainak kutatásai szerint – egy sekélyvízi-mocsári üledékgyűjtő medencében rakódtak le. Ez a medence egy délnyugat-északkeleti irányú szerkezeti vonallal (az ún. Diósjenői-vonallal) kettéosztott aljzat fölött jött létre, amelynek északi részét a felvidéki Vepor hegységhez tartozó idős, metamorf képződmények, déli részét pedig a Dunántúli-középhegységgel rokon karbonátos kőzetek építik fel. A rájuk települt, oligocén és alsó-középső-miocén korú, hol sekélyebb, hol mélyebb tengerben lerakódott üledékes kőzetek (pl. Hárshegyi homokkő, Kiscelli agyag, Budafoki homok) a vulkánosság feküképződményeinek tekinthetők. Az alsó-miocén tenger ősmaradványainak talán legszebb tárháza az Ipolyhoz kifutó Honti-szakadék, amelyben az alázúduló víz által kipreparált, keményebb agyagkőpadok több centiméter nagyságú kagyló- és csigavázak tömegét tárják fel.
A Börzsönyt és vulkáni társait létrehozó tűzhányó-tevékenység az Európai-tábla előtt egykor húzódó vékonyabb, talán óceáni lemezdarab déli irányú szubdukciójához kapcsolódott. Ez a folyamat – az alpi hegységképződés részeként – a kárpát-pannon térséget kialakító lemeztöredékek mozgásának volt a következménye. Mint a lemeztektonikai áttekintésben olvashattuk, e mozgássor épp a miocén eleje táján fejeződött be, így a Börzsöny vulkáni működése már mai helyén mehetett végbe.
A működés pontos kronológiájára vonatkozóan ugyanakkor megoszlanak a vélemények. Ma már nagy valószínűséggel kizárható az a korábbi felfogás, miszerint a vulkánosság az oligocénban kezdődött volna. Ám az ellenkező véglet sem igazán meggyőző, amely jelenleg a legelterjedtebb, nevezetesen, hogy a hegységet igen rövid, legfeljebb félmillió éves vulkánosság építette fel. Ez a nézet a fekü- és fedőüledékek nannoplankton-kronológiáján, paleomágneses méréseken és azon alapul, hogy az egyedi K/Ar radiometrikus koradatok megbízhatatlanok. Nos, ami a radiometrikus adatokat illeti, a korábban nem mindig jól megválasztott, vagy alkalmatlan minták néha valóban szélsőséges korokat mutattak, illetőleg a módszer sem volt még olyan pontos. Ám szép számmal akadnak olyan, rétegtanilag jól behatárolható kőzetminták – elsősorban a biotitásvány-tartalmúak –, amelyeken megbízható, földtani korok mérhetők. Pécskay Zoltán fizikusnak, az Atommagkutató Intézet munkatársának és e sorok szerzőjének véleménye szerint némely, fúrásból származó dácitminta mintegy 16 millió, illetve a legfiatalabbnak vélt andezitek 13,5–14 millió éves kora nemcsak a vulkánosság kezdetét és végét adja meg, hanem lefolyásának legalább két-két és fél millió éves időtartamát is jelzi. Ennek egyébként a fekü- és fedőüledékekben talált, az ún. NN5 zónához tartozó nannoplankton kronológiája sem mond ellent, minthogy az újabb korbesorolások szerint e zóna időtartama éppen két-két és félmillió év. Megerősítik a hosszabb időintervallumot az újabb, Mártonné Szalay Emőke által végzett és kiértékelt, a szerző és munkatársai által közelmúltban publikált paleomágneses vizsgálatok, amelyek a hegység idősebb részeinek forgó mozgását, egyszersmind a vulkánosságnak a középső-miocén bádeni korszaka egészére kiterjedő működését mutatták ki.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me