Mikroelemek.

Full text search

Mikroelemek.
Azok a biológiailag fontos elemek, amelyek nagyon kis mennyiségben, de elengedhetetlenek az anyagcsere-folyamatok normális menetéhez; részt vesznek a szövetnövekedés és -regenerálás, a hormon- és az enzimaktiválás, a vitaminszintézis folyamatában; befolyásolják az izmok ingerlékenységét, antitoxikus hatásúak. Az abszolút mikroelem-szükségletről keveset tudunk; a kutya egészségére nemcsak hiányuk jelent veszélyt, túladagolásuk is súlyos, néha elhullással járó betegséghez vezethet.
A ~hez tartozik: a vas, réz, cink, jód, kobalt, mangán, molibdén, fluor, szelén és a kén. A kutya normális szükségletét mg-nyi mennyiségük is fedezi.
A szervezetben levő vas megtalálható a vérfestékben, a haemoglobinban; az izomfestékben, a mioglobinban; valamint számos más szövetenzimnek is fontos alkotórésze. Mint életfontosságú mikroelem lényeges szerepet játszik a vérszegénység megelőzésében és kezelésében; leginkább mint a vérsejtekben levő haemoglobin alkotórészét ismerik; fontosságát ezzel kapcsolatban nem lehet eléggé hangsúlyozni. A testben levő összes vas mintegy kétharmada a vérben van, ennek kis része található a vérplazmában, a plazmaglobulinhoz kötődve. Nagy mennyiségű vas van az izmok mioglobinjában. A szervezet vastartaléka a csontvelőben, a májban és a lépben van. Az elraktározott vas mobilizálódhat, ha a szervezetnek a haemoglobin-termeléshez szüksége van rá. A kutya szervezetében normális körülmények között csak igen csekély mennyiségű vas megy veszendőbe; ezt a veszteséget pótolja a májban és a lépben levő vastartalékából. A táplálékban levő vas felszívódása sokkal hatékonyabb a növekedés, a vemhesség és a betegségek ideje alatt. Ez a kiegyenlítő-kompenzáló mechanizmus a legtöbb esetben megakadályozza a vashiányt, de a fiatal kutyánál és a vemhes szukánál ez az egyensúly kétséges. Vashiány csak fokozott szükséglet, csökkent felszívódás v. a kettő kombinációja következtében alakul ki. A növekvő kölyköknek, ill. azoknak a kutyáknak, amelyeknek vért kell újratermelniük, naponta és testtömegkilogrammonként 2,6 mg vasra van szükségük. (Felnőtt állatok számára ennek a fele is elegendő.) Mivel a vasfelesleg felszívódás nélkül távozik a szervezetből, célszerű az előírt mennyiséget adagolni a kutyának. Kimutatták, hogy a májban, a szívben, az izomban, a szójababban, a szervetlen sókban jelen levő vas a kutya számára könnyen felhasználható a spenótban, a véres készítményekben, a búzában, a zabban és az élesztőben jelen levő vas viszont kevésbé hatékony.
A réz a vérképzéssel kapcsolatos szövetsejtek néhány enzimrendszerében lényeges; megállapították, hogy fontos szerepe van a vérszegénység megelőzésében. A táplálékban a réz a vas jelenléte nélkül is felszívódik ugyan, de elegendő haemoglobin nem képződik. A különböző élelmiszerekben levő réznek csak mintegy 5%-a szívódik fel és marad vissza a kutya szervezetében; legfőbb tárlószerve a máj, kiválasztásának leggyakoribb útvonala az emésztőrendszer. A rézhiány néhány állatfajnál csontbetegség formájában jelentkezik; megfigyeltek abnormális csontképződést, könnyen törő csontokat, megnagyobbodott ízületeket. A rézhiánnyal kapcsolatos tanulmányok arra utalnak, hogy az ebek csontlágyulása a kalcium-foszfor és a D-vitamin normális adagolása mellett is kialakulhat; a réznek tehát fontos szerepe lehet a normális csontképzésben csakúgy, mint a C- és az A-vitaminnak. A kutya hiányos pigmentációját rendszerint rézhiánynak tulajdonítják; a rézhiány elváltozást okoz a bőrben, a szőrtüszőkben: a beteg kutyák szőre érdessé, fakóvá válik. A felnőtt állatok napi szükséglete 0,167 mg testtömegkilogrammonként, a kölyköké ennek kétszerese.
