Kulcsinger.

Full text search

Kulcsinger.
Az állatok különböző ösztönös mozgásának, cselekvésének, tevékenységének egyik alapvető előfeltétele; egy külső, sajátos » inger, amely a tanulástól (tapasztalattól) független ösztöntevékenységet vált ki. Úgy is mondhatnánk, hogy az állat valamennyi ösztöncselekvéséhez adott központi idegi mechanizmus tartozik, amelyhez úgy illik a megfelelő, mint a kulcs a zárba. A ~ek hatására az állatokban láncszerű cselekvéssor játszódik le; ebben az összefüggésben beszélünk ún. öröklött kiváltó mechanizmusról, amelyet Lorenz eredetileg kiváltó sémának nevezett. Ez teszi lehetővé, hogy az állat bármilyen meghatározott helyzetben, bizonyos ingerekre minden előzetes tapasztalat nélkül is az adott szituációnak legmegfelelőbb módon viselkedjen. Az öröklött kiváltó mechanizmus az » idegrendszernek az a feltételezett egysége, amely meghatározza, helyesebben automatikusan koordinálja az állatnak az egyedi tapasztalatok nélküli viselkedési válaszát. Tkp. úgy működik, hogy az » érzékszervek az idegpálya kódjának megfelelően átalakítják az ingerület fizikai folyamatát; az érzékszervekhez kapcsolódó információkat az idegközpontok bizonyos mértékig megszűrik, csoportosítják úgy, hogy csak bizonyos kívülről jövő ingerek, az ún. ~ek képesek ily módon (természetesen néhány más feltétellel együttműködve) elindítani egy-egy meghatározott örökletes tevékenység lefolyását. A ~ek ált. feltűnő formákból, színekből, hangokból és mozgásokból állnak.
A fiatal állatok életének kezdeti időszakában az öröklött kiváltó mechanizmus gyakran csak nagyon ált. ingerekre reagál, később azonban a szerzett (tanult) tapasztalatok ezt megváltoztatják, és ilyenkor már a specifikus válaszok a jellemzőek; a ~ tapasztalatokkal is kiegészülhet.
Az anyakutya pl. már élete első fialásakor tudja, mit kell tennie; nem kell arra tanítani, hogy elharapja a köldökzsinórt, szárazra nyalja az újszülöttet, és minden előzetes tapasztalat nélkül is a legmegfelelőbb testhelyzetet veszi fel ahhoz, hogy a gyámoltalan kiskutyák megtalálják, ugyancsak örökletes kereső mozdulatokkal, az anyai tejforrást. A szuka ilyenkor elkergeti az alomhoz közeledő idegeneket, az első nap még a szükségleteinek elvégzését és a táplálkozást is csak egészen rövid időre korlátozza, hiszen melengetni kell a kölyköket.
Megtörténhet, hogy az állat » drive-hangulatban ingert érez egy bizonyos cselekvésre, de mégsem végezheti el, mert környezete nem nyújt hozzá megfelelő ~t; pl. a szobakutyát kiviszik az utcára, hogy ott végezze el szükségletét, bár érzi, hogy már nagyon kellene neki, mégis előbb keresgél, szaglássza a sarkokat. Csak egy bizonyos helyen már leadott vizelet szagának az érzékelése jelenti számára az ürítési cselekvéshez szükséges ~t.
Ha egy drive-hangulat, vagyis az ingerek belső felgyülemlése elhatalmasodik, de hiányzik a speciális ~, akkor e nélkül is - v. hasonló, bár tkp. nem jellegzetes ingerek hatására - beindulhat az adott ösztöncselekvés. Ezt hívják » üresjáratú reakciónak; az üresjáratú reakció ellentéte az » intenciós mozgás.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me