Miocén

Full text search

Miocén
A miocén elején sok szempontból a felső-oligocénhoz hasonló üledékképződés folyt. A partmenti vizekben Ostreás rétegek, a mélyebb régiókban erősen bordázott fésűskagylókat (Pecten-féléket) tartalmazó homokos üledék, míg a medencékben a sima, vékonyhéjú kagylókat tartalmazó „slír” halmozódott fel.

Rákmaradványok. Baloldalt: Ranina (eocén, Dudar),
jobboldalt: Maja (miocén, Budapest)
A középső-miocén bádeni korszakában lerakódott képződmények nagyon gazdagok makrofaunában. A legjellegzetesebb kőzet a lajtamészkő. A fehér, homokos, laza mészkövet Fertőrákosnál már a rómaiak is bányászták, de ebbe mélyül a Kőbányai Sörgyár legtöbb pincéje is. A kőzet zátonyfáciesű, s ennek megfelelően rendkívül gazdag tengeri gerinctelenek maradványaiban. Kagylói közül a Flabellipectenek az aljzaton szabadon heverők, az Ostreák a cementálók, a sonkakagylók (Pinna) az iszapba félig beásók, a Pholadomyák a mélyreásók közé tartoztak. A Lithophaga egy datolya-alakú, a Jouannetia pedig egy gömbölyded fúrókagyló volt. A csigák közül a kúpcsigák (Conus) a leggyakoribbak, de találhatunk porceláncsigákat (Cypraea) és a Natica, Turritella, Rissoa, Aporrhais és Nassa nemzetségbe tartozó fajokat is. A mészvázú vörösalgák (Lithothamnium) mindenütt gyakoriak; egyes lelőhelyeken jellegzetesek a telepes korallok (Plesiastrea). Az egykori zátony védettebb részein a félig beásó életmódot folytató tengeri sünök (Clypeaster és Scutella) a leggyakoribbak. A tízlábú rákok olló- és karapax-maradványai szintén nem ritkák a lajtamészkőben. A középső-miocén lajtamészkő a hazai földtörténet utolsó trópusi tengerében keletkezett. A rátelepülő szarmata rétegek már csökkentsósvízben rakódtak le. Az ilyen képződményekre a nagy egyedszám és a kis fajszám jellemző. A szarmata mészkőben tömegesen találhatók az apró csigaházak (Cerithium, Pirenella) és a sima dísztelen kagylók (Irus, Mactra, Ervilia) kőbelei.

A kecskekörömként ismert pannon kagyló (Congeria ungula-caprae) lekoptatott maradványai (Tihany)

Csigaházak (Tympanotonus) oligocén homokból (Máriahalom)
A régebben a pliocénba sorolt alsó-pannóniai rétegeket, amelyek az egyre kiélesedő pannóniai tóban keletkeztek, ma felső-miocénnak tekintjük. A homokos, agyagos rétegek jellegzetes kagylói a Congeriák. A tihanyi magaspartok homokos rétegeiben is meglévő, később Congeria ungula-caprae-nek elnevezett kagyló lekoptatott búbi részét „kecskeköröm” néven ismerte a nép. A Balaton hullámai által a pannon rétegekből kimosott maradványokat valaha a tóparton lehetett gyűjtögetni. A legendás „kecskekörmök” helyes értelmezése a 19. századi magyar őslénytan egyik jelentős eredménye volt. A pannon jellegzetes és szép kagylói még az erősen bordázott Lymnocardiumok. A csigák közül a Melanopsisok és a Viviparusok a leggyakoribbak. A különleges, sapkaformájú Valenciennius a mélyebb vizeket lakta.

Miocén fésűskagyló-félék (Észak-Magyarország)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me