Földtörténete

Full text search

Földtörténete
A Bükk alaphegységi kőzetei a felső-karbon és a középső-jura között a Tethys észak-afrikai („apuliai”) szegélyén keletkeztek. A csaknem 90 millió évig tartó, szinte folyamatos üledékképződés során főleg meszes és agyagos, kisebb mértékben dolomit- és homokkőrétegek rakódtak le. Közéjük a középső- és a felső-triászban riolitok (kvarcporfirok), andezitek (porfiritek) és bazaltok (diabázok), valamint ezek piroklasztitjai és gabbró települtek (lásd a Mezozoikumi magmatizmus és lemeztektonika című részt).
A hegység szerkezeti alapvetését létrehozó mozgások a felső-jura és az alsó-eocén között legalább két szakaszban zajlottak le. Ezek eredményeként a Bükk ferde redőkből, illetve főként dél felé átbuktatott takarókból és pikkelyekből álló gyűrt hegységgé változott. Agyagjai palává préselődtek, homokjai homokkővé cementálódtak össze.

Az Odvas-kő erősen gyűrt triász mészkőrétegei az Északi-Bükkben
Minthogy a Bükköt hordozó lemeztöredék a felső-jura és a felső-eocén között – tengeri környezetben –, az északi szélesség 21. és 34. foka között „ingázott”, a hegység immár szárazföldi felszínfejlődését a mállás és a folyóvizek, mészkőtérszíneken a karsztosodás irányították: kúp- és toronykarsztokkal tagolt, széles, lapos hátú tönkfelszínné alakult.
A mintegy 50 millió éve, a felső-eocénban előrenyomuló tenger üledékeinek – hullámverési kavics, mészkő, márga – szegélyszerű előfordulása alapján nem lehet eldönteni, hogy a hegység karsztos forró övezeti tönkje éppúgy teljesen eltemetődött-e, mint a Bakonyerdő (Dunántúli-középhegység) tagjai, vagy csak részben takarták be az említett üledékek. Mivel a hegység oligocén tengerborítottságának mértéke éppígy nem állapítható meg pontosan, csak annyi bizonyos, hogy a felső-eocéntól az oligocén végéig a Bükk felső-kréta–középső-eocén tönkjének nagyobb részén hosszabb ideig folyt szárazföldi, mint tengeralatti felszínalakulás.
A hegységet hordozó lemeztöredék kb. 25–30 millió évvel ezelőtt, az oligocén végére érkezett mai szomszédsága közelébe s kezdett azzal – össze-összeütközve – egybeforrni. Mivel az alsó-miocén végi tengeri üledékek mindenütt réteghiánnyal települnek korábbi elődeikre, bizonyos, hogy a Bükk az alsó-miocén első felében szárazulat volt, és részben fedett, karsztos forró övezeti tönkje óharmadidőszaki köpenyéből csaknem teljesen kihantolódott.

Az Eger-patak bokorerdők és sziklagyepek födte, jura időszaki párnalávát rejtő szarvaskői szorosa
Az alsó-miocén végétől kezdve a hegység tönkjének föltagolódását a Bükk tágabb környékén föllépő heves tűzhányó-tevékenység lassította, amely – több szakaszban – az egész hegység területére nagy tömegű laza, illetve többé-kevésbé összesült riolit-riodácit tűzárkő- (ignimbrit-) „takarót” borított.
Az ottnangi és kárpáti korszakban a hegység süllyedni kezdett, peremeit vetődések darabolták föl s rövid időre teljesen elborította a tenger. Összességében azonban a felszínalakulást a szárazföldi és tengerhullámzás irányította folyamatok váltakozása jellemezte. A hegység északi szegélyén és délnyugaton, a mai Tárkányi-medence peremén az akkor kialakult hullámverési színlők maradványait mindmáig 300–500 méter magasságú tetőszintek rajzolják ki.
A bádeni korszak közepére a lassan újra emelkedő hegységről lehúzódott a tenger, és újra visszatérésekor is csak peremeit borította el. A szarmata korszakban a fokozódó magasodás következtében a miocén középi sekélytengeri-vulkáni üledékek alól néhol már az alaphegységi kőzeteket is kihámozták a szárazföldi külső erők. Vagyis a Bükk folyamatos újharmad-negyedidőszaki karsztosodása, mai vízhálózatának kialakulásával párhuzamosan, a felső-szarmatában kezdődhetett meg.
A miocén végén, az alsó-pannon utolsó harmadában a hegység ismét megsüllyedt, s déli, keleti és északkeleti peremén – a lezökkenő Alfölddel és a Sajó-árokkal együtt – elöntötte az előrenyomuló Pannon-tenger (-tó). A magasságcsökkenés, majd az éghajlat félsivatagivá szárazodása miatt a Bükk miocén üledékköpenyének vékonyodása meglassult. A felső-pannonra a tó visszahúzódott, s a hegység csaknem sugarasan, de főleg keletnek, északkeletnek és délnyugatnak kifelé tartó, a szárazság miatt időszakos – záporpatak-szerű – vízfolyásai a Bükk peremein széles hegylábfelszínek kivésésébe, illetve fölépítésébe fogtak.
A felső-pannontól a pliocén második feléig tartó félsivatagias hegylábfelszín-képződést – újabb, erős emelkedés közepette (lásd A kőzetek hőtörténete című részt) – az éghajlat nedvesedése és hűvösödése, az erdők fokozatos visszatérése és az állandó vízfolyások újjászületése, szaporodása állította meg. A pliocén végén – 2,5–3 millió éve – a Bükk a mainál több melegkedvelő fajból álló, változatosabb összetételű, lombhullató erdőkkel borított, kb. 370–620 tengerszint fölötti magasságú hegység lehetett. Alapvető részei, a Bükk-fennsík, a Déli- és az Északi-Bükk ekkor kezdtek egymástól elkülönülni. Legmagasabb bércein és legmagasabban húzódó völgytalpain a mészkő egyre nagyobb foltokban bukkant felszínre. Mai tetőközeli töbrei és zsombolyai víznyelőként táplálhatták a hegység idősebb, ugyancsak tetőközeli forrásbarlang-nemzedékét: Körös-, Pongor-lyuk, Peskő-, Simakő-, Balla-, Vidróczky-, Szeleta-barlang. Az utóbbiakból kilépő források és a még igen nagy területeket elfoglaló fedett karsztok vízfolyásai hozták létre azt a völgyhálózatot, amely később átöröklődött a Bükk-fennsík és a Délkeleti-Bükk terjedelmes mészkőtérszíneire.
A negyedidőszakot – ismétlődő éghajlatváltozásai mellett, amelyeknek hatásait karsztos középhegységeink felszínalakulására azok általános bemutatása kapcsán már ismertettük – a Bükk esetében is emelkedési és nyugalmi szakaszok váltakozása jellemezte. A jégkor kezdetekor föllépő hűvösödés és lassú szárazodás a hegység jelentős emelkedésével esett egybe. A karsztvízszint mélységének növekedése következtében, kb. 2 millió éve a Bükk-fennsík és a Délkeleti-Bükk mészkőtérszíneire átörökölt völgyek vízfolyásai nyelőkön át a mészkőtömegek belsejébe kényszerültek (mélybe-fejeződés), majd nyelőtölcséreik helyének völgyfő felé való áttevődésével megkezdődött a Bükkre is annyira jellemző, az év nagyobb részében száraz töbörsoros völgyek szaporodása. Így a Bükk-fennsíkot és alacsonyabb szomszédságát addig összekapcsoló felszíni vízhálózat fokozatosan megszűnt.
Régészeti és őslénytani leletek szerint bizonyos, hogy a hegység fiatalabb forrásbarlang-nemzedékének (Berva-, Istállós-kői-, Lök-völgyi-, Lambrecht Kálmán-, Herman Ottó-barlang, Suba-lyuk, Büdös-pest) legkésőbb a középső jégkori riss jégkorszakban lejátszódó emelkedés hatására ki kellett alakulnia. A Bükk ekkor már csak 30–100 m-rel lehetett alacsonyabb, mint ma. Ezt követően, a riss-würm jégkorszakközben kerülhettek mai helyükre a Mónosbéli-, a Latorúti- és a Kácsi-vízfő, valamint a Délnyugati-Bükk – akkor még alig időszakos – forrásai (Vörös-kő-, Imó, Feketelen-forrás), a würm végi emelkedés következtében pedig Eger, Bélapátfalva, Mályinka, Diósgyőr és Miskolctapolca karsztforrásai. A legutolsó, a felső-jégkorból a kora jelenkorba átnyúló emelkedés eredményeként a hegység elérte mostani magasságát, s az utóbbi 6000–7000 évben kirajzolódtak mai arculatának aprólékosabb vonásai.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me