Kréta időszaki ősmaradványok

Full text search

Kréta időszaki ősmaradványok
A kréta a földfelszín nagyarányú átrendeződésének időszaka volt. Mint korábban olvashattuk, ekkor kezdődött meg – a Tethys bezáródásával összefüggésben – az alpi-kárpáti hegységrendszer kialakulása. A Föld belső erőinek dinamikája sokféle, gyorsan változó környezetet hozott létre. A Kárpát-medencében a krétát rendkívül változatos üledékek és ősmaradvány-együttesek képviselik.
A Dunántúli-középhegység területének addig többé-kevésbé egységes üledékgyűjtő medencéje a kréta folyamán feldarabolódott. A nyugati részen, a Bakonyban az alsó-krétát a felső-jura üledékekhez alapjában hasonló mészkövek képviselik, olykor gazdag ősmaradvány-együttesekkel. A legjelentősebb fauna a Zirc melletti Márvány-bányából került elő, ahol az ott fejtett felső-jura mészkő fölött Wein György, a szerkezetföldtan kiemelkedő tudósa az 1930-as években – még mint egyetemi hallgató – ammoniteszekben rendkívül gazdag, vékony alsó-kréta (barrémi) rétegeket ismert fel. A Márvány-bánya faunájában uralkodóak a Tetragonites- és Phylloceras-félék, valamint az Abrytusites és Barremites nemzetségek képviselői. Ugyancsak nem ritkák az úgynevezett heteromorf, nem szabályosan felcsavarodott házú ammoniteszek sem, mint az Anahamulina és az Euptychoceras. A heteromorfok, bár néhány nemzetségük elvétve a triász és jura folyamán is megjelent, igazi virágkorukat és meghökkentő sokféleségüket a krétában érték el. Előfordulnak közöttük csigaház és pipa alakúak, valamint egyenes házúak, és első pillantásra szabálytalanul „összebogozott” formák is. Ezek különösen nagy számban és alakgazdagságban gyűjthetők a bakonyi középső-kréta egyik kőzetéből, a glaukonit nevű ásványtól zöldes színű márgából, melynek egyik változatát a rá jellemző nagy termetű csigaház-alakú ammonitesz után turriliteszes márgának is nevezik. A „normális” Stoliczkaia mellett a heteromorfokat főként a Scaphites, Anisoceras és Lechites képviseli.

Kréta ammoniteszek. Fent: Crioceratites; Stoliczkaia; Anisoceras; Lechites. Lent: Tetragonites; Hysteroceras; Scaphites; Kilianella
Ugyancsak az ammoniteszek a gerecsei kréta üledékek uralkodó ősmaradványai. A cementgyártás céljára a Lábatlan melletti Bersek-hegyen nagy kőfejtőben bányászott, mély tengervályúban lerakódott alsó-kréta márga helyenként tele van heteromorf és nem heteromorf ammoniteszek többé-kevésbé deformált, gyakran eleve töredékesen a kőzetbe ágyazódott kőbeleivel. Jellemzőek az Olcostephanus, a Partschiceras, valamint a heteromorf Crioceratites nemzetségek. A fiatalabb kréta fosszília-együttesekben az ammoniteszek helyett már más ősmaradványoké az uralkodó szerep.
A kagylók meghatározó elemei a középhegységi kréta számos üledékének és ősmaradvány-együttesének. A Zirc környékén néhány méter magas sziklafalakat alkotó, sekélytengeri eredetű középső-kréta mészkövet a benne található nagytermetű kagylók (Toucasia) régebbi neve után requiéniás mészkőnek is nevezik.
A felső-kréta sekélytengeri mészköveiben szintén a kagylóké az uralkodó szerep. A vastag héjú, nagyon egyenlőtlen teknőjű, különleges fogazatú kagylók egy csoportját rudistáknak nevezik. A rudistákban rendszerint gazdag ősmaradvány-együtteseket tartalmazó felső-kréta kőzeteket, melyek az alpi hegységöv felgyűrődésének első szakaszában létrejött medencéket töltik ki, az Északi-Mészkőalpokban lévő klasszikus előfordulási területükről Gosau-típusú üledékeknek hívják. A bakonyi felső-krétát is ezekhez hasonló kőzetek építik fel, és szintén gazdag ősmaradvány-társaságot tartalmazó Gosau-típusú rétegsorok találhatók a Kárpát-medence több helyén, így például az Erdélyi-középhegységben és az Újvidékhez közeli Fruska Gora-hegységben.
A Dunántúli-középhegységben a Sümeg környéki klasszikus lelőhelyeken a Vaccinites, Lapeirouseia és Radiolites rudista-nemzetségek számos, olykor embercomb nagyságú példánya gyűjthető. A rudista kagylók tülök alakú nehéz teknői olykor valóságos zátonyokat alkottak. Johannes Walther, a nagy német geológus szavaival élve úgy álltak az egykori tenger iszapjában, mint a répák a földben.

Kréta ősmaradványok a Bakony hegységből. Fent: Sellithyris (pörgekarú); Holaster (tengeri sün); Cyclolites (korall); Radiolites (kagyló). Lent: Neithea (kagyló); sima és díszített Pyrguliferák (csigák); Cassiope (csiga); Pycnodonte (kagyló). A skála hossza 5 cm
Ugyancsak nagy termetű kagylók népesítették be a késői kréta tenger mélyebb régióit is. Az egyik, Magyarpolány vidékén jelentős területet borító kőzetet a világszerte elterjedt, koncentrikus redőkkel díszített kagylók (Inoceramus) gyakori maradványai után inocerámuszos márgának is nevezik.
A felső-kréta kőszéntelepeket fedő tengeri üledékek nagyon gazdagok ősmaradványokban. Az egyik kőzettípust a benne olykor egész rétegeket megtöltő, az osztriga-félék rokonságába tartozó kagyló (Pycnodonte) régebbi elnevezése után gryphaeás márgának is hívják. A kréta időszak jellegzetes, világszerte elterjedt kagylója, a Neithea szintén előfordul.
A Bakonyban a felső-kréta üledékképződési ciklusa kőszéntartalmú, édesvízi üledékek lerakódásával kezdődött. Az ajkai kőszéntelepek közti meddőkőzetekben nagyon gyakoriak a Pyrgulifera nevű csiga szép házai. Az idősebb rétegekben a csak spirálisan díszített alakok vannak túlsúlyban, míg a rétegsorban felfelé haladva a tüskékkel és bordákkal díszített formák lesznek gyakoribbak. A Pyrgulifera mai közeli rokonai Afrikában, a Tanganyika-tóban élnek. A késői kréta tengerparti lagúnákban lerakódott márgáiban feltűnőek a Cassiope csiganemzetség spirális kiemelkedésekkel díszített házai.
A késő kréta tengerparti régióiban a puhatestűek mellett más élőlények sokasága is élt. A Sümeg környéki lelőhelyekre különösen jellemzőek a félgömb alakú, Cyclolites nevű magános korall maradványai. A Cyclolites az Indo-pacifikus térség trópusi tengereiben ma élő gombakorall (Fungia) rokona volt.
A tüskésbőrűek közé, vagyis a tengeri csillagokkal és tengeri liliomokkal azonos törzsbe tartozó tengeri sünök ugyancsak gyakoriak a középhegységi kréta egyes ősmaradvány-társaságaiban. Nagy számban, általában kitűnő megtartási állapotban kerülnek elő például a már említett albai korú glaukonitos márgából, amelyben a Discoidea, Holaster és Epiaster a jellemző nemzetségek.
A pörgekarúak általában ritkák a kréta kőzetekben, ám a Dunántúli-középhegységben Sümegtől Tatáig elterjedt, például a sümegi Vár-hegyet is alkotó krinoideás (tengeri liliomok nyéltagjaiból álló) mészkő legalsó rétegeiből helyenként nagy mennyiségben gyűjthetők. Ugyancsak nagy tömegben fordulnak elő a Sellithyris sella pörgekarú-faj példányai az albai rétegsor alsó szakaszát képező, Zirc környékén feltárt agyagos rétegekben.

Kréta kagylók a Bakony hegységből. Balra: Inoceramus, jobbra: Vaccinites
A Mecsek kréta rétegsora és fosszília-együttese alapvetően különbözik a Kárpát-medence más területeitől. Csak a kréta korai szakasza hagyott hátra ősmaradványokban helyenként gazdag üledékeket. Ez utóbbiak egy egykori vulkáni szigetet körülvevő sekély, trópusi tenger változatos élővilágára vallanak. A nagy, vastag héjú kagylók, csigák és korallok maradványai nem eredeti életterük közelében őrződtek meg, hanem a lejtős tengerfenéken időnként az őket befogadó, vulkáni eredetű törmeléket tartalmazó üledékkel együtt a mélyebb régiókba csúsztak le, ahol különben ammoniteszeket tartalmazó márga lerakódása folyt. A legfontosabb lelőhely a Kisújbányai-medencében van. A gazdag kagylófauna leírását Hofmann Károly, a múlt század kiváló geológusa kezdte meg, majd a halálával félbeszakadt munkát Vadász Elemér, a magyar földtan e századi egyik meghatározó alakja fejezte be.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me