Cinkre ugyancsak szüksége van a kutyának, specifikus minimumáról azonban még keveset tudunk. A szervezet minden sejtjében megtalálható; különösen sok van a szem, a bőr, a máj és az ivarszervek sejtjeinek magjaiban. A vérben minimális mennyiségben mutatták ki, és bár jelenlétéből lényeges következtetéseket nem lehet levonni, feltehetően szükség van rá a szervezet néhány enzimrendszerének optimális működéséhez. A kevés cinktartalmú eleségen tartott állatok lassan növekednek, lesoványodnak, szőrzetük megritkul. A túlságosan nagy kalciumtartalmú táplálékok is cinkhiányt okozhatnak. Ha gondatlanul járunk el a táplálékkiegészítő kalciumadagolás során, elősegíthetjük a cinkhiány okozta betegségek kialakulását. Egyes tanulmányok szerint a cink az állatok sebgyógyulását is elősegíti, s feltételezik, hogy részt vesz a szervezet fehérjeszintézisében. A cinkhiány lesoványodással, hányással, kötőhártya-gyulladással, szaruhártya-gyulladással, lassú növekedéssel járhat. Bőrkárosodást főleg a hason és a végtagokon észleltek. Hozzájárulhat a cinkhiány a vesekő képződéséhez is. A felnőtt kutyának napi cinkszükséglete testtömegkilogrammonként 2,5 a növekedésben levő kölyköké pedig 5,1 mg.
A kutya jódigénye minimális; a felnőtt ebeknek testtömeg-kilogrammonként 0,035 mg, a növekedésben levő kölyköknek pedig 0,07 mg jódra van szükségük. A túl sok jód mérgező hatású, felszívódását a pajzsmirigy (» Belső elválasztású mirigyek) hormonja befolyásolja; ha kevés a jód a szervezetben, jódszegénység alakul ki. Az újszülött kutyák pajzsmirigy-elégtelensége megnövekedett pajzsmirigyben, szőrhiányban, ált. gyengeségben nyilvánul meg. Súlyosabb esetben a magzat halva születik. A jódhiányos szukától világra jött kölykök pajzsmirigye, sőt néha a csecsemőmirigye és a lépe is megnagyobbodhat. A jódhiányban szenvedő felnőtt kutyák szőrzete hiányos, fogynak, csontozatuk néha gyengén meszesedik. A nőstény, ill. a kan terméketlenségéért is olykor a jódhiány a felelős.
A kobalt a B12 vitamin molekulájának szerves részét alkotja. A kutya számára fontos ásványi anyag, hatékonnyá teszi és serkenti a haemoglobin termelését, ezzel elősegíti a vérképzést. Pontos szerepe a testszövetekben még nem teljesen tisztázott; szükséges mennyisége olyan kicsi, hogy valószínűleg a szervezet vegyi folyamatainak szabályozásában hasznosul. Felszívódása csökken, ha etetés után kapja az állat; ált. a helyesen táplált kutya eledele elegendő kobaltot tartalmaz. A felnőtt kutyának naponta testtömegkilogrammonként 0,056 mg kobaltra, a növekedésben levő kölyöknek ennek a duplájára van szüksége.
A mangán több enzimatikus folyamatban is fontos szerepet játszik; a vizsgálatok kimutatták, hogy a megfelelő csontképződéshez, a csontnövekedéshez szükséges, és lehetséges, hogy meggyorsítja a csontokban a foszfátenzim-aktivitást. A mangánhiány ált. nem okoz különösebb problémát, de külföldön ált. gyakorlat, hogy ezt az ásványi anyagot kis mennyiségben hozzáadják az élelmiszeradagokhoz. A felnőtt kutya 0,11, a növekedésben levő kölyök 0,22 mg mangánt kaphat naponta és testtömegkilogrammonként.
A molibdén minimális mennyisége számos emlősállat szövetében megtalálható; szüksége van rá bizonyos baktériumok növekedéséhez. Hiányát kutyafélékben ez ideig még nem írták le, de bizonyos jelek arra utalnak, hogy - mint lényeges ásványi nyomelemet - az eb táplálékának molibdént is tartalmaznia kell.
A fluor a csontokban és a fogakban található, részt vesz a csont felépítésében és a fogzománc képződésében. Némiképp akadályozza az eb fogainak szuvasodását.
A szelénre valószínűleg mikromennyiségben van szükség ahhoz, hogy megakadályozza a táplálékok okozta májelhalást. Az anyagcserében betöltött szerepe ismeretlen. Az 5-40 milliomod rész szelént tartalmazó táplálékok viszont mérgező hatással lehetnek az állat szervezetére.
Az állati testben a kén az aminosavak (cisztein, metionin) alkotórészeként van jelen; számos enzim is tartalmaz ként, amelyre nyilván szükségük van a kutyáknak is, feltételezhetően ezt a kéntartalmú aminosavak szolgáltatják. A kénhiány következményeit nem nagyon tanulmányozták.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me