Augusztus 24-e

Full text search

Augusztus 24-e
Augusztus 24-én több mint 530 db B–17-es és B–24-es Kolin és Pardubice olajipari célpontjait, Vinkovci pályaudvarát, Szeged, Ferrara vasúti hídjait és néhány alkalmi célpontot bombázott. A bombázókat a bevetések folyamán 70–80 vadászgép támadta, közülük a bombázók lövészei és a kísérővadászok jelentése szerint körülbelül negyvenet lelőttek.729 Ismételten meg kell jegyeznünk, hogy az amerikai vadászpilótáknak és a bombázók fedélzeti lövészeinek a pontosság és a szerénység úgy tűnik, nem tartozott az erényeik közé. Valószínű, hogy ahány gépre rálőttek, azt mind lelőttnek jelentették. Így fordulhatott elő ez a hihetetlenül nagy – több mint 50%-os – lelövési arány.
729 Uo. 433. old. és HLT, VKF 1. osztály. Jelentés az 1944. augusztus 24-i légitámadásról.
Dél-olaszországi támaszpontjaikról a bombázók három csoportban indultak, az egyes csoportok az addig megszokott néhány perces időközök helyett több mint egyórás különbséggel startoltak.
Az első lépcső – a 47. Wing négy köteléke – a Balaton irányába repült.
Gotthard Handrick ezredes a német 8. Jagddivision parancsnoka Bécs közelében levő harcálláspontján úgy értékelte a légi helyzetet, hogy a Balaton irányába repülő kötelékek célpontja Graz, Bécs vagy Budapest lesz, s mert az első kötelékeket a szokásos 30–50 kilométer távolságban nem követte a többi. Ezért ez ellen a támadócsoport ellen küldte minden bevethető vadászgépét, közöttük a magyar 101. vadászosztály készültségi gépeit is.
A 47. Wing a bevetés tervének megfelelően Böhönye felett jobb fordulóba kezdett, két köteléke Szeged, 180a másik két köteléke Vinkovci irányába fordult, s ezzel kitértek a magyar és német vadászok elől. Ez a hirtelen irányváltoztatás nagy zavart okozott a német vadászirányításban.
A 8. Jagddivision vadászgépei irányításra várva különböző várakozási légterekben köröztek. Handrick ezredes harcálláspontjára ekkor újabb jelentés érkezett, eszerint az előzőnél nagyobb kötelékek közelednek nagyjából Bécs irányába. Ez volt a sziléziai olajipari célpontokat támadó fő csoportosítás az 5., 55., és a 304. Wing. A tervnek megfelelően pontosan akkor érkeztek az osztrák légtérbe, amikorra a riasztott német vadászgépeknek elfogyott az üzemanyaguk és le kellett szállniuk. Az amerikaiak csele tökéletesen bevált. (A harmadik amerikai kötelék – a 49. Wing – már az Adriai tenger felett nyugatra, Ferrara irányába kitért.) Handrick ezredes megállapította, hogy a jelzett kötelékek érkezéséig vadászgépei nem tudnak a levegőben maradni, le kell szállniuk üzemanyag-felvételre, és az amerikai kötelékek háborítatlanul repülhetnek célpontjaik felé. Felismerte, hogy az amerikaiak kijátszották. Leszállást és gyors újratöltést rendelt el vadászgépeinek, majd a müncheni vadászkörzet, a 7. Jagddivision parancsnokától, Joachim-Friedrich Huth altábomagytól kért segítséget. Az altábornagy azt válaszolta, hogy megérti nehéz helyzetét, de segíteni nem tud, mert a 7. Jagddivision minden bevethető vadászgépe és rombolója levegőben van, és rövidesen megütközik a Nyugat- és Közép-Németország felé tartó 8. amerikai légi hadsereg kötelékeivel.
Unzmarkt közelében kezdték az amerikai vadászok a Szilézia felé repülő bombázók közvetlen biztosítását. Elfoglalta a tervekben meghatározott helyét a 14. FG 25 db Lightningje, a 332. FG 52 db Mustangja, majd a 31. és 52. FG csatlakozott a bombázókhoz. Pardubice és Kolin, vagyis a célpontok légterét az 1. FG 38 db és a 325. FG 41 db vadászgépe biztosította.
Az előnyomulás útvonalán semmi nem zavarta a kötelékeket. Az első vadásztámadás a bombázás befejezése, a célpont elhagyása után érte a bombázókat, ekkor 41 német vadászgép támadott rájuk a Fels am Wagramból a II/JG–27 tizenöt Me–109-ese, Götzendorfból az I/JG–302 tizenkét Me–109-ese és a IV/JG–3 öt Fw–190-ese, Seyring repülőteréről a II/JG–300 kilenc Fw–190-es vadászgépe szállt fel. Ezek voltak az első német támadók.730
730 Simpson HRC.: 31., 325., 332. Fighter Groups Mission Report. 24. August 1944. Rajninec, Juraj L. and Sanders, James V.: Target Pardubice. Journal American Aviation Historical Society, Winter 1975.
