A Bükk-fennsík

Full text search

A Bükk-fennsík
A hegység legegyértelműbben elkülönülő része. Hossza 22, szélessége 0,5–6 km. Túlnyomó hányada jól karsztosodó triász mészkőből áll. A Garadna-völgy a 600–900 m magasságú Nagy- és a 750–350 m magasságú Kis-fennsíkra osztja. A Nagy-fennsík javáról a főleg miocén vulkáni törmelékes kőzetekből származó vörös, vörössárga málladéktakaró csaknem teljesen lepusztult, csupán a völgytalpakon, töbrökben maradtak meg foszlányai. A Kis-fennsík alacsonyabb, keleti részét még csaknem összefüggő, 0,5–3 m vastagságú málladéklepel födi, amelyen mindmáig rövidebb, de állandóvizű erek és hosszabb időszakos vízfolyások, sőt víznyelők születnek. Ennek ellenére a két fennsík formakincse igen hasonló. Túlnyomó hányaduk olyan teljes vagy javarészt kihantolt nyílt vegyes nemönálló karszt, amelynek legjellemzőbb felszínalakulatai – a mészkőre áröröklött, víznyelőtöbör-sorokkal mélybefejezett völgyek – a nemkarsztos fedőrétegek lehordódása során jöttek létre. E többnyire sekély völgyek között ördögszántás (karr)- mezőket, függőtöbröket, zsombolyokat, kiszáradt, romosodó forrásbarlangokat hordozó bércek és tetők emelkednek. Mivel a fennsíkok fölépítésében a nemkarsztos kőzetek szerepe alárendelt, a víznyelőkben végződő búvópatakos vakvölgyek csupán másodrangú, bár nem jelentéktelen karsztalakulatok.

A lepusztult peremű töbörben nyíló Nagy-Kő-lyuk a Kis-fennsíkon
A bércek és tetők abból a felső-oligocén–alsó-miocénban tovább egyengetődött felső-kréta–alsó-eocén tönkből származnak, amely a középső-felső-miocén takarórétegek alól a felső-szarmatában kezdett kihantolódni. Elrendeződésüket a hegység felső-miocén–alsó-pliocén völgyhálózata szabta meg, lényegében annak völgyközi hátain sorakoznak. 1 km2-re átlag 3 bérc jut.
A „belső-bércek” fennsíki völgyek talpához viszonyított magassága átlag 60–120 m. Tojásdad vagy kerek alapú csonka kúpok. Talpátmérőjük 400–800 m. Lapos, gyakran kettős tetőik menedékes, 8–20°-os lejtőkkel ereszkednek környékükre. Meredek sziklafalakat csupán néhányuk hordoz (Kerek-rét-fő, Őr-kő).

Kürtőközi mészkőszikla-torony a nagy-fennsíki Három-kő délnyugati homlokzatán
A „perem-bércek” a Bükk-fennsík „határkövei”. Külső lejtőjük hossza 400–600 m, esése e távolságon 100–300 m. Meredekségük csaknem mindenütt eléri vagy meghaladja a 30°-ot, helyenként függőleges, sőt túlhajló.
A perem-bércek leglátványosabb tagjai a „kövek”. Valamennyi ott alakult ki, ahol a fennsíki mészkő csaknem függőlegesen álló rétegei hasonló helyzetű palaösszletekre támaszkodnak. A mészkőnél átlag ötször gyorsabban aprózódó-málló pala itt valósággal „kipusztul” ellenállóbb szomszédja alól, s a függőleges vagy túlhajló mészkőrétegek így, sebhelyként hatalmas sziklafalakat visszahagyva, időről időre leomlottak-zuhantak. A Tar-, a Három-, a Köpüs- és a Magos-kő dörzs-törmelékköves falai, valamint a Bél-kő déli tövére „kent” palafoszlányok azt bizonyítják, hogy a fennsík peremének helyét, a kőzethatár mellett, rá- és föltolódásvonalak is előrejelezték. A „kövek” tehát a kőzetminőséghez igazodva elkülönítő lepusztulás kifaragta szerkezetilépcső-darabok, amelyek a fennsík peremeit három sorban, a Nagy-fennsík délnyugati karéján a Délnyugati-Bükkre, a Kis-fennsík délnyugati szegélyén a Szinva-Garadna völgyrendszerére, északnyugati, északi szélén az Északi-Bükkre tekintve ülik meg.
A mészkőbércek felszíni és felszínalatti karsztosodása egyaránt jelentős. Leggyakoribbak rajtuk az ördögszántás (karr)- pászták, amelyek csaknem mindenütt rétegfejeken alakultak és alakulnak ki. Legmarkánsabban az Istállós-, az Őr-, a Tar-, a Cserepes-, az Örvény- és a Pes-kő, a Küllő- és a Körös-hegy s a Fekete-Sár-bérc lejtőit tagolják.

