Augusztus 28-tól 31-ig

Full text search

Augusztus 28-tól 31-ig
Augusztus 28-án az országot ismét nagyobb méretű amerikai bombatámadás érte. A délelőtti órákban elsőnek mintegy 100–120 gép – az 55. Wing – a szőnyi olajfinomítót bombázta. Elpusztult hat nagy olajtartály és súlyosan megrongálódott a budapest–bécsi vasútvonal. Az amerikai légi felderítés a finomítót tévesen megsemmisítettnek minősítette, ezért ez a bombázás volt az utolsó nagyobb erejű amerikai légitámadás a jelentősebb magyarországi kőolajfinomítók ellen. Bár még ezután is többször bombázták a létesítményeket, de a továbbiakban már nem a magyar kőolajipari üzemek voltak a támadások fő célpontjai. Gyakorlatilag 1944. augusztusával a szövetséges légierők megsemmisítettnek tekintették a magyarországi kőolajpart. Utólag megállapíthatjuk, hogy helyzetértékelésük téves volt. Egyrészt, mert egyes üzemek – mindenekelőtt Szőny – a véltnél lényegesen kisebb károkat szenvedtek, másrészt a tervezettnél gyorsabb ütemben állították helyre a súlyosan megrongált üzemeket. A valóságban csak egyetlen finomítót, a Budapest IX. kerületi Fantót tudtak a szövetségesek teljesen megsemmisíteni.
A második – a 47. Wing – mintegy 100 nehézbombázóból (Magyar jelentések szerint – Megjegyzés a szerzőktől) álló kötelék Miskolcon a Tiszai pályaudvart és a rendező pályaudvart bombázta. A bombaszőnyeg ez esetben pontosan telibe találta a fontos közlekedési csomópontot. A pályaudvar teljesen elpusztult. A vágányokat azonban a legszükségesebb mértékben gyorsan helyreállították. Így nagyobb fennakadás a katonai vasúti szállításokban nem következett be. Megsemmisült 190 vagon és a város belterületén is súlyos károk keletkeztek.
A körülbelül 100 bombázógépből álló harmadik kötelék Szolnokot támadta. 200 nagyobb méretű rombolóbomba hullott a Tiszát átszelő vasúti hídra, kisebb – gyorsan helyreállítható – károkat okozva. Általánosítható tapasztalat, figyelembe véve a többi Tisza- és Duna-hidak későbbi bombázásainak eredményeit is, hogy az általában nagy magasságból ledobott bombaszőnyegekkel nem tudták hatékonyan rombolni, vagy megsemmisíteni a nagy folyami közúti és vasúti hidakat. A szolnoki vasúti hidat is öt esetben bombázták. Összesen 652 közepes és nagyméretű (500–1000 fontos) rombolóbombát dobtak le rá, és csak egyik ártéri íve sérült meg.737 Végül a szovjet csapatok elől visszavonuló németek robbantották fel.
737 PVOP, KLSZ 584/E 25–39/2/1954. szám, valamint „A polgári védelem Szolnok megyében”, 1968. Szolnok Lapkiadó Vállalat.
Az ausztriai Moosbierbaum melletti „Donau-Chemie” olajfinomítót támadó amerikai kötelékek a szombathelyi repülőteret is bombázták.
Másnap, augusztus 29-én, 550 nehézbombázó Csehországban ipari célpontokat, Olaszországban – a Pó völgyében – és Magyarországon vasúti, közlekedési célokat és repülőtereket támadott. Céljuk a romániai fordulat hadászati biztosítása volt. Ez a megállapítás vonatkozik a következő napokra is. Szegedet 10 óra 25 perckor érte a támadás, 42 gép mintegy 400 bombát dobott le ekkor. A Szeged pályaudvar, a Tisza pályaudvar, a Hangya-raktárak, Közraktárak Rt., a magyar Petróleum Rt. szőregi telepe volt a támadási cél, de a vasúti hidat is újból bombázták. Új célpont volt Felsőváros, ahol már ekkor a német rádióadót keresték, de itt a bombák a Tisza-parti részen hullottak: 5 bomba a Tiszában robbant, több bomba a vízi cserkésztelep (ma vízitelep), a tápéi vámház, és a Levente Sportpálya (ma SZEOL Stadion) területére csapódott.
A nagyállomáson egy sorozatvető lőszerrel megrakott német szerelvény is telitalálatot kapott. A robbanások ereje a lövedékeket százszámra röpítette szét a városba és városon kívül. A légiriadót a gépek távozása után még két óráig nem lehetett lefújni, 15 embert így is a gránátok öltek meg. Szérűtüzek keletkeztek, a Somogyi telepi XI. utcában 4–5 házat romba döntöttek, és számos jelentős városi épületet rongáltak meg a lövedékek. Első ízben időzített bombákat is ledobtak, amelyek közül volt olyan, amelyik 30-án robbant fel.
Az augusztus 29-i bombázás rendkívüli károkat okozott a honvédségnek az Országos Raktárházak Rt. raktáraiban tárolt nyersanyag-, de főként élelmiszerkészletében. A részvénytársaság kezelésében levő paprikabeváltóban 30–40 mázsa őrlemény semmisült meg. Hat nagy raktár – Az Alsóvárosi Feketeföldek 49. sz. és a Vitéz u. 18. sz. alatt – elpusztult a közvetlen bombatalálatoktól. A MÁV raktárházában 1892 mázsa rozs és jelentős mennyiségű, összesen 160 vagon szállításra váró termény és áru a vagonokban pusztult el. A raktárakban 1000 mázsa búza folyt szét a kövek, és a környező épületek romjai közé. Körülbelül 400–500 mázsát a robbanás ereje messze szétszórt, a környező épületek tetején is búza volt. A füstölgő, égő termény erős bűzt árasztott városszerte. A mentőalakulatok még napokkal később is a vasúti sínek mentén és a raktárak környékén szétfolyt termést mentették. Összesen 400 vagon (40 000 mázsa) termény semmisült meg. A megmentett, de tovább nem tárolható és raktár nélkül álló terményt sürgősen elszállították. Szeptember 6-tól több száz vagon terményt indítottak útnak Szegedről.738
738 Kanyó Ferenc: I. m. 63. old.

182Az 1944. VIII. 20–31 közötti országos kárhelyek
183Ismét sok bomba hullott a már augusztus 24-én teljesen elpusztult Kender-, Len- és Jutagyárra. Néhány kisebb üzem, és az utászlaktanya is súlyos károkat szenvedett.739
739 PVOP, KLSz 584/E. 25–030/59. szám.
Egy-egy kisebb kötelék a ceglédi, valamint a szolnoki pályaudvarokat és a környező házakat bombaszőnyeggel terítette be, nagy rombolást okozva bennük. A szolnoki állomásra és a városra hullott mintegy 160 rombolóbomba 8 embert ölt meg. Aznap még a szászrégeni és a kecskeméti repülőtereket érte vadásztámadás. Szabadkát is bombázták, 70 épület megrongálódott. Augusztus 30-án, majd a következő napokban az amerikai vadászgépek sorozatos bevetésekkel támadták a nagyváradi, debreceni és a kecskeméti repülőtereket, akadályozva ezzel a német és magyar légierő romániai tevékenységét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me