Földtani felépítésük

Full text search

Földtani felépítésük
A Mecsek-hegység déli, délkeleti határán – a Szigetvár-Pécs-Ófalu nyomvonalon – jelentős tektonikai vonal, az ún. Mecsekalja-öv húzódik. Ez a zömmel üledékes kőzetekből álló Mecseket, illetve a kristályos kőzetekből felépített Geresdi-dombságot és Görcsönyi-hátságot (együtt Baranyai-dombságot) választja el. Itt nyugat-délnyugat–kelet-északkeleti irányú pásztákban, részben a felszínen is ópaleozoikumi vagy még idősebb kőzetek találhatók (fillit, kristályos mészkő, amfibolit, csillámpala stb.), amelyek agyagos, törmelékes és vulkáni eredetű üledékes kőzetsorozat különböző mértékű átalakulásával képződtek. E kőzetek a variszkuszi hegységképződés során, a karbon időszakban nagyon erős átalakulással, ún. ultrametamorfózissal részben migmatittá és gránittá, illetve – a Mecsekalja-övvel párhuzamos, nagyarányú vízszintes elmozdulások nyíróhatására – milonittá alakultak.

A Jakab-hegy meredek deráziós völgyfülkékkel tagolt déli lejtője, előtérben Cserkút községgel
A Mecsek karbontól pleisztocénig terjedő, zömmel üledékes kőzetekből álló, de számos időszakban magmás kőzetekkel tarkított rétegsora a hegység két fő szerkezeti egységében, a Nyugati- és Keleti-Mecsekben tanulmányozható. A legelterjedtebb, triász és részben jura képződmények – amelyek a „germán” típusú európai partszegélyen (Tisza-mikrolemez) rakódtak le – alapvetően különböznek a Dunántúli-középhegység és a Bükk hasonló korú, „alpi” jellegű (Tethys-eredetű) karbonátos kőzeteitől (lásd a földtörténeti fejezetben). A Nyugati-Mecsekben feltáruló felboltozódásos (antiklinális-) szerkezetben – nyugatról keletre fiatalodó rétegsorban – karbon gránit, perm homokkő (ez tartalmazza az uránércet), triász törmelékes kőzetek (Jakabhegyi konglomerátum és homokkő), lemezes agyagkő, aleurolit és evaporit következik egymásra; ezeken szintén triász időszaki, vastag mészkőösszlet települ, amelynek szép karsztformái, karsztjelenségei zömmel a hegység középső részén tanulmányozhatók (lásd később). A Keleti-Mecsekben előforduló jura–alsó-kréta kőzetsorozat ezzel szemben szinklinálist alkot. Az itt rejlő mecseki feketeszén tengerparti, lagúna- és folyóvízi környezetben lerakódott alsó-jura homokkő-, aleurolit-, agyagkő- és márgarétegekkel együtt képződött, s a Kisújbányai-medencét körülölelő sávban a felszín közelébe is került. A medence belseje felé egyre fiatalabb képződmények, előbb középső–felső-jura egyre inkább mélytengeri, majd alsó-kréta, ismét sekélyebbvízi mészkövek találhatók. Ezután hosszú üledékhézagot követően képződött vastag miocén törmelékes és meszes üledékek következnek, amelyek a hegység északi részét ma is nagy területen borítják. Főleg a hegylábi térszíneken nagy menynyiségben pliocén agyag, homok, valamint pleisztocén lösz és lejtőtörmelék is képződött.
Nagyon változatos a Mecsek magmatizmusa. A már említett karbon gránitot a perm időszakban nagy mennyiségű riolit képződése követte, amely azonban a felszínre – a Nyugati-Mecsekben – csak egyetlen feltárásban bukkan. Az alsó-jura kőszenes összletben vékony piroklasztit-rétegek ismertek. Az alsó-krétában – ki nem fejlődött rifthez kapcsolódva – nagy menynyiségű alkálibazalt, trachit és fonolit („csengőkő”), a miocénban andezit és „alsó-riolittufa” képződött.
A kisebb területű Villányi-hegység jóval egyszerűbb felépítésű. A hézagos kifejlődésű, kis vastagságú triász dolomitra, mészkőre még hézagosabb jura üledékek települnek, ám mindegyik, különösen a középső-jura rétegek (pl. a Templom-hegyen) igen gazdagok ősmaradványokban (ammoniteszek, pörgekarúak, kagylók, csigák stb.; lásd az őslénytani fejezet jurát és krétát bemutató részében). A rétegsort alsó-kréta mészkő (a Harsány-hegyen bauxittal), némi miocén üledék, végül a mecsekihez hasonló negyedidőszaki képződmények zárják.
A kréta időszak egyúttal a Mecsek és a Villány – legalábbis szerkezeti értelemben vett – hegységgé válását is jelöli. A változatos, főleg üledékes kőzetanyag az alpi szerkezetalakulás során felpikkelyeződött, erősen meggyűrődött, a Villányi-hegységben jellegzetes „zsindely”-szerkezetbe rendeződött. A Mecsekben később, még a miocén során is jelentős szerkezeti mozgások zajlottak le, sőt, mindkét hegység csak a még fiatalabb, pleisztocén kiemelkedés során nyerte el jelenlegi magasságát. Ma már azonban szelíd hátak alkotta, erősen lepusztult szigetként emelkednek ki az őket körülölelő domb- és síkvidéki területekből. Lepusztulásuk elsősorban a szerkezeti vonalak mentén kialakult, azokat tovább mélyítő kisebb-nagyobb vízfolyások eróziója révén megy végbe, amit a lassú tömegmozgásos (deráziós) folyamatok is hathatósan kiegészítenek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me