A nagy-fennsíki Körös-lyuk bejárata és beomlott (fölnyílt) mennyezetű első terme
A lényegesen ritkább tetőközeli zsombolyok a Bükk legidősebb karsztalakulatai. Legalább felső-pliocén, esetleg öregebb víznyelőbarlangok táplálóterületüket és tölcsérüket vesztett maradványai (Kálmán-réti-, Kis-Kő-háti-, Lyukas-gerinci-, Mély-Sár-Bérci-zsomboly; –25, –110, –30, –5 m).
E zsombolyokéhoz hasonló, tetőkö-zeli helyzetben a bércek jelentős hányadának hátába egy-egy, a völgyi töbörsoroktól független, magányos töbör horpad. E „függőtöbrök” valószínűleg felső-pliocén víznyelők eltömődött, s azóta oldással szélesre „tányérosodott” utódai. A völgyi, soros töbrök fölött 30–70 m magasan helyezkednek el. Átmérőjük 80–200 m. Mélységük csekély, aljzatuk csaknem vízszintes.
A belső-bércekben, a már említett zsombolyokon kívül, csupán az Őr-kő (880 m), a Mély-Sár-bérc (921 m), a Kőris-hegy (944 m), a Fekete-Sár-bérc (930 m) és az Ördög-kút-tető (496 m) oldalában-tövében nyílnak barlangméretű járatok. Közülük a Kőrös-lyuk (hossza 38 m) az egész Mátraerdő legmagasabbra (930 m) emelt forrásbarlangja, amely fölszakadt mennyezetű első terme, kora és helyzete miatt is külön figyelmet érdemel. A kis-fennsíki Ördög-kút-tető délkeleti lejtőjén tátongó Nagy-Kő-lyuk és a Hillebrand Jenő-barlang egy-egy olyan függő töbörben nyílik, amelynek déli, völgyfelőli pereme erősen lepusztult.
A belső-bércek viszonylagos barlangszegénységével szemben a perem-bércek, különösen a kövek, minden üregfélében bővelkednek. Ezek a kövönként általában egymás közelében nyíló járatok (összesen kb. 50) azonban rövidek, csupán négynek a hossza haladja meg a 30, kettőé az 50 m-t. Több közülük korábban mint egy-egy nagyobb barlang része összetartozott, s csak azok romosodása miatt szakadt szét. A „kövek” oromzatán a lezuhanó mészkőtömbök mögül a pusztulás legkülönbözőbb szakaszaiban levő víznyelő-, forrás-, sőt átmenőbarlang-részletek, kürtők, sziklakapuk bukkannak elő (Három-kúti-, Magos-kői sziklafal). A külső oldalukat vesztett kürtők fölhasadt kéményekké, majd szűk kürtő-sikátorokká, rövid, szurdokszerű folyosókká alakulnak; aljukhoz gyakorta törmeléklejtővé egyesülő törmelékkúpok csatlakoznak; közöttük mind kiugróbbá különülnek a megmaradt kürtőközi bordák vagy sziklatornyok (Három-kút-, Magos-kő, Sólyom-, Köpüs-, Örvény-, Három-, Tar-, Bél-, Pes-kő, Sándor-hegy).