A légvédelmi tüzérség tüzében és a légi harcokban a 15. AAF 11 db B–24-es és egy B–17-es bombázóját veszítette el.731
731 Mint a 243. sz. jegyzet.
A magyar vadászgépek 1 óra 30 percig voltak a levegőben, de ellenséges repülőgépekkel nem találkoztak.732
732 Debrődy György: Repülőleírás. 1944. augusztus 24-i bejegyzés.
A Szeged elleni támadás is e nap krónikájához tartozik. Célja a vasúti híd lerombolása volt. 49 db amerikai bombázó 9 óra 45 perckor kezdte a bombázást. 190 db romoló- és gyújtóbombát dobtak a célra. (Gyújtóbomba használata, amely a magyar jelentésben szerepelt – ellentmond a bombázás céljának. – Megjegyzés a szerzőktől.) A bombák közül 2 befulladt, 58 becsapódás fogta körül a hidat. A többi szétszóródott. A hidat közvetlen találat nem érte. A forgalom nem szakadt meg. A Magyar Kender-, Len- és Jutaipar szegedi gyárára 40 nagyméretű rombolóbomba hullott. A gyár teljesen elpusztult. Gyors helyreállítását reménytelennek ítélték, így az Iparügyi Minisztérium a gyár Nagymarosra történő kitelepítése mellett döntött. A kár azért volt számukra súlyos, mert a már tárgyalt többi üzem és a hasonló jellegű győri, majd a sepsiszentgyörgyi gyár pusztulásával a honvédelmileg fontos magyar Kender-, Len- és Jutaipar termelése lényegében megszűnt. Néhány, az ország területén levő kisebb üzemet nem számítva más nem volt ebben a kategóriában. A sepsiszentgyörgyi bombázásról a Hadiipari Bombakárügyi Bizottsági jelentés megjegyzését leszámítva, semmilyen egyéb adat nem maradt fenn. Szegeden bombák csapódtak a városban levő gabonaraktárakba is, ahol több száz vagon gabona és olajmag égett el. Még egy hónap múlva is parázslott a raktár.733 Találatok érték a Tiszai pályaudvart, ahol német lőszer és élelmiszer-szállító szerelvények voltak, valamint a Sylvánia fatelepet. A városban romba dőlt 38 épület. A támadás során meghalt 5 (később még egy, összesen: 6) és megsebesült 5 fő.734
733 PVOP, KLSz 584/E. 25–39/2/1954. szám. Valamint a HIL, HABOB. 226/115. sz. jelentés
734 Kanyó Ferenc: I. m. 61–62. old.
A nap folyamán még a perecsényi Bantlin-féle vegyi gyárat is sok rombolóbomba találta el.
Az augusztus 24-i bevetés után a bécsi vadászrepülőkörzet, vagyis a 8. Jagddivision már nem folytatott számottevő harctevékenységet az amerikai légierővel szemben. A magyar 101. honi vadászrepülő-osztály pedig novemberig csak egyszer kapott parancsot az amerikaiak elleni bevetésre. Bécs térségében és Szilézia felett kisebb német vadászkötelékek még megütköztek a szövetséges bombázókkal, de szeptemberben a Magyarország ellen indított sorozatos légitámadások idején egyetlen vadásztámadás sem zavarta az amerikai kötelékeket. A bevetésről visszatért amerikai repülők nap-nap után jelentették: ellenséges repülőgépeket nem láttunk.735
735 A 15. légi hadsereg kötelékeinek szeptember havi bevetési jelentései.
Lezárult a Magyarország feletti „légi háborúnak” az a szakasza, amikor az amerikai támadásokat, átrepüléseket rendszeresen kisebb-nagyobb légi harcok kísérték.
A romániai kőolajmezők és finomítók elvesztésével – amelyek 1944. augusztus 20-ig biztosították a Wehrmacht és a Luftwaffe üzemanyag-ellátásának nagyobb részét – a német hadvezetés rendkívül nehéz helyzetbe került. A magyarországi olajmezők – főleg a Lispe környéki – és finomítók jelentősége ugrásszerűen megnőtt.
A hónap során a brit kötelékek tovább folytatták a Duna aknásítását. Románia kapitulációja után a brit katonai körök nagyon nagyra értékelték a 205. BG addigi tevékenységét. Megállapították, hogy minden öt lerakott aknára jutott egy elsüllyesztett hajó, uszály vagy más úszó jármű. Augusztus 23-ig a 205. BG összesen 1369 repülőbevetésen vett részt (nemcsak Magyarország ellen, összesen. – Megjegyzés a szerzőktől), amelyek során 54 db bombázót vesztett. Minden 18125. bevetésre jutott egy repülőgép-veszteség. Ezt a brit bombázóparancsnokság nagyon súlyosnak ítélte. A nagyarányú veszteségekben – a légvédelmi tüzérség mellett – a főszerepet a keményen harcoló német III/NJG–6 éjszakai távolsági vadászosztály játszotta. Gépei gyakran egészen Foggia térségéig üldözték a briteket.736
736 Ulrich, Johann: Der Luftkrieg… 19. old.
Augusztus 27-én délben több Liberator bombázta Pécs pályaudvarát. Személyi veszteség nem volt, csak épületkár keletkezett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me