Elektromos mértékegységek

Full text search

Elektromos mértékegységek, az elektromos hatások nagyságára befolyással levő tényezők egységei. Ezek, mint minden fizikai egység, vagy önkényesek, vagy abszolutak (leszármaztatottak, l. Abszolut mértékrendszer); jelenleg csaknem kizárólag az utóbbiak használatosak, és ha gyakorlati mérésekben a régebbi önkényes egységeket az esetleg nyujtott kényelemnél fogva még használják is, a mérések eredményeit abszolut egységekre szokás átszámítani. Az ellenállásnak általánosan használt és igen jól definiált önkényes egysége a Siemens-egység (jele S. E.); ez 1 méter hosszu és 1 mm2. keresztmetszerü, tiszta higanyszál ellenállása az olvadó jég hőmérsékleténél; az áramerősség egysége, vagy mint röviden mondják, az áram egysége azon áram erőssége, mely 1 perc alatt 1 cm3. 0° -ú és 76 cm. nyomáson levő durranó gázt fejleszt (Jacobi-féle egység); az elektromindító erő önkényes egysége a Daniell-elem elektromindító ereje. De mivel az elektromosságnak és az erre visszavezethető mágnességnek tüneményei oly hatásokban nyilvánulnak, melyek hossz, tömeg és idő szerint felbecsülhetők, az abszolut E. tömeg-, hossz- és időegységre vannak visszavezetve, és pedig a British Association for the Advancement of Science ajánlatára alapegységekül a centiméter (cm), a gramm (g) és a másodperc (sec) vannak elfogadva, miért is az ezen alapegységekre visszavezetett abszolut egységek centiméter-gramm-secundum-egységeknek, vagy röviden C. G. S.-egységeknek is neveztetnek. Ezek az E. szoros kapcsolatban vannak a mekanikai mennyiségek C. G. S.-egységeivel, nevezetesen a sebesség, gyorsulás, erő, munka stb. egységeivel, melyek az illető mennyiségeknél vannak tárgyalva; hasonlóság szoros és egységes összefüggésben vannak a mágnesi egységekkel, melyekről itt fogunk szólani.
Mágnesi egységek. Coulomb törvénye szerint azon erő, melylyel két mágnessark egymásra hat, a bennük koncentrálva gondolt mágnességek mennyiségével egyenes viszonyban, kölcsönös távolságuk négyzetével pedig fordított viszonyban van. A mágnesség mennyiségének egysége (röviden a «mágnesség» vagy a «sarkerősség» egysége) azon mágnesség, mely ugyanannyi mágnességre 1 cm. távolságból 1 din (vagy 1 cm. g. sec-2) erővel hat. Ezt elfogadva és a mágnesség egységét q-val jelölve, Coulomb törvénye szerint, ezen egységek kölcsönhatása 12q2: 12cm2 = 1cm. g.sec.-2, honnét a mágnesség egysége 1q = 1cm3/2g1/2sec-1.
Mágnesi nyomaték (vagy pálcamágnesség) alatt a mágnes egyik sarkának erősségéből és a két sark közötti távolságból (a mágnesi tengely hosszából) alkotott szorozmányt értjük; a mágnesi nyomaték egységével tehát az a mágnes rendelkezik, melynek egymástól l cm. távolságban levő két sarkában 1 C. G. S.-egységnyi szabad mágnesség van; ezen egységet tehát 1cm3/2g1/2sec-1 × 1cm = 1cm5/2g1/2sec-1 fejezi ki. A fajlagos mágnesség a mágnesi nyomaték viszonya a pálca tömegéhez, egysége tehát 1cm5/2g1/2sec-1: 1g = 1cm5/2g-1/2sec-1. A mágnesi potenciál és kölcsönös potenciál egysége éppen ugy van meghatározva, mint az elektromos potenciál és kölcsönös potenciál, a meghatározásokban csak az «elektromos» jelzőt a «mágnesi» jelzővel kell felcserélni. A mágnesi tér intenzitása a tér valamely pontjában az ebben a pontban levő mágnességre ható erőnek viszonya ugyanezen mágnességhez; egysége tehát azon intenzitás, mely a mágnesség C. G. S.-egységére 1 din erővel hat, vagyis 1 din: 1 mágn. egység = 1cm-1/2g1/2sec-1. A földmágnesi tér intenzitását és összetevőinek intenzitását (röviden a «földmágnesség» intenzitását) ugyanezen egységgel mérjük, melyet az elektrikusoknak 1884-iki kongresszusa Gauss tiszteletére gauss-nak nevezett. Budapesten a földmágnesi tér vizszintes összetevőjének intenzitása egyre-másra 0,2 gauss, vagyis a szabad mágnesség egységére ható erő vizszintes összetevője 0,2 din; a teljes intenzitás a föld felületén mintegy 0,3-0,7 gauss.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me