A Három-kút rombarlangrendszerének alaprajza és a Nagy-sziklakapu keresztmetszete
A két fennsík északi perembércei közé az Északi-Bükk felől látványos szurdokvölgyek harapóznak hátra. A hazai viszonylatban igen mély (150–250 m), változatos összetételű, élére állított rétegsorú alsó-triász üledéksávot átszelő Istállós-kő-lápa, Leány- és Ablakos-kő-völgy oldalait a válogató lepusztulás által élesen elkülönített, falszerű mészkő- és dolomittarajok, „ördögbordák” ékesítik. A bércek közötti víznyelőtöbörsoros völgyek túlnyomó hányada a fennsík peremei felől belseje felé tart és a Kis-fennsíkon a Forrás-völgy, a Nagy-fennsíkon a Lusta-völgy, illetve a jávorkút-létrási nyílt vegyes nemönálló karszt völgyrendszere felé szedődik össze. Futásukból megállapítható, hogy a Bükk-fennsík felső-miocén fedett karsztjának felszíni vízfolyásai a Bán-, valamint Szinva- és Garadna patakon át csaknem a kizárólag a Sajóhoz, továbbá a Tárkány-patakhoz tartoztak.
Valamennyi töbörsoros völgy közepes vagy sekély mélységű, széles talpú (30–300 m). Oldalaik lankásak (5–8°) vagy közepesen meredekek (8–20°), esésük kicsi, a 0,3–1,9 km hosszú oldalvölgyeké 3,4, a fővölgyeké – a Káposztás-kert-völgyet (3,5) kivéve – 0,38–2,8%. (A Déli- és az Északi-Bükk hasonló hosszúságú, töbörtelen oldalvölgyeié 9–11, a fővölgyeké 18–23%).

A Három-kúti Nagy-sziklakapu a Kis-fennsík délnyugati peremén
A völgyek töbreinek alakja s számos esetben működése is víznyelő voltukról vagy eredetükről vall. Keresztmetszetük tölcsér alakú, átmérőjükhöz viszonyított mélységük jelentős: 5–50, illetve 2–5; 50–100, illetve 5–10; 100–200, illetve 10–25 m. A töbrök mérete, feltöltődöttsége egyazon völgyön belül is tág határok között ingadozik. A közvetlen szomszédok sem működtek föltétlenül egyenlő ideig, eldugulásuk és kitakarítódásuk időtartama és száma szintén különbözhetett, s fiatalabb szomszédaik megjelenése után hosszabb-rövidebb ideig még tovább működtek vagy működnek. A soros töbrök egy részének fenekén ma is időszakosan működő víznyelőbarlang nyílik, más részük feltöltöttebb, laposabb aljzatú s nyitott nyelő nem látszik bennük.
Mivel a vízzáró lejtőhordalékkal feltöltött töbröket az oldás főként csak szélesíti, a szomszédosak gyakran ikertöbrökké (uvalákká), karsztvápákká (poljékké) egyesülnek. A Nagy-mező és a Zsidó-rét széles mélyedése egymással szembe tartó völgyek szomszédos töbreinek összeolvadásából jött létre.
A töbörsoros völgyek, a völgyek önállósuló szakaszaiban képződő ikertöbrök és karsztvápák keletkezési módjából következik, hogy a fennsíki víznyelőbarlangok és zsombolyok java bennük nyílik: István-lápai-barlang (–250 m; az ország legmélyebb barlangja!), Szepesi-barlang (–166 m), Borókás-tebri-barlangok, Csókási-, Őz-töbri-, Vadmacska-barlang, Szitás-lyuk, Várkapu-barlang (Kis-kút-lápa), Ördög-kút-zsomboly, Udvar-kő szakadéktöbre.

Időszakosan víznyelőként működő töbör a Nagy-mező délkeleti részén
Minthogy a Bükk-fennsík fölépítésében, felszínhordozásában a nem-karsztos kőzetek csak apró foltokkal, keskeny pásztákkal vesznek részt, e szigetszerű térszínekről a mészkőre érkező – többnyire rövid, kishozamú – vízfolyások nyelőben végződő völgyei, bár jellegük szerint karsztperemi felszínalakulatok, inkább a fennsík karsztján belüli formaegyüttesek. Noha ereik hossza, a Létrási- és a Jávor-kúti-patak kivételével, az 1 km-t sem éri el, visszafolyóik tekintélyes barlangokba vezetnek. A Létrási karsztvápában nyíló, 85 m mély Létrási-vizesbarlang az egész hegység legterjedelmesebb, az ország 6. leghosszabb barlangja (2200 m). A Jávor-kúti-víznyelőbarlang hossza 1000, mélysége 115 m, az ugyancsak 1 km hosszú, 152 m mély tekenősi Fekete-barlang az ország legnagyobb, dolomitban képződött üregrendszere. Mellettük a Kis-fennsíkról az Örvény-kői-, a Nagy-fennsíkról a Csipkési-víznyelőbarlang érdemel említést. A kis-fennsíki Szeleta-zsomboly (–115 m) málladéktakaróval még fedett karsztról érkező időszakos vízfolyás bújtatója.

A Köpüs-kő sziklapereme a Kis-fennsíkon

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me