A Vértes és a Velencei-hegység

Full text search

A Vértes és a Velencei-hegység
A Bakony és a Dunazug-hegyvidék közé ékelődő két hegységet alakrajzilag heterogén, alacsony középhegységi fennsíkok és fennsíkmaradványok, eltérő magasságú sasbércsorok, hegyközi és hegységelőtéri medencék, hegységperemi dombságok, hegylábi síkok jellemzik. A Dunántúli-középhegység kevéssé tagolt részei, átlagos reliefenergiájuk 50,4 m/km2, átlagos völgysűrűségük 2,84 km/km2. A szorosabb értelemben vett középhegység (legmagasabb pontjai: Körtvélyes 481 m, Nagy-Cser, Nagy-Bükk) morfológiailag ennél élénkebb képet mutat – a kisebb átlagot a kiterjedt hegylábi térszínek gyenge tagoltsága magyarázza.
A területet az alábbi kistájcsoportokban tárgyaljuk: 1. Vértesaljai-dombság, 2. Vértes-hegység (a kötetünkben található tájbeosztásban együtt Vértes és vidéke); 3. Velencei-hegység.
1. Vértesalja. A Vértes északi peremi fennsíkjait az Által-ér völgye választja el egykori északi hegylábfelszínétől, a Bársonyostól. Az aszimmetrikus eróziós völgy hordalékkúp-sorokat, teraszokat építve fűzi fel a Vértesből kifutó völgyeket. Az egykori hordalékkúpok kavicssapkás tanúhegyek formájában maradtak vissza. A Bársonyos az egykori hegylábfelszín átformálásával, felvölgyelésével keletkezett eróziós-deráziós dombság; helyenként futóhomokleplek takarják.
2. Vértes. Alacsony, sasbérces-árkos szerkezetű karsztos középhegység. A kisebb hegyközi medencék (Gánti-, Vérteskozmai-, Várgesztesi-, Csákberényi-) alapzatát kúpkarsztos, bauxittakarós peneplénmaradványok képezik (Gánt), amelyeket eocén ingressziós üledékek, mészkőtakarók óvtak meg a lepusztulástól; rajtuk harmadidőszaki üledékek települnek. Az alacsony fennsíkokat féligszáraz éghajlat alatt beréselődött egykori torrens völgyrendszerek tagolják, csipkézik, amelyek hegység-előteri völgykijáratainál törmelék- és hordalékkúpok, laza hegylábfelszínek épültek (Csákvár). A fennsíkperemeken abráziós lépcsők őrződtek meg. Hipparion (háromujjú ősló)- leleteiről híres a Báraczházi-barlang.
A Bakonyt és a Vértest a Móri-árok süllyedékrendszere választja el. Ennek alapzatában kúpkarsztos felső-kréta–eocén peneplénmaradványok ismerhetők fel harmadidőszaki durvatörmelékes üledékekkel fedve; a mai morfológiai képet a felső-pliocén–negyedidő-szaki felszínformálódás szabta meg kavicssapkás tanúhegyekkel, hosszanti, széles dombhátakkal, tagolt hegylábfelszínekkel, szőlőkultúrás, lankás hegylábi lejtőkkel.

A Csókakő várromja a Vértes nyugati peremének egyik dolomitrögén Háttérben a Zámolyi-medence (Hevesi Attila felvétele)
3. Velencei-hegység. Az újpaleozoikumi gránitképződés pásztájának felszínen maradt része (lásd a földtörténeti és a kőzettani részben); kihantolt gránitpluton többszörösen tönkösödött középhegységi formatípusa. Enyhén hullámos tönkös maradványfelszínek, lépcsős hegylábfelszínek, hosszanti gerincek, és a gránit sajátos, gyapjúzsákos lepusztulásformái jellemzik kőbörcökkel, ingókövekkel (lásd a Vulkáni és egyéb hegységeink című részt). A harmadidőszaki letarolás az egykori eocén vulkánosság formáit és anyagát felemésztette, a hegység könnyen pusztuló palaköpenye pedig mára hegylábfelszínné alacsonyodott, helyenként a gránit málladéktakarójába temetkezve.
A hegység környezetében a harmadidőszak végétől alacsony dombsági jellegű hegylábfelszínek (Fehérvári-hegylábfelszín), enyhén tagolt eróziós-deráziós dombvidék (Pázmánd-Verebi-dombvidék), hátakra tagolódott hegylábi síkok (Lovasberényi-löszöshát) jöttek létre. Északi előterében az egykor tóval kitöltött Zámolyi-medence, délen a Velencei-tó holocén süllyedékek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me