Kőzet- és talajtípusok

Full text search

Kőzet- és talajtípusok
A paleozoikumi metamorf (palák), magmás (gránit) és üledékes (permi homokkő, konglomerátum) kőzetek a délkeleti hegységperemen északkelet-délnyugati csapás mentén fordulnak elő. Felszíni kibúvásaikat vékony lejtőüledékek borítják. A permi homokkő vörös málladéktakaróján többnyire savanyú talajok, a gránitfelszíneken agyagbemosódásos barna erdőtalajok képződtek.
A főként triász karbonátos üledékes kőzetek a középhegység legtömegesebb domborzatépítői. Kémiai összetételük (Ca/Mg arány, oldódási maradék típusa stb.) és kőzetfizikai jellemzőik (repedezettség, porlódási hajlam, fagyállékonyság stb.) alapján több mint 30 különböző típust lehet elkülöníteni. Változatos területi eloszlásban mint talajképző kőzeteknek meghatározó szerepük van a középhegység talajtípusainak kialakításában. A karsztos, vízhiányos mészkő- és dolomittérszíneken a talajképződés lassú, mállási termék alig képződik, ezért csak sekély váztalajok, vékony rendzinatakarós termőrétegek alakulhattak ki. Kedvezőtlen termőhelyi adottságaik következtében a mezőgazdaság számára alkalmatlan, elsősorban erdőgazdasági hasznosítású térszínek.
Kedvezőbb a felszínközeli rétegek vízháztartása a sasbércek és fennsíkok enyhén hullámos vörösagyag-takarós térszínein. Szemben a dolomitkopárokkal, itt a csapadékvizek jóval nagyobb hányada hasznosul. A sekély karsztos vörösagyag-leples mélyedésekben – az átlagot meghaladó csapadékú években – pangóvizek is kialakulhatnak.
A sasbércek, fennsíkok központi területein előforduló hullóporos lejtőüledékek, löszös-homokos kötőanyagú, több méter vastag lejtőtörmelék-takarók szintén előnyösebben befolyásolják a felszínközeli rétegek vízháztartását; rajtuk barna erdőtalajok képződtek.
A harmadidőszaki medenceüledékek jó vízgazdálkodásuk, polimikt ásványos összetételük, előnyös kőzetfizikai jellemzőik, mechanikai összetételük, kedvező mállási adottságaik révén jó talajképző kőzetek. Jelentős térfoglalású kőzetek az oligo-miocén durvatörmelékes üledéksorozatok (pl. Csatkai formáció, Hárshegyi homokkő), az agyagmárgák, agyagok (Kiscelli agyag), a pannóniai homok-, kavics- és agyagösszletek. Ezek ásványos összetétele a talajképződés számára is kedvező feltételeket biztosít: térszíneiken termőképesebb barna erdőtalajok (agyagbemosódásos barna erdőtalaj, kovárványos barna erdőtalaj) gyengén vagy közepesen erodált változatai fordulnak elő.
A bazaltból és piroklasztitjaiból álló felszíneken ranker-erubáz és váztalajok képződtek; málladéktakaróik ásványos összetétele, bázikus kémhatása előnyösen befolyásolja a talaj tulajdonságait.
A dombsági és hegységelőtéri térszíneken jellegzetes képződmények a lösz és löszszerű üledék-felhalmozódások, az eluviális-deluviális üledéktakarók, a többszörösen áthalmozott üledéktípusok. Ezek a barna erdőtalajok (csernozjom barna erdőtalaj, Ramann-féle erdőtalaj) kitűnő alapkőzetei. Szárazabb területeken a mészlepedékes csernozjom fejlődött ki. A mezőgazdaságilag művelt területeken gyakoriak az antropogén humuszkarbonát-talajok.
A hegységelőterek eolikus homokleplei – helyenként rozsdabarna erdőtalajokkal (Fenyőfő, Súri-Bakonyalja, Bársonyos stb.) – szintén jó mező- és erdőgazdasági adottságú térszínek.
Az alluviális üledékeken, a folyóvízi ártereken, medencetalpakon, ármentes térszíneken többnyire vízhatás alatt álló réti talajok jöttek létre. Az állandó vízhatású térszínek jellegzetes képződményei a tőzegek; jelentős előfordulásaik a Tapolcai-medence mélyfekvésű részein találhatók.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me