Löszkutatás, löszsztratigráfia

Full text search

Löszkutatás, löszsztratigráfia
A Föld jelentős részét – a szárazföldek felszínének közel 10%-át – a negyedidőszak talán legimpozánsabb, nagy vastagságú, mezőgazdasági szempontból is kiváló képződménye, a világossárga, fakósárga színű lösz borítja.
A lösz elnevezés a német lose (laza) szóból származik, amit Elzászban használtak az ottani laza képződményre. Ez az egész Földön nagyjából azonos összetételű (60–70% kvarcporból, 5–25% kalciumkarbonátból, 5–20% agyagos és egyéb járulékos ásványból álló) kőzet puhasága, lazasága ellenére rendkívül állékony, porózus, szénsavas mészben gazdag, vízáteresztő; szemnagysága uralkodóan 0,01–0,05 mm (lásd még az Építésföldtan című részt). Mint külön kőzettípust, a múlt század elején ismerték fel, elkülönítve más laza üledékektől. Eleinte általában folyóvízi lerakódásnak gondolták, de magyarázták tengeri, tavi üledékként is. Elterjedése valójában meghatározott földrajzi környezethez kapcsolódik. Különösen félig száraz éghajlaton, a füves sztyepen–erdős sztyepen és részben a mérsékeltövi erdőzónákban jött létre a jégkor idején, kivéve az utolsó glaciálisban a belföldi jégtakaróval beborított kontinensrészeket. Amint azt a múlt század hetvenes éveiben a német Ferdinand Richthofen felismerte, képződése a finom aprózódástermékek szél általi (eolikus) szállításával és lerakásával (porviharokkal, porhullással) magyarázható.
A löszös üledékek elsősorban a Föld legsűrűbben lakott területein találhatók, ahonnan a világ gabona- és kukoricatermelésének a többsége is származik (főleg az északi félteke kontinensei: Észak-Amerika, Európa, Kína; Magyarországon típusos formában a Délkelet-Dunántúltól a Gödöllői-dombságig). Kitűnő talajok képződnek rajta, hiszen laza, porhanyós, porózus szerkezetű, jól megmunkálható kőzet. A negyedidőszak „ajándéka” mint építőanyag is kitűnő. A hazai téglagyárak, mint pl. a paksi is, szükségletük jelentős részét löszből nyerik.

