Egy nagyon sokszínű világ: egysejtű állati ősmaradványok

Full text search

Egy nagyon sokszínű világ: egysejtű állati ősmaradványok
Mikrofosszíliákat az állatvilág számos törzsének képviselői képesek hátrahagyni. Több mint száz éve folyó kutatásuk során egyre több csoportról derült ki, hogy a földi élet történetének megismerésében betöltött szerepükön túl gyakorlati jelentőséggel is bírnak.
A likacsoshéjúak (foraminiferák) az egysejtűek közé tartoznak. Egyetlen elemből álló vázuk van, amely igen nagyra, akár több centiméteresre is megnőhet. Döntő többségük a tengerek vizében lebegve, vagy azok fenekén él, de vannak közöttük édesvíziek is. Hagyományosan megkülönböztetik a kis- (1–2 mm-es) és nagyforaminiferákat. Az utóbbiak általában a váz belső bélyegei alapján határozhatók meg, ezért metszetben vizsgálják őket. A foraminiferák a mikroszkopikus ősmaradványok egyik legrégebben ismert, és jelenleg is talán legintenzívebben kutatott csoportja. Jelentőségüket lenyűgöző változatosságuk és elterjedtségük adja: sok közülük kor- és környezetjelző. Különösen fontos a plankton (lebegő) és fenéklakó formák mennyiségének az aránya, mivel ez az egykori vízmélységgel változik: a sok plankton foraminiferát tartalmazó kőzetek mélyebb tengerek üledékei. A Kárpát-medence a foraminifera-kutatás egyik bölcsője: a 18. század végén az Erdélyi-medence harmadidőszaki rétegeiből írt le először Leopold Fichtel és Joseph P. C. Moll néhány, azóta számos más területről is előkerült fajt. Hantken Miksa, a budapesti Tudományegyetem első őslénytan-professzora pedig a foraminiferák rétegtani alkalmazásának egyik úttörője volt, akinek nevét foraminifera-nemzetség (Hantkenina) is őrzi.

Állati mikrofosszíliák. Fent: radioláriák a Balaton-felvidék triászából Dosztály Lajos (1991) után. Lent: Calpionellopsis (tintinnida) a mecseki alsó-krétából; konodonták az Aggteleki-hegység triászából Kovács Sándor (1986) után. A skála hossza 0,1 mm
Foraminiferák a Kárpát-medence legtöbb tengeri eredetű üledékes kőzetében találhatók. A terjedelem korlátai miatt a következő áttekintés a leginkább szembetűnő, vagy más szempontból kiemelkedő jelentőségű előfordulások említésére szorítkozik. A legidősebb leletek a karbon időszakból valók: a szabadbattyáni alsó-karbon mészkő gazdag faunájában egyebek mellett a Glomospira és Endothyra nemzetségek a gyakoriak. A bükki felső-karbonban a kisforaminiferák (Tuberitina, Eotuberitina) mellett nagyforaminiferák (Fusulina, Ozawainella) is előfordulnak. A perm üledékekben az Earlandia, Glomospira, Hemigordius, Globivalvulina nemzetségek az uralkodók. A Magyar-középhegység változatos triász kőzetei általában gazdagok foraminiferákban. Említésre érdemes a Triasina hantkeni nevű faj, amely nagyon gyakori a felső-triász Dachsteini mészkőben szürke, kalcit anyagú „pettyek” alakjában. A jura időszakban jelentek meg világszerte az első bizonyosan planktoni foraminiferák, melyek közös jellemzője a kis méret. Az egyik legkorábbi előfordulás a Gerecse alsó-jura rétegeiből vált ismertté az elmúlt években. A kréta időszaki sekélytengeri mészkövekben és márgákban gyakori korjelző ősmaradványok az Orbitolina nemzetségbe tartozó, kúp alakú vázat növesztő nagyforaminiferák. A mélyebbvízi üledékekben számos plankton alakot találunk (Rotalipora, Globotruncana). A harmadidőszaki kőzetek legtöbbje ugyancsak rendkívül gazdag foraminiferákban. Az eocén kor az előző oldalakon már említett Nummulites, Discocyclina, Alveolina, Assilina és más nemzetségekbe tartozó nagyforaminiferák virágkora volt. A nummuliteszes mészkő a Kárpát-medence számos területén igen elterjedt sekélytengeri üledék. A „Szent László pénze” egyik fajának házátmérője a 10 centimétert is elérheti! A mélyebbvízi lerakódások közül az Óbudán és környékén egykor nagy téglagyári agyagfejtőkben bányászott, oligocén korú Kiscelli agyag érdemel említést, melynek változatos foraminifera-faunája Hantken klasszikus monográfiája nyomán vált ismertté.
A sugárállatkák (radioláriák) kovavázú, többnyire a nyílt tengerekben élő egysejtűek. Vázuk mérete általában 0,1–0,5 mm közötti. Rétegtani–paleooceanográfiai jelentőségükre az utóbbi néhány évtizedben derült fény. A Kárpát-medencében a radiolária-maradványok főként a triász és jura tengeri üledékekben gyakoriak, amelyek némelyikében a vázak kova-anyagának kioldódása és újrakicsapódása útján létrejött tűzkő-lencsék és -rétegek is előfordulnak. A jóformán csak sugárállatkák vázának kovaanyagából álló kőzetet radiolaritnak nevezzük; ez különösen jellemző a középső- és felső-jura határára. A Dunántúli-középhegységben gyakori Tűzköves-hegy, Tűzköves-árok stb. földrajzi nevek a már az ősember által is hasznosított radiolarit előfordulásairól kapták nevüket. A radiolaritok általában nem szolgáltatnak jó megtartású sugárállatka-maradványokat, mivel a vázak gyakorta kalcittal helyettesítődtek, ami kinyerésüket és vizsgálatukat nagyban megnehezíti.

Nagyforaminferák. Fent: Discocyclina; Assilina, mindkettő a bakonyi eocénból; Orbitolina a bakonyi krétából. Lent: Nummulites; Orbitolites, mindkettő a bakonyi eocénból. A skála hossza 5 cm
A csillósok közé tartozó tintinnidák 50–200 mikrométeres nagyságú kúp vagy váza alakú tokban élő, a tengerek vizében lebegő egysejtűek. Maradványaik világszerte – így a Kárpát-medencében is – nagyon gyakoriak a jura és kréta időszak fordulója táján lerakódott nyílttengeri üledékekben. A nagyméretű ősmaradványokat nem tartalmazó mészkő-rétegsorokban a jura/kréta határ a tintinnida (Calpionela, Tintinnopsella stb.) fajok alapján vonható meg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me