A magyarországi löszök szemcse-összetételi görbéi. 1 – debreceni téglagyár; 2 – Hajdúhát (a Pece-ér mellett); 3 – Tokaj, Finánc-domb; 4 – Paks, téglagyár
A lösznek a szárazföldi élet nyomainak megőrzésében is különleges szerepe van. A lösz ásványi anyagának lassú felhalmozódása lényegében nem zavarta a folyamatos biológiai életfeltételeket, konzerválta a mindenkori ősföldrajzi környezetre jellemző életközösségek számos típusát. A Kárpát-medencebeli löszsorozatban hosszú időre visszamenően kimutatható a szerves élet feltételeinek többszöri változása, amely az adott földfelszín és a rajta végbement élet fejlődésének történetét demonstrálja. A löszben leggyakoribb, az életkörülményeket visszatükröző ilyen látványos maradványok pl. a löszcsigák. Rajtuk kívül a kihalt nagy- és kisemlősök számos faja – pl. mamut (Mammuthus trogentherii, Mammuthus primigenius), ló (Equus species, Allohippus), jávorszarvas (Alces alces), rénszarvas (Rangifer species), gímszarvas (Cervus elaphus) – szintén gazdag leletanyaggal őrződött meg, s a növényi élet maradványai – faszén, virágpor (Pinus silvestris, Pinus cembre stb.) – is bőségesen fennmaradtak. A fiatalabb pleisztocénban az ősember életének és eszközeinek maradványai is felbukkannak (lásd később).
A fúrásokkal feltárt, hazánkban mintegy 60–100 m vastagságú löszfeltárások az elmúlt 2–2,5 millió év éghajlattörténetének valóságos képeskönyvei. A globális, az egész Földre kiterjedő éghajlati-környezeti változások ősföldrajzi emlékei különösen a paksi löszfal több mint 60 méter vastag lösz- és őstalaj-sorozatában őrződtek meg.
Hogyan következtethetünk a löszök és az őstalajok egymásutániságából a negyedidőszak alatt lezajlott ciklikus éghajlati és környezeti változásokra? A löszrétegek közé iktatódott, eltemetett őstalajok genetikai típusainak – pl. erdő-, csernozjom-, mocsári, réti és kezdetleges homok-, illetve öntéstalajok: voltaképpen talajosodott löszrétegek – felismerése alapján a pleisztocén hidegkorszakait tagoló, a maihoz hasonló, bár némileg melegebb és nedvesebb ökológiai körülményeket tudunk rekonstruálni. A löszrétegsor változásai tehát első közelítésben is szorosan összefüggenek a hideg (glaciális) és a melegebb (interglaciális vagy interstadiális, azaz két hideg glaciális közötti avagy egyen belüli melegebb, csapadékos) korszakokkal, az őskörnyezet-változásokkal. A további, illetve pontosabb tagolásokhoz az összlet részletes anyag- és kronológiai vizsgálatára van szükség.
A Kárpát-medence-beli löszfeltárások közül a paksi téglagyár – talán legjobban tanulmányozott – löszfeltárása és a környék több fúrásszelvénye alapján az utolsó 2–2,5 millió év során bekövetkezett 20–22 nagyobb klímaismétlődést, klímaciklust sikerült kimutatni. A változások tendenciája általános lehűlés, de nem folyamatosan, hanem sűrű „vissza-visszazökkenőkkel”. Az egyenetlen hűvösödés mellett a további változásokat az egyes szakaszok száraz vagy csapadékos jellege adja. Az utolsó 700 ezer év löszsorozatában 8–11 eltemetett talajt, 9–12 löszréteget és 2–3 homokközbetelepülést lehet kimutatni, amelyeket a 47 méter magas paksi téglagyári falban szabad szemmel is megfigyelhetünk. Ez a fal foglalja magába az ún. idős és fiatal löszkötegeket. Ezek között a fiatalabb löszökben 1–2 humuszzóna, illetve 2–3, főként csernozjom típusú sztyep-, erdőssztyep-talaj rekonstruálható. A mintegy 25–27 m vastag fiatal löszösszlet alján található az első jellegzetes barnásvörös erdőtalaj (ún. Mende Bázis), amelynek kialakulása 100–200 ezer évvel ezelőtt, az utolsó interglaciálisban mehetett végbe, a jelenleginél csapadékosabb szubmediterrán éghajlati viszonyok között. Néhányan – a legújabb abszolút kortani vizsgálatok alapján – a fentről számítva 10–12 méteren megjelenő ún. Basaharc Dupla talajkomplexum utolsó interglaciálisba sorolását valószínűsítik.
A hazai löszfeltárások jelentős részében – Pakson, Bagon, Dunaszekcsőn, Sióagárdon, Hévízgyörkön, Pásztón, Basaharcon, Pócsán, Kökényben, illetve a szlovákiai Komjáton (Komjatice) – jellegzetes képződmény a közbetelepült vulkáni tufa (közhasználatú elnevezéssel tefra). A közepes szilíciumdioxid-tartalmú, alumínium- és kalciumgazdag piroxént tartalmazó szintet korábban Kriván Pál, újabban Horváth Erzsébet és munkatársai tanulmányozták: utóbbiak véleménye szerint a finomszemcsés vulkáni anyag valószínűleg az Appennin-félszigetről származhat egy kb. 300–400 ezer éves kitörésből. A szint Pakson a Mende Bázis fölött található, amely eszerint idősebb, mint korábban vélték.

A paksi téglagyári löszszelvény őstalajokkal tagolt északi része, 1995-ös állapot
A 29–52 méter között elhelyezkedő idősebb löszök, amelyek nem kevesebb, mint 800 ezer évvel ezelőttől képződtek, a fiatal löszöknél tömöttebbek; nagy mészkonkréciókkal (ún. löszbabákkal) és homokszintekkel jellemezhetők. Az idős löszösszletet négy, különböző éghajlaton kialakult ártéri-mocsári erdőtalaj, valamint egy gyengébb és egy erősen fejlett vörösbarna őstalaj tagolja. A téglagyári feltárás talpát két feltűnő, erősen fejlett vörösbarna őstalajszint, a Paks (Alsó) Dupla képezi; az ez alatt települt löszben mérték a Brunhes-Matuyama paleomágneses határt, amelynek kora 0,69 millió év. A határ alatt a löszsorozathoz csupán két további löszköteg és egy barnásvörös őstalaj kapcsolódik, amelyek mind fiatalabbak a Jaramillo paleomágneses határnál (0,96 millió év). A legidősebb 700–900 ezer esztendő éppen a középső-pleisztocén donau és günz glaciálisának ideje, amelyre a korábbi szakirodalom a jégkorszak elnevezést használta.
A löszsorozat alján, a Duna szintje alatt magfúrással még mintegy 30–40 méter vastag pleisztocén rétegsort tártak fel. Ez már nem löszformáció, hanem uralkodóan homok, homokos-iszapos üledéksor, amelyet mintegy 5–6 mocsári talaj, ártéri erdőtalaj, továbbá 2–3 vörösagyagszint tagol. Ennek az üledékösszletnek a kialakulása 1 millió évtől 2,5–3,5 millió évvel ezelőttre, sőt talán még korábbra nyúlik vissza. A vörösagyagok a legtöbb esetben a szárazulattá vált felső-pannóniai sárga, sárgásszürke tengeri homokon és homokos agyagon fekszenek, amelynek kora felső-miocén, kb. 5,3–8 millió